Saçlar Nasıl Sık Bir Biçimde Nakledilir?

Saçlar Nasıl Sık Bir Biçimde Nakledilir?

Saçlar Nasıl Sık Bir Biçimde Nakledilir?

Bizi Takip Et


Normal sıklıkta bir saç santimetrekare başına 70 ile 100 arasında foliküler üniteden oluşur (FU/cm2). Bilimsel çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre, saç sıklığı yüzde 50 azaldığında saç kaybı farkedilir hale gelmektedir. Buna, matematik yoğunluktan farklı bir biçimde baş gösteren “hissedilen yoğunluk” da denilebilir.

Bu sonuca göre bir saç naklinde santimetrekare başına 50 foliküler ünite yeterli olacaktır. Verici alan izin veriyorsa “Dense Packing”, yani olabilecek en küçük alana en çok sayıda foliküler ünite yerleştirilmesi tekniği kullanılır; bu da santimetrekare başına 65 FU’dan fazla saç nakledilebilmesi anlamına gelir.

“Hissedilen yoğunluk” sadece yetişme oranına veya saçların kıvırcık olmasına değil saçın yapısına ve cerrahın foliküler ünite dağılımını planlama becerisine de bağlıdır. Bazı kişilerde santimetrekare başına 30 foliküler üniteden daha azıyla doğal ve yoğun bir sonuç elde edilirken, bazılarının doğal bir yoğunluğa ulaşmak için santimetrekare başına 65 foliküler üniteden fazlasına ihtiyaç duymasının nedeni budur.

Doğal görünümlü bir sonuç için foliküler ünitelerin yerleştirileceği kanalların nasıl ve hangi aletlerle açılacağı çok önemlidir. Lateral Kesi yöntemiyle en doğal sonuçları elde ediyor ve aynı zamanda nakledilen saçlarda istenen yoğunluk sağlanıyor.

Bir saç naklinden en iyi sonucun alınması için yerine getirilmesi gereken önemli kriterler nelerdir?

Doğal Görünümlü bir Saç Çizgisinin Elde Edilmesi: Operatörün el becerisinden başka bir bakıma sanatsal yeteneğe de sahip olmasını gerektirir. Saç çizgisi yüzdeki ilgili sınırlarla uyum içinde olmalı ve bu nedenle estetik açıdan belirli matematik kurallar içinde değerlendirilmelidir. Burada operatör deneyiminin yerini hiçbir şey tutamaz.

Foliküler Ünitelerin Yerleştirilmesi: Sadece üç boyutlu mikroskoplar altında hazırlanan foliküler üniteler istenilen doğallık ve görsel açıdan dolgunluğu sağlayarak saç dökülmesini unutturmaya yardımcı olur. Bunun için deneyimli bir operatör ve aynı teknik kaliteyi korumak amacıyla altı ile sekiz arasında değişen asistan gerekmektedir. 4-6 saat içinde 3000 foliküler ünite nakledilebilmektedir.

Nakil Kanalını Tanımlayan Mikro Kesinin Büyüklüğü ve Derinliği: Kesi bir yandan mümkün olduğu kadar küçük olmalı, öte yandan da foliküler ünitenin büyüklüğüne uyacak kadar büyük olmalıdır. Böylece saç nakli işleminden sonra köklerin alıcı noktalara uyumu kolaylaşır ve alıcı alandaki kan dolaşımının kesintiye uğraması asgari düzeyde tutulur.

Her Kesinin Açısı ve Yönü Kesin Olarak Tanımlanmış Olmalıdır: Mikro kesiler ekim saçlarının gelecekte uzayacağı yönleri belirleyeceğinden deriye orjinal saçların yönünde yerleştirilir. Böylece saç naklinden sonra saçların doğru yönde uzaması sağlanır.

Kaynak: Transmed Saç Ekim Merkezi web sitesi
(http://www.tmsacnakli.com)


İçeriği Paylaşın