Sevgililer Günü’nde Sigarasız Yaşam Hediye Edin

Sevgililer Günü’nde Sigarasız Yaşam Hediye Edin

Sevgililer Günü’nde  Sigarasız Yaşam Hediye Edin

Bizi Takip Et


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik, Şubat ayında tesadüfi bir şekilde bir araya gelen ve çok anlamlı bir hediyeye dönüşebilecek tarihlere dikkat çekti:

“4-9-14. Bu üç rakam Şubat ayında yer alan 3 ayrı etkinliğin tarihleri: 4 Şubat Dünya Kanser Günü, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü, 14 Şubat ise Sevgililer Günü. Farklı zamanlarda düşünülmüş ve ayrı gündemleri olan bu etkinliklerin Şubat ayında beşer gün arayla arka arkaya gelmesi ilginç bir tesadüf ama aynı zamanda sigarayı karşı savaşta oldukça anlamlı bir sıralama oluşturuyorlar.”

Sigarayı bırakanların, sevdiklerine; birlikte geçirecekleri fazladan 15-20 yıl armağan edeceklerini belirten Prof. Dr. Çelik, “Hediyeler bu kadarla da kalmıyor; eşinizin ve çocuklarınızın yanında sigara içmeyerek akciğer ve meme kanseri olmalarına yol açtığınız için vicdan azabı çekmeyeceğinizi, astım ve solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini azaltacağınızı, hiç sigara ile tanışmamış bireyler olarak yetiştikleri için hayatlarına 20 sene ekleyeceğinizi de unutmayın. Sigarasız bir yaşam ile sevdiklerinize; kendinizi ve sağlıklarını hediye edin” diyor.

SİGARAYI BIRAKIN

Çelik 4-9-14 tarihlerinin sigarayı bırakmak için nasıl kullanılacağını ise şöyle açıkladı: “4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz, bırakma günü hedefi olarak 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü’nde milyonlarca insanla beraber siz de sigarayı bırakabilirsiniz.” Sigarayı bırakmanın sevgililer gününde sizi sevenler ve sevdikleriniz için çok anlamlı bir hediye olacağını da belirten Çelik, 5 gün sigara içilmediği takdirde 14 Şubat Sevgililer Günü’nde paha biçilmez bir hediye beklediğini belirtti. Prof. Dr. Çelik, sigarayı bırakmanın etkileri ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Sigarayı bırakmak, bir insanın sağlığıyla ilgili verdiği en kazançlı kararlardan birisidir. Dakikalar içinde kan basıncınız ve nabzınız normale döner, ayak ve ellerinizde kan dolaşımı artar, eliniz ayağınız ısınır, 24 saat sonra kalp krizi riskiniz azalır, birkaç gün içinde vücudun savunma sistemi, öksürüklerle, soğuk algınlıklarıyla ve diğer virüslerle savaşmaya yardımcı olacak şekilde iyileşmeye başlar, 1 sene sonra, kalp hastalığı riskiniz neredeyse yarılanır, 15 yıl sonra ise ölüm riski içmeyenlerin seviyesine iner.”


Prof. Dr. Çelik, sigarayı bırakma konusundaki en etkili yöntemin, bir gün saptayıp o andan itibaren sigara içmemek olduğunu da vurguladı ve şöyle devam etti:

“Sigarayı bırakma konusunda en etkili yöntem, bir gün saptayıp, o andan itibaren sigara içmemektir. Sigarayı hemen bırakmaya gerek yoktur; ilk basamak karar verme ve hazırlık yapmaktır. Önce sigara bırakma günü kararlaştırılır ve o güne kadar kişinin kendisini ve çevresini hazırlaması gerekir. Bu dönemde kararlı olmak, bırakma nedenlerini yazmak ve bunu her gün kolaylıkla görebileceği bir yere asmak, sigarayı bırakacağını aile bireylerine ve iş arkadaşları dahil herkese söylemek gibi önemli ayrıntıları atlamamak gerekir.”


İçeriği Paylaşın