Pierre Fabre Öncülüğünde Yeşil Etki Endeksi İçin Çok Uluslu Konsorsiyum

1000’in üzerinde kurumu temsil etmekte olan 25 ekonomik aktör, kozmetik ve sağlık ürünleri için “Çevresel ve Toplumsal Etkileri Etiketlendirme Tasarısı” geliştirmek üzere güçlerini birleştirecek.

Pierre Fabre Öncülüğünde Yeşil Etki Endeksi İçin Çok Uluslu Konsorsiyum

Bizi Takip Et


Bağımsız danışmanlar ve bir akademik kurumun katkılarıyla Yeşil Etki İndeksi Konsorsiyumu’nda bir araya gelen ve 25 ekonomik aktörden oluşan kolektif şirketler topluluğu, kozmetik ve sağlık ürünlerinin çevresel ve toplumsal etkilerini etiketlendirecek bir metodoloji belirlemek için hazırlanıyor. 

Yeşil Etki İndeksi Konsorsiyumu

PİERRE FABRE GRUBUNUN ORTAYA KOYDUĞU VERSİYON KULLANILACAK

AFNOR Standardizasyon’un koordinasyonunda ve mümkün olabilecek en geniş ölçekte kullanılabilir kılmak üzere revize edecek bir AFNOR Sınıflandırmaları tasarısıyla oluşturulacak metodoloji, Haziran 2021’de Pierre Fabre Grup tarafından hayata geçirilen, günümüzde uluslararası pazarda bulunan 2700’ün üzerinde ürünü kapsamakta olan, Yeşil Etki Endeksi’nin ilk versiyonuna dayandırılacak.

2023’ün 2. çeyreğinin bitimine doğru tamamlanması hedeflenen metodoloji, bakım ve sağlık ürünlerinin toplumsal ve çevresel etkilerini AFNOR Sınıflandırmalarıyla standardize edilmiş ve ortaklaşa üretilmiş bir çerçevede basitçe ölçmeye, geliştirmeye ve sergilemeye istekli olan, küçük işletmelerden büyük uluslararası gruplara kadar, tüm şirketler için ulaşılabilir hale gelecek.

GÜVENİLİRLİĞİ YÜKSEK BİR UYGULAMA

Yeşil Etki Endeksi’nin güvenilirliği, çevreci ve sosyal tasarımın resmi standartlarını ve mihenk taşlarını kullanmasına dayanıyor. Kozmetikten gıda takviyelerine ve aile sağlığına kadar uzanan geniş bir dizi bakım ve sağlık ürünü gurubunu kapsayan bu endeksin, ürünlerin hem ekolojik hem de sosyal etkilerine entegre olması, ürünlerin Yaşam Döngüsü Analizinden (LCA) daha global bir yaklaşıma, resmi etiketler ve standartlara dayanan kriterlere entegre olması gibi avantajları bulunuyor. 

AFNOR SINIFLANDIRMASI NE ANLAMA GELİYOR?

AFNOR Sınıflandırması, AFNOR Standardizasyon’un yönetimi altında bir grup oyuncunun hazırladığı bir başvuru belgesidir. Belgeyi hazırlamak için gereken süre genellikle kısadır (3 ila 6 ay arası).  Bir AFNOR Sınıflandırması’nın ömrü 3 yıldır ve bu süre, Sınıflandırma’nın değerini kanıtlayabileceği ve uluslararası bir standartın gelişiminin temelini oluşturabileceği bir zaman dilimidir.

Konsorsiyum Üyeleri

 

Kozmetik Ürün ve Gıda Takviyesi İmalatçıları: Arkopharma, Aroma-zone, Biocodex, Laboratoire ODOST (Buccotherm), Green Family (Love & Green), Pierre-Fabre Dermo-Cosmetics, Rocher Group, Ladrôme Laboratoire, Léa Nature, Naturactive, Laboratoire Phytema

 

Kozmetik Bileşim İmalatçıları: BASF, DSM, Berkem Group

 

Koku Bileşim Evi: TechnicoFlor

 

Profesyonel Federasyon ve Birlikler: Cosmebio (566 üye), Cosmed (997 üye), Synadiet (280 üye), Aspa Ingrecos (46 üye)

 

Rekabetçilik Merkezi: Innov'Alliance (tarım-gıda, gıda takviyeleri ve sağlık, kozmetik ve koku ve aroma bileşimleri sektörlerinde 440 üye)

 

Proje Ofisi: DuraConsult, Ecoeff Lab, Laboratoire Scanae

 

Akademik Kurum: Nantes Üniversitesi

 


İçeriği Paylaşın