Nöropatik Ağrı İçin Kampanya

Nöropatik Ağrı İçin Kampanya

Nöropatik Ağrı İçin Kampanya

Bizi Takip Et


Nöropatik Ağrı Platformu tarafından  “Ağrını Tanı” kampanyasını başlatıldı. Kampanyanın amacı ellerde, ayaklarda yanma, donma, karıncalanma, iğnelenme ve batma hissine, elektrik çarpar gibi yakınmalara neden “nöropatik ağrılar” konusunda halkı bilgilendirmek.

Kampanyayı duyurmak amacıyla İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantının moderatörlüğünü ise diyabet hastası ünlü tiyatro sanatçısı Derya Baykal yaptı.

Türk Nöropatik Ağrı Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ersin Tan,
geçtiğimiz yıl doktorlar için “Nöropatik Ağrı Tanı ve Tedavi Kılavuzu” hazırladıklarını,  bu sene ise hastalara yönelik “Ağrını Tanı’ kampanyası başlattıklarını belirtti. Prof. Dr. Ersin Tan şu bilgiyi verdi:

“Sinirlerin hasarı ve işlev bozukluğuyla ortaya çıkan ‘Nöropatik Ağrı’yı çeken hastalar, ağrılarını tanımlamakta zorlanıyor ve şikâyetlerini doktorlarına tam olarak tarif edemiyorlar. Hekimlerin de tanı koymakta zorlandığı bu ağrıların tedavisi için genel olarak normal ağrı kesiciler kullanılıyor. Ancak normal ağrı kesicilerin gideremediği bu ağrılar nedeniyle hastalar hem tedavi olamıyor, hem de gereksiz ilaç yüklemesi alıyorlar. “
Prof. Dr. Ersin Tan, nöropatik ağrıyı anımsatan yakınmaları olanlara mutlaka nöroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, beyin cerrahisi, onkoloji, romatoloji ya da algoloji uzmanlarına başvurmalarını önerdi.

“Ağrını Tanı” Kampanyası’nın Kasım Ayı’na kadar sürmesi planlanıyor. Halkı nöropatik ağrılar konusunda bilgilendirmek, doğru bilgilere ulaşılmasını sağlamak amacıyla www.agrinitani.com adlı web sitesi ve  0 800 211 78 78 numaralı danışma hattı hizmete açıldı.


İçeriği Paylaşın