Sertleşme Probleminde Tedavinin Yeri

Sertleşme Probleminde Tedavinin Yeri

Sertleşme Probleminde Tedavinin Yeri

Bizi Takip Et


SÖYLEŞİ: Demet DEMİRKIR

Sertleşme problemi yaşayan erkeklerin yüzde 77`si tedavi için hiçbir şey yapmıyorken yüzde 51’inin ise sertleşme sorununu eşleriyle hiç konuşmadığını söyleyen Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, sertleşme probleminin yaş ilerledikçe arttığını ve ağırlaştığını belirtti.

Türk Androloji Derneğinin Nisan ayı başında “Mazerete Son” Kampanyası başlattığını bildiren Prof. Dr. Kadıoğlu, “Kampanyanın amacı, sertleşme sorunuyla ilgili farkındalık yaratarak sorunun eşler arasında konuşulmasını ve hekime başvurulmasını sağlamak” dedi.

Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, 2 ay sürecek olan kampanya ve sertleşme sorunuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

. “Mazarete Son” kampanyası başlattınız. Erkekler başta sertleşme sorunu gibi cinsel problemlerinin çözümünde doktora gitmemek için hangi mazeretlere sığınıyorlar?
"
En fazla sığındıkları mazeret; kadınlar tarafından yaşam stresi, erkekler tarafından geçim sıkıntısı oluyor. Yaşam stresinin değişik bileşenleri var ekonomik kaygılar, trafik, yorgunluk…"

. Sertleşme sorunuyla yaşamak erkeğin psikolojisini, evliliğini, birlikteliklerini ve cinsel yaşamını nasıl etkiliyor?
"Yüzde 50 oranında kadın ve erkekten sertleşme sorununun ilişkiyi etkilediği söyleniyor hatta bu konuda kadınlar ve erkeklerde birbirlerini suçlama da var. Mesela kadınların yüzde 20’si erkekleri sertleşme sorunundan sorumlu tutuyor ve suçluyorlar, buna bağlı olarak da ilişkileri bozuluyor."

. Kampanya ne kadar sürecek? Erkeklere nasıl ulaşacaksınız?
"Kampanya iki ay sürecek. İki ay içinde değişik mecralarla kişilere ulaşılacak yalnızca erkeklere değil, kadınlara da ulaşacak çünkü cinsellik her iki kişi tarafından yaşanan bir süreç. Kullanacağımız alanlar yazılı basın, görsel basın, kampanyada neler yapılacağı ulusal ve yerel basında yer alacak. 30 saniyelik bir film var o gösterilecek. Bunun dışında ilanlar verilecek ve Türk Androloji Derneği sayfasından da sürekli bilgilendirilme yapılacak."

. Sertleşme sorununu erkekler bir kader gibi yaşıyorlar ne gibi tedaviler var?
"Erkeklerin yüzde 10’u doktora başvuruyor geriye kalan yüzde 90’ı bunu erteliyor, öteliyor; doktora başvurmuyor. Tedavide üç aşamadan bahsetmek mümkün. Birinci aşama ağızdan alınan ilaçlar, bu ilaçların da kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki tipi var. İkinci aşama; kendi kendine enjeksiyon süreci. Son aşamada mutluluk balonları dediğimiz tedavi yöntemi uyguluyoruz."

. Sertleşme sorununda İlaçların yeri nedir? Sertleşme sorununda hangi kişilere sertleşme sağlayan ilaçlar önerilir?
"Sertleşme sorununda kullanılan ilaçlar yüzde 75 oranında tedavi ediyorlar. Bu ilaçların doktor kontrolünde alınması gerekiyor çünkü başka ilaçlarla etkileşmesi söz konusu olabiliyor. Ayrıca kalp hastalarında ve inme gibi beyninde birtakım sorunu olan erkeklerde negatif etkisi olabilir mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekiyor ve doktor tarafından reçetelenmesi, hangi şartlarda, nasıl alınacağının açıklanması gerekiyor. Eğer ilaç etki etmezse de hastanın tekrar doktora başvurması gerekmektedir."

. İlaç kullanımında nelere dikkat edilmeli? İlaçlar sürekli mi alınmalı, kür halinde mi, yoksa ilişki öncesinde mi? İlişki öncesinde alınıyorsa ne kadar önce alınmalı?
"İlaçlarda dikkat edilmesi gereken nokta ilaçların alınma saati, aç karnına mı tok karnına mı alınacağı, ilaç alan kişilerde testosteron düzeyi, ilaç aldıktan birkaç saat sonra cinsellik yaşanabilir bu da önemli. İlacın yan etkileri konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor. Hangi ilaçların alınmayacağı konusu da çok önemlidir çünkü kalp hastaları nitrat kullanırlar, nitratla birlikte bu ilaçlar kullanılamaz eğer alınırsa baş ağrıtıcı ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Bütün bunların bir ürolog tarafından değerlendirilip hastanın bilgilendirilmesi gerekiyor.

Bazı İlaçlar ilişkiden önce alınıyor. Bazıları da her gün veya gün aşırı alınması gereken türden, bu tür kullanımlarda; her ilişki öncesi ilaç alma stresi yaşanmıyor dolayısıyla süreç daha doğal yaşanmış oluyor."

. İlişki öncesi kullanılan ilaçlar ilişkiden ne kadar önce kullanılmalı?
"Bazı ilaçlar ilişkiden bir saat önce bazı ilaçlar da ilişkiden iki saat önce kullanılıyor. Bazı ilaçların yararlanılma süresi 4-5 saat iken bazı ilaçların süresi ise 17 buçuk saattir. 36 saate kadar etkili olan ilaçlar var."

. İlaçların yan etkileri neler olabiliyor?
"Yan etkiler olarak bazıları baş ağrısı, sırt ağrısı, mavi yeşil görme gibi yan etkiler yapabiliyor ama yan etkileri nedeniyle ilacı bırakma oranı yüzde iki buçuk, çok az hasta ilacı bırakıyor çünkü bunlar etkili ilaçlar."

. İlaçların fayda etmediği hastalar var mı?
"Var, şeker hastalarının kontrolsüz ağır bölümünde, sinir sistemiyle birlikte damarsal sistemin etkilendiği hastalıklarda ilaç işe yaramıyor. İlacın tedavi oranı yüzde 75 demiştik, yüzde 25’inde ikinci, üçüncü aşama tedaviye gitmek zorunda kalıyoruz."

. Penis büyütücü, sertleşme sağlayıcı, erken boşalmayı geciktirici olduğu iddia edilen bitkisel ilaçlar ve kremler var. Bunların zararı olabilir mi?
"Bitkisel ilaçlar Tarım Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmışsa bunların belli oranda kullanım yelpazesi olabilir ama hangi şartlarda, nasıl kullanılacağı, hangi ilaçlarla birlikte kullanılabileceği doktor kontrolünde yapılması gereken bir süreç."


İçeriği Paylaşın