Sağlıklı Zeytinyağı İçin Tadım Kursları

Sağlıklı Zeytinyağı İçin Tadım Kursları


Bizi Takip Et


Zeytinyağı, doğanın insanoğluna armağan ettiği en değerli besinlerden biri. Zeytinyağı, yaşamın her döneminde, sağlığa birçok açıdan katkıda bulunuyor. Özellikle kalp ve sindirim sistemi sağlığı üzerindeki olumlu etkisi tıp çevrelerinde kabul ediliyor. Çocukların gelişimine katkı sağlayan zeytinyağı, içeriğindeki A, D ve E vitaminleri nedeniyle hücre yapıcı olarak kabul ediliyor ve gençlik çağında da  yararlı olduğu belirtiliyor. Ayrıca diyabet hastaları için en uygun yağ olduğu biliniyor.

Öyleyse zeytinyağlı yemekler ve zeytinyağ katkılı salataların sofralardan eksik edilmemesi sağlıklı yaşamın neredeyse ilk koşulu…

AYVALIK TİCARET ODASI`NDAN ZEYTİNYAĞI TADIM KURSU

Mutfaklarda hangi zeytinyağını tercih etmek gerektiği de önemli bir konu. Zeytinyağının  yararlı olanını seçmek gerekiyor.  Peki kaliteli zeytinyağını nasıl anlayacağız? Zeytinyağı tadımı nasıl yapılır?

Ayvalık Ticaret Odası, bu sorulara yanıt arayanlar için Zeytinyağı Tadım Kursu düzenliyor. Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer, kurslarla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Ayvalık Ticaret Odası Zeytinyağı Analiz Laboratuvarı, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları boyunca Pazartesi, Cuma ve Cumartesi günleri birer günlük kurslar düzenliyor. Saat 10:00-13:30 arası düzenlenecek eğitimler, Kimya Mühendisi Yeşim Bayraktar tarafından veriliyor. Eğitimde; zeytinyağı üretim teknikleri, zeytinyağı çeşitleri ve zeytinyağı tadımının nasıl yapılacağı konuları ele alınacak. Eğitimler 8 kişi ile sınırlı olup eğitim sonunda katılımcılara sertifika veriliyor.”

ZEYTİNYAĞININ KALİTESİ

Kalite konusunda dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili olarak da şu noktalara dikkat edilmesi öneriliyor:

“Piyasada genellikle natürel sızma ve riviera olmak üzere iki tür zeytinyağı bulunur. Natürel sızma zeytinyağının asit oranı yüzde 0,8`den fazla, natürel birinci zeytinyağında ise asit oranının yüzde 2`den fazla olmaması gerekir. Yüzde 2 ve üzeri asitli zeytinyağlar, Türkiye ve AB ülkelerinde yemeklik özelliğini kaybeden yağ olarak nitelendiriliyor.”

ZEYTİNYAĞI NASIL SAKLANMALI?

Zeytinyağı soğukta muhafaza edildiğinde donar, ısıtıldığında kalitesi bozulmadan sıvı hale döner. Zeytinyağı, güneş ışığından uzak, oda sıcaklığında ve nem almayacak şekilde ağzı kapalı olarak saklanmalıdır.

ZEYTİNYAĞININ SAĞLIĞA ETKİSİ

Zeytinyağının sağlığa etkilerini adım adım ele alacak olursak:

KALP VE ZEYTİNYAĞI:
 Birçok araştırmaya göre, kalp sağlığı açısından yararlı besinlerin başında zeytinyağı geliyor.  Dünyada kalp hastalıklarının en az görüldüğü ülkeler, zeytinyağının yoğun olarak tüketildiği Akdeniz ülkeleri. Zeytinyağının kalp sağlığı üstündeki en önemli etkisi, kandaki “kötü kolesterol” miktarını düşürmeye yardımcı olması.

Kalbimizin en büyük düşmanlarından biri olan kolesterol, damarlarda birikerek kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Zeytinyağı, kandaki kolesterol miktarını kontrol ederek damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur. Zeytinyağı, aynı zamanda tansiyonun kontrol altında tutulmasında da önemli bir rol üstlenir.

SİNDİRİM SİSTEMİ  VE ZEYTİNYAĞI: Yediğimiz besinlerle vücudumuza giren yağlar, midede değil bağırsaklarda sindirilirler. Zeytinyağı, yağların içinde en kolay hazmedilen yağdır. Çünkü zeytinyağı, diğer yağlardan farklı olarak, midede bulunduğu sürede sindirim için gereken mide asitlerini azaltmaz.
Midede kısa bir süre kaldıktan sonra bağırsaklarda sindirilir. Buna ek olarak zeytinyağı, sindirim için vazgeçilmez olan salgıları da olumlu yönde etkiler. Safra kesesinin kolesterolden temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kabızlığı önleyerek bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.

ZEYTİNYAĞININ ÇOCUK SAĞLIĞINA ETKİSİ: Çocuklar için beslenme, yetişkinlerin beslenmesinden çok daha önemli. Çünkü  çocukluktaki beslenme, tüm yaşamı etkiliyor. Yaşamın ilk yıllarında beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi, beslenmeyle doğrudan bağlantılı bir durum.
Çocuk beslenmesinde yağlar, yaşamsal bir rol oynar. Zeytinyağı, bu açıdan da vazgeçilmez bir besin. Zeytinyağı, çocuk gelişiminde hayati önem taşıyan yağ asitlerini, anne sütüne eş miktarda içerir. Söz konusu yağ asitleri, çocukların kemiklerini güçlendirir.ZEYTİNYAĞININ GENÇLİĞE ETKİSİ:
 Sağlığımızın en büyük destekçilerinden zeytinyağının içindeki bir diğer yararlı madde, yani E vitamini ise gençlerin sağlıklı bir şekilde büyümelerine katkıda bulunur. Beslenme ile yaşlanma arasında güçlü bir ilişki vardır. Besinler vücudumuzda enerjiye çevrilirken oksidan denilen bazı maddeler açığa çıkar.

Hücre gelişimini olumsuz yönde etkileyen oksidanlar, yaşlanma sürecini de hızlandırır. Antioksidan adı verilen bazı maddeler ise, oksidanların olumsuz etkisini ortadan kaldırır. Başta E vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidan madde içeren zeytinyağı, hücreleri yeniler, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.

ŞEKER HASTALIĞI VE ZEYTİNYAĞI: Şeker hastalığı, vücudumuzda insülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak kan şekeri dengesinin bozulmasına ve kandaki şeker düzeyinin ani olarak yükselip düşmesine yol açan bir hastalık. Son yıllarda yürütülen bazı araştırmalar, şeker hastalığının vücutta neden olduğu bazı rahatsızlıkları önlemede zeytinyağını yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Bunlardan en önemlileri, kalp ve damar hastalıkları. Şeker hastalığına bağlı olarak, kandaki kolesterol miktarı yükselir. Zeytinyağı ise, kolesterolü kontrol altında tutarak, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Şeker hastalığının bir başka yan etkisi ise, sindirim sırasında daha fazla oksidan maddenin açığa çıkmasına yol açması. Zeytinyağı içerdiği antioksidanlar sayesinde oksidanların olumsuz etkilerini büyük ölçüde azaltır.

Zeytinyağı ayrıca, kan şekerinin kontrol edilmesine de katkıda bulunur. Sonuç olarak, zeytinyağı şeker hastaları için son derece uygun bir yağ.

ZEYTİNYAĞI GÜZELLEŞTİRİR

Sağlık açısından yarattığı birçok mucizeye ek olarak zeytinyağı, daha güzel görünmemize de yardımcı olur. Cildi ve saçları besler. Cildin genç görünmesini, saçların kuvvetlenmesini ve parlamasını sağlar. Örneğin, eğer saçınıza güzel bir bakım yapmak isterseniz, uzun saçlar için 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 limon suyu ve 1 su bardağı birayı karıştırıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra şampuanla temizleyiniz. Yaşamın temel koşulu, vücut hücrelerinin sürekli olarak kendilerini yenileyebilmeleridir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde çok hızlı olan hücre yenilenmesi, yaş ilerledikçe azalır ve yavaşlar.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan bir başka sorun da kireçlenmedir. Aralarında kalsiyumun da bulunduğu bazı mineraller, kireçlenmeyi önler. Zeytinyağı, bu minerallerin vücuttaki etkisini artırarak kireçlenmeye karşı önemli bir rol oynar.


İçeriği Paylaşın