Özel Academic Hospital İle Harvard Tıp Fakültesi İşbirliği

Özel Academic Hospital İle Harvard Tıp Fakültesi İşbirliği

Özel Academic Hospital İle Harvard Tıp Fakültesi İşbirliği

Bizi Takip Et


Özel Academic Hospital ile Harvard Tıp Fakültesi Hastanelerini işleten Partners Grubu, hasta konsültasyonunda iş birliğine gidiyor. Konuyla ilgili anlaşma, 8 Şubat 2012 Çarşamba günü Hyatt Regency İstanbul Oteli’nde düzenlenen törenle imzalandı.

Harvard Tıp Fakültesi’ne bağlı hastaneler ile Özel Academic Hospital, hastalıkların tanı ve tedavisinde en iyi sonucu elde etmek için konsültasyon ve sevk programını öngören anlaşmayla sağlık hizmeti standardını yükseltiyor.

BATIREL: BU İŞBİRLİĞİ EN İYİ TEDAVİYİ PLANLAYABİLMEK İÇİN

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hasan Fevzi Batırel, imza töreninde yaptığı açıklamada,  Özel Academic Hospital’da çalışan doktorların çoğunun yurt dışındaki saygın üniversitelerde eğitim görmüş ve halen öğretim üyeliği yapan doktorlardan oluştuğunu söyledi. Batırel, “Bu iş birliği hekimlerimizin danışmanlık için daha geniş uzman grubuna ulaşmasını ve Harvard eğitim hastanelerinde sürekli gelişen araştırma programlarını esas alarak en iyi tedavi planını yapmalarını sağlamaktadır” dedi.

MCCARTHY: TÜRKIYE SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Partners HealthCare Uluslararası İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Edwin McCarthy ise çok heyecan verici bir gün yaşadıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Sağlık turizminde Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yaşayacağı rol dikkatimizi çekti. Akademik ve klinik anlamda küresel bağlantıların Türkiye’de yaygınlaşmasını çok istedik. Bu kapsamda sürekli iş birliği yapabileceğimiz bir ortak olarak Özel Academic Hospital ile anlaştık. Bu anlaşma potansiyel olarak geliştirilebilecek bir iş birliğini öngörüyor. Hastalıkların teşhis ve tedavisinde klinik iş birliğini kapsayan bu anlaşma Türkiye’de daha başka iş birliği çalışmalarının önünü açacak.”

Kalp yetmezliği, kanser gibi komplike hastalıklarda, hastanın ikinci görüş almak istediğini ve en iyi tıbbi görüşe ulaşmanın bazen çok zorlu bir süreç olduğunu belirten McCarty, bu görüş için gerekirse yurtdışına tıp seyahatine çıkıldığını söyledi. McCarty, “Ancak evinizde kalıp en iyi konsültasyona ve tedaviye ulaşmak en yüksek standarttır. Bugün imzaladığımız anlaşma tıbbi olarak bu olanağı sağlıyor. Hasta yurt dışına gitmeyi tercih ederse de yine en sağlıklı ve en kolay şekilde bu hizmete ulaşabilecek. Hastanın bütün kayıtları Boston’daki hastaneye ulaşacak, Boston ve İstanbul’daki doktorlar arasında koordinasyon sağlanacak ve doktorların birlikte çalışması kolaylaşacak” dedi.

MUDGE: AMACIMIZ SAĞLIK HİZMETİNDE KÜRESEL HİZMET VERMEK

Partners HealthCare Uluslararası CEO’su ve Başkanı Dr. Gilbert H. Mudge da Özel Academic Hospital ile yapılan iş birliğini hayata geçirmekten onur duyduklarını söyledi. Mudge, Partners HealthCare’e bağlı Harvard eğitim hastaneleri ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı’na bağlı Özel Academic Hospital’ın kuruluş ve işleyiş açısından birbirine çok benzediğini belirtti. Bu hastanelerin kar amacı gütmeyen tıp fakültesi hastaneleri olduğunu ifade eden Mudge, Boston’daki ve İstanbul’daki hastaların, küresel olarak en üst düzeyde sağlık hizmetine ulaşabildiklerini vurguladı.

Komplike hastalıklar konusunda farklı ülkelerle köprü kurabilmeyi ve her ülkenin sağlık hizmetini birbiriyle iletişime geçirmeyi amaçladıklarını belirten Mudge, “Özel Academic Hospital, Türkiye’deki hastalara verilen hizmetleri geliştirmek için bu iş birliğine güçlü bir katkı sağlayarak klinik ve akademik mükemmeliyete verdiğimiz önemi paylaşmaktadır” dedi.

HASTALIKLARLA İLGİLİ İKİNCİ GÖRÜŞ HARRVARD’DAN ALINABİLİYOR

Her yıl yüzlerce Türkiye vatandaşı, kompleks medikal problemleri nedeniyle ikinci görüş veya tedavi danışmanlığı almak istiyor, sıklıkla çok sayıda hekim veya hastaneye başvuruyor. Doğru kararın verilmesi her zaman mümkün olamayabiliyor veya hasta tam ikna olmuyor. Bazı hastalar da medikal danışmanlık ve tedavi için yurt dışına seyahat etmeyi tercih ediyor. Yeni durumla ilgili olarak verilen bilgiler şöyle:

“İmzalanan anlaşma, bu konuda Türkiye’ye sağlık hizmetinde yeni ve güçlü bir olanak sağlıyor. Anlaşmayla Özel Academic Hospital’ın hastaları tanı ve tedavide ikinci görüşü ABD’deki Harvard Tıp Fakültesi’ne bağlı büyük hastaneler sistemi işleticisi olan Partners HealthCare’den alabilecek. Özel Academic Hospital tarafından tanıtımı yapılan programla, Harvard’ın önde gelen eğitim hastanelerinde, dünya standardında tedavi planlaması ve bakıma erişim sağlanacak.

Bu sistemle, hastalığın tanı ve tedavisinde hasta ikinci bir görüş almak istediğinde, Partners HealthCare’e bağlı Harvard eğitim hastanelerinde konunun en yetkili uzmanı tarafından medikal kayıtları incelenecek, tanı ve tedavi konusunda görüş alınacak. Bunun için hasta kayıtları ABD’de Harvard’ın uzman doktorlarına ulaştırılacak. Böylece hasta, ikinci görüş almak için vakit kaybetmeden dünya çapında ünlü uzman doktorlardan tanı ve tedavi için görüş alabilecek. Bu sistemle, çok az sayıda hasta yurt dışına gitme ihtiyacı hissedecek ve hastaların sağlık sorunları güvenle yurtiçinde güvenle yurt içinde çözüme ulaşabilecek. Hastalar Partners HealthCare’e bağlı hastanelerde tedavi olmak isterlerse de bu sistem sevk sürecini kolaylaştıracak. Bununla ilgili koordinasyon ve organizasyonları hasta adına Özel Academic Hospital gerçekleştirecek.”

SISTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Hastalıkla ilgili ikinci görüşü,  hastanın uzaktan tedavi planlamasını veya sevk desteğini değerlendirmeye yardımcı olmak üzere Özel Academic Hospital bünyesindeki Partners- Academic Hospital İş Birliği Ofisinde medikal ve idari işlerden sorumlu personel bulunuyor.

Partners’a doğrudan sevklerin yapılması konusundaki destek ücretsiz olarak sağlanıyor. Buna ek olarak Özel Academic Hospital bünyesinde bulunan irtibat ofisi ekibi, hastaların ve sevk işlemi yapan doktorların idari nitelikli işlerden kaynaklanan yükünü hafifletiyor. Kayıt işlemlerini gerçekleştiren, medikal kayıtları derleyen ve organize eden ekip ayrıca ödeme işlemlerini yürütüyor, gerektiğinde seyahat lojistiğini koordine ediyor ve süreç boyunca sürekli iletişim kurulmasını sağlıyor.

Partners hastanelerine gitmeyi tercih eden hastalara, bakımları ile ilgili her türlü konuyu koordine eden ekipler tarafından destek veriliyor. Birden fazla uzmanlık alanında, Harvard Tıp Fakültesi doktorları, yüksek öğrenim görmüş hemşireler, sosyal hizmet sağlayıcıları ve medikal yorumcular, tedavi planlaması ve yönetimi için yüksek standart sunmak amacıyla bakım ekiplerinde bir araya geldi. Bu ekip, birden fazla açıdan hastanın ihtiyaçlarını ele alarak, en son yenilikleri yansıtan perspektiflerde birleştirerek ve tüm uzmanlık alanları açısından düşünerek gerçek hasta odaklı bakımın hastaya ulaştırılmasını sağlıyor.

PARTNERS HEALTHCARE HAKKINDA

Harvard Tıp Fakültesi’nin eğitim hastanesi olan Massachusetts Genel Hastane ve Brigham ve Kadın Hastanesi tarafından kurulan Partners HealthCare; BD’dedi bulunuyor. Hasta bakımı, medikal eğitim ve biyomedikal araştırma alanında önemli çalışmaları var. Kurulduğu günden itibaren yenilikçi geleneği sürdüren kurumda,  18 Nobel ödülü sahibi eğitim aldı ve hizmet verdi. New York Times tarafından ‘akademik tıpta model evlilik’ olarak tanımlanan Partners HealthCare, sağlık bakımının sağlayabileceği sınırları geliştirmeye odaklanmış durumda..


İçeriği Paylaşın