PCR Testi Zorunluluğu Kalktı Mı?

Covid-19 semptomlarını taşıyan kişiler PCR testi yaptırıyor. Farklı alanlarda uygulanan PCR zorunluluğu ile ilgili Bilim Kurulu'ndan yeni karar çıktı. Peki, PCR testi zorunluluğu kalktı mı?

PCR Testi Zorunluluğu Kalktı Mı?

Bizi Takip Et


Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamlarda bulundu. Bu açıklamalar arasında PCR Testi zorunluluğu da yer aldı. Koronavirüs riskine karşı yapılan bu test için yeni bir düzenleme getirildi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı;

Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

İZOLASYON SÜRESİNDE GÜNCELLEME

"Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler."

İNGİLTERE'DEN PCR TESTİ KARARI

İngiltere'de artan Covid-19 vakaları sonrası yeni kurallar uygulamaya giriyor. Ülkede alınan yeni kararla birlikte, Covid-19 semptomu göstermeyen kişilerin PCR testi yaptırması gerekmeyecek. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı'ndan (UKHSA) yapılan açıklamada, değişikliğin Covid-19'un yaygınlığını ve hızlı testlerin doğruluğunu yansıttığı belirtildi.

Hükümetten yapılan açıklamada ise, Covid-19'un 3 ana semptomu olan yüksek ateş, sürekli öksürük ve tat-koku duyusunun kaybolması halinde PCR testlerinin yapılmasına devam edileceği bildirildi. Semptom gösteren kişiler, sağlık ve toplu taşıma çalışanları ve belirlenen diğer meslek gruplarındaki kişiler düzenli olarak PCR testi yaptırmaya devam edecek.


İçeriği Paylaşın