Saç Ekimde Tıraşsız FUE Yöntemi

Saç Ekimde Tıraşsız FUE Yöntemi

Saç Ekimde Tıraşsız FUE Yöntemi

Bizi Takip Et


Günümüzde uygulanan saç ekim yöntemleri hangileridir? Tıraşsız FUE yöntemi nasıl yapılır? FUE yönteminde iz kalır mı? FUE ve FUT yöntemlerinin başarı oranı nedir? Başarıyı etkileyen faktörler nelerdir? Saçlar, nakilden ne kadar sonra çıkmaya başlar? Saç dökülmesinde uygulanan PRP nasıl bir tedavidir? PRP yönteminin etkisi ne kadar sürer?

Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı saç ekimi (saç nakli) ve saç dökülmesinde uygulanan ameliyatsız çözümler hakkında merak edilen soruları Sağlığım İçin Herşey’de yanıtladı.

. Günümüzde uygulanan saç ekim yöntemleri hangileridir?
“Günümüzde saç ekiminde FUE tekniği uygulanmaktadır. FUE tekniğinde saç kökü tek tek çıkartılır. Ayrıca eski bir yöntem olan FUT tekniği vardır. FUT tekniğinde saç kökü şerit şeklinde çıkarılır ve dikişlidir. FUT yöntemini mutlaka bir cerrah yapmalıdır. Türkiye’de artık bu işi pek cerrahlar yapmadığı için FUT yöntemi Türkiye’de çok uygulanmamaktadır. Oysa Amerika’da hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağı biraz da hastanın arzusuyla ilgilidir. Hasta hiç iz kalmamasını istiyorsa tek tek çıkartma yöntemi olan FUE tavsiye edilir. Ayrıca FUE yönteminde hiç tıraş yapılmadığı için artık saç ekimi uzun saçla da yapılabilmektedir.”

TIRAŞSIZ FUE YÖNTEMİ NASIL YAPILIYOR?

. Tıraşsız FUE yöntemi nasıl yapılır?
“Eskiden, saç telinin dolanmaması ve diğerlerinden iyi ayırt edilerek işlemin seri bir biçimde yapılabilmesi için saç kısaltılırdı. Ancak şimdi saçın tamamı kısaltılmayıp aralardan minik minik kesilmektedir. Amerikalıların Pire Tüneli olarak adlandırdığı bu işlemde saç minik tüneller şeklinde tıraş edilir ve saç dışarıdan hiç kısaltılmadan uygulanır.”

. FUE yönteminde iz kalır mı?
“FUE yönteminde iz kalır ama sadece mikroskopla bakıldığında görülür; ama çıplak gözle görülmez.”

BAŞARI KRİTERLERİ NELER?

. FUE ve FUT yöntemlerinin başarı oranı nedir? Başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?
“Her iki tekniğin de saç ekiminde başarı kriteri, ekildiğinin belli olmamasıdır. Bu yöntemlerde ister topluca çıkarılıp ince ince parçaya ayrılsın ister teker teker çıkarılsın elde edilen sonuç aynıdır. Tek bir kökün içinde bulunduğu o küçük yapı güzel yerleştirilmez, açıları güzel verilmez, dağılımı güzel planlanmazsa ister FUE ister FUT tekniği ile çıkarılsın bu girişime başarılı denilemez. Başarılı girişim, bu yöntemlerin ustaca ve işin ehli olacak biçimde kullanılıp uygulanmasıdır. FUE yöntemi, hasta isterse daha sonra saçını sıfıra vurdurabileceği için cazip gelmektedir. Bu, genç hastada çok hayatidir. Çünkü kısa saç moda olduğunda kişinin elinden bu şansı almamak gerekir. Dolayısıyla FUE tekniği daha çok tercih edilmektedir.”

Dr. Melike Külahçı

. Saçlar, nakilden ne kadar sonra çıkmaya başlar?
“İşlem yapıldıktan sonra bir hafta boyunca saçlı gözükülür. Çünkü ilk ekilen saçlar orayı güzel doldurup kişiyi saçlı yapar. Ama sonraki birkaç hafta içerisinde o ilk ekilen saçlar dökülür. Döküldükten sonraki görüntü kötü olmaz. Kalıcı olanları da üç ay sonra uzamaya başlar. 9 ay sonra da saçlar son halini alır.”

ŞEHİR DIŞINDAN GELENLER 3 GÜN AYIRMALI

. Başka bir şehirden ya da yurtdışından saç nakli için gelenler ne kadar süre ayırmalıdır?
“Örneğin Almanya’dan gelecek bir hasta, bir gece operasyon öncesi bir gece de operasyon sonrası için düşünüldüğünde en az 2 gece ayırmalıdır. 3 gün ise daha rahat olur. Çünkü ertesi gün bir saç yıkama yapılır ve kişi gönderilir. Eğer tıraşsız FUE tekniği uygulanmışsa hasta 7 gün sonra kendini yeniden etrafta gösterebilir. İşe gidebilir. Her türlü sporu yapabilir. Bedeni için duş alabilir. Ancak saç için ertesi gün ilk yıkama klinikte yapılmalı sonra her gün kendisinin yıkayacağı tempoya geçmelidir.”

SAÇ DÖKÜLMESİNE PRP TEDAVİSİ

. Saç dökülmesinde uygulanan PRP nasıl bir tedavidir?
“PRP, kendi vücudumuzdaki şifa hücrelerinin bankasından bir miktar alıp onu yine kendi vücudumuzda şifa nerede aranıyorsa oraya enjekte etme işlemidir. Saç dökülme tedavisi için kullanımında ise 20 cc’lik kan alınarak içerisindeki trombosit hücreleri filtre edilir. O hücreler aktif hale getirilir ve bazı biyoaktiflerle karıştırılarak saça uygulanır. Biyoaktiflerin başında vitaminler ve aminoasitler bulunur. Böylece saç kendini hızla yeniler. PRP’nin saça uygulanarak tedavisi eski bir yöntemdir. Ancak bunu revize ettik; taze hücre ekleyerek PRP uygulamaktayız. Saç kökü hücrelerinde bir hücre olarak azalma ve gerileme varsa; iyice saçsız bir cilt varsa ona bir miktar da hücre takviyesi yapılır. Bu ya hastanın yağından ya da hastanın kulak arkası dokusundan bir miktar alınarak hazırlanır. Her ikisi de bozulmuş veya incelmiş saç derisini daha normal daha fizyolojik kalınlığına ulaştırmak için yapılır.”

ETKİSİ NE KADAR SÜRÜYOR?

. PRP yönteminin etkisi ne kadar sürer?
“Özellikle taze aktif hücrenin kullanılması hızla cildi, baş derisini eski kalınlığına getirir. Bazen saç ekimi öncesinde de kullanılabilir. Çünkü bu ekim işlemi ciddi sağlıklı bir saç derisine ihtiyaç duyar. O zaman ekim daha sağlıklı olur. Bazen sadece özellikle kadınlarda saç dökülmesi olanlarda ve saç incelmesi yaşayanlarda tek başına uygulanır. Senede bir kere yeterlidir. Toplu iğne başı kadar küçücük bir hücre alınarak yapıldığı için uygulaması da kolay ve konforlu bir yöntemdir.”

MERKEZ VE DOKTOR SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

. Yanlışlıkla doktor olmayan bir kişiye saç ekimi yaptıran bir kişinin başına neler gelebilir? Kişiler merkez ve doktor seçerken nelere dikkat etmelidir?
“Neredeyse hiçbir konuda bu kadar çok merdiven altı işlem yapılmamaktadır. Öncelikle bir ameliyatı doktor yapar. Şu anda saç ekimi ameliyatını ambulans şoförlerinde teknisyenlere, hemşire bile olmayanlara kadar herkes kendisinin saç ekimi profesörü ilan etmiş durumda. Eğer bir doktora yaptırılmazsa anestezi komplikasyonları, yerleştirilemediği için çöpe atılan saç kökleri başlarına gelebilir. Arada bir iyi sonuçlar çıkarabilirler ama o gün toparlanamayabilirler. Çünkü organize bir ekip olmadıkları için işleme başlayıp bitirilemeyebilir. Polis baskını gelebilir, kaçışılabilir. Sadece sağlık merkezleri değil hastaneler bile baskın yiyebilmektedir. Hasta gayet bilinçli bir biçimde bu operasyonun bir doktor tarafından yapıldığından yüzde 100 emin olmadan hiçbir yere güvenmemelidir. Uygulamayı yapacak kişiyle duvarda diploması asılı kişinin aynı şahıs olduğunu tespit etmelidirler.”


İçeriği Paylaşın