Sertleşme Sorunu İçin Kampanya

Sertleşme Sorunu İçin Kampanya

Sertleşme Sorunu İçin Kampanya

Bizi Takip Et


Yapılan araştırmalara göre 40 yaş üstündeki her 100 erkekten 70’inde sertleşme sorunu görülüyor. Cinsel problem yaşayan bu erkeklerin ancak yüzde 10’u doktora başvuruyor. Sertleşme sorunu olan erkeklerin doktora gitmemesinin nedenleri ise utanma, kendini kötü hissetme, tedavisi olduğunu bilmeme şeklinde sıralanıyor. Doğru tedavi uygulandığında sertleşme sorunu yüzde 60-80 oranında tedavi ediliyor.

Türkiye’de sertleşme sorunu olmasına karşın hekime müracat etmeyen yaklaşık 6 milyon erkeğe seslenmek amacıyla Türk Androloji Derneği tarafından “Balayı Günleriniz Geri Dönüyor” sloganıyla bir kampanya başlatıldı. Şişmanlık, diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, aşırı alkol tüketimi ve sigara içimine bağlı olarak erkeklerde sertleşme sorunun ortaya çıktığını belirten Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Yaman, “Sertleşme sorununun ilaçlardan vakum enjeksiyonlarına ve protezlere kadar çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu kampanya ile cinsel problemi olan erkekleri bir üroloji uzmanına görünmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Kampanyanın düzenleme komitesinden Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu ise, erkek cinsel organının vücudun barometresi olduğunu söyleyerek şu bilgiyi verdi:

“Erkeklerde sertleşme sorunu kalp hastalığının ve diyabetin ön habercisi olabilir.
Anjiyo yapılan kalp hastaları arasında gerçekleştirilen bir araştırma, söz konusu gruba giren erkeklerin çoğunda üç yıl önce ilk olarak sertleşme sorununun başladığını gösteriyor. Cinsel sorun yaşamaya başlayan bu erkekler bir üroloğa başvursaydı, hem tedavi olacaklar, hem de kalp hastalığına karşı önlem alınması sağlayacaklardı”

AKDENİZ DİYETİ İKTİDARSIZLIKTAN KORUYOR
Toplantıda erkeklerin cinsel mutluluğu ile beslenme şekilleri arasında yakın ilişki olduğu açıklandı. Akdeniz diyetiyle beslenen Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’ndeki erkeklerde sertleşme sorununa daha az rastlandığı bildirildi.

Sofrasında yağlı yiyeceklere ağırlık veren erkeklerin cinsel sorunlar açısından risk grubuna girdiğini kaydeden Prof. Dr. Önder Yaman, “Batı bölgelerine göre sertleşme sorununa OrtaAnadolu’da 1,3 kat, Kuzey Anadolu’da 1,2, Doğu Anadolu’da 1.77 kat daha fazla rastlanmaktadır. Tabii, bunda yağlı yiyeceklerin erkeklerde şişmanlık, yüksek kolesterol, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi sorunlara yol açmasının da etkisi vardır. Çünkü söz konusu bu hastalıklar erkekleri sertleşme sorunu ile yüzyüze bırakan faktörlerin başında gelmektedir” dedi.

Prof. Dr. Yaman, sigara ve alkol kullanımının da erkeklerde cinsel problemlere sebep olduğuna dikkati çekti.

Lilly İlaç’ın desteğiyle başlatılan kampanya kapsamında eczane, cafe ve alışveriş merkezleri, halı saha, spor merkezlerinde erkeklere cinsel problemler, nedenleri ve tedavileri konularında bilgilendirici çalışmalar yapılacak. Bin 700’ü uzman, 500’u asistan olmak üzere 2 bin 500 ürolog aracılığıyla 10 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.


İçeriği Paylaşın