Okullarda Diyabet Ve Şişmanlık Eğitimi Başlıyor

Okullarda Diyabet Ve Şişmanlık Eğitimi Başlıyor

Okullarda Diyabet Ve Şişmanlık Eğitimi Başlıyor

Bizi Takip Et


Türkiye’de bir ilk olan ve geçtiğimiz sene hayata geçirilen “Okulda Diyabet Programı” (ODP) çerçevesinde, öğretmenlerin ve öğrencilerin çocuklarda diyabet, şişmanlık ve sağlıklı beslenme konularında eğitilip bilinçlendirilmesi ve bu yolla sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

“Sağlık Bakanlığı Diyabet Kontrolü Programı” kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği tarafından yürütülen ve sanofi-aventis tarafından koşulsuz desteklenen “Okulda Diyabet Programı” ile hedef, Türkiye’de 750 bin öğretmen ve 17 milyon öğrenciye ulaşarak çocuklarda diyabet belirtileri ve şişmanlık konusunda farkındalık oluşturmak.

14 KASIM HAFTASINDA 60 BİN OKULDA DİYABET ETKİNLİKLERİ

Tüm dünyada diyabete dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen 14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye’deki 60 bin okulda çeşitli eğitim ve etkinlikler düzenlenecek. 81 ilde düzenlenecek olan 14 Kasım 2011 diyabet etkinlikleri kapsamında Türkiye’deki ilköğretim okullarında “Çocuklarda Diyabet”, “Çocuklarda Şişmanlık ve Sağlıklı Beslenme” gibi konuların işlendiği eğitim filmleri ile eğitim yapılacak. Ayrıca öğretmenleri ve öğrencileri bilgilendirmek için eğitim toplantıları düzenlenecek.

TÜRKİYE’DE 20 BİNE YAKIN DİYABETLİ ÇOCUK YAŞIYOR

Türkiye’de bugün 15–20 bin civarında diyabetli çocuk var ve bu sayıya her yıl 1700 civarında yeni vaka ekleniyor. Eğitim ortamlarında çeşitli zorluklar yaşayan diyabetli çocuklar en çok kendilerinin beden eğitimi dersleri ve okul gezileri gibi aktivitelerden uzak tutulmaktan, ders sırasında öğün alamamak ve tuvalete gitmelerine izin verilmemesi gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor.

“Okulda Diyabet Programı” ile hem öğretmenlerin diyabet bulguları konusunda bilinçlendirilmeleri hem de diyabetli öğrencilerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Şişman çocuk sayısının 2 milyona ulaştığı varsayılan Türkiye’de çocuklarda diyabet, şişmanlık ve sağlıklı beslenme konularında ulusal düzeyde bir bilinç oluşturulması amacıyla hazırlanan “Okulda Diyabet Programı”nın diğer adımlarını ise “Beslenme Dostu Okul Sertifikasyonu” ve “Diyabetli Çocuklara Burs Programı” gibi projeler oluşturuyor.

“Okulda Diyabet Programı” eğitim platformuna ve eğitim filmlerine http://www.okuldadiyabet.org/egitimPlatformu/ adresinden ulaşılabiliyor.


İçeriği Paylaşın