Sigara Cinsel Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Sigara Cinsel Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Sigara Cinsel Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Bizi Takip Et


RÖPORTAJ: Demet DEMİRKIR

Sigaranın, vücudun çeşitli organlarında yaptığı tahribat pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Neredeyse tüm vücut sistemini etkileyen sigara, kişinin cinsel yaşamının da olumsuz etkilenmesine yol açıyor. Sigaranın tüm damar sistemini etkilemesi sonucunda hem kadın hem de erkeklerde cinsel problemler ortaya çıkabiliyor.

Sigaranın damar sistemini bozması nedeniyle cinsel organın kanlanması azalıyor ve kadınlarda uyarılma güçlüğü ön plana çıkıyor. Aynı şekilde erkeklerde de cinsel sorunlara yol açan sigara cinsel organın yeterince kanlanamamasına bağlı olarak ereksiyon yani sertleşme sorununa neden oluyor.

Sigaranın özellikle mesane kanserlerine yol açtığını belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bülent Alıcı, “Öncelikle akciğer kanseri, ikincisi idrar yolunun kanserlerini önlemek adına daha da önemlisi ileriki yaşamda sağlıklı bir cinsel yaşam için herkesin sigarayı bırakmasını öneriyorum” dedi.

“KADINLARDA CİNSEL UYARILMAYI GÜÇLEŞTİRİYOR”

Prof. Dr. Bülent Alıcı, sigaranın kadın ve erkek cinsel yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerini şöyle anlattı:

“Sigaranın sadece akciğer ve solunum yolu değil dolaylı olarak bütün damar sistemini etkilemesi söz konusudur. İki üç etkiden bahsedebiliriz, sigara vücutta oksidasyon dediğimiz doku ölümünü hızlandıran olayı başlatan bir unsurdur. Öncelikle doku ölümü belirli organlarda kendini belli ediyor, cinsel hayat da bunlardan bir tanesidir.

Oksidasyonun etkisiyle cinsel hayatımızda uyarılma için gerekli olan nitrik oksit maddesinin üretimi baskılanır yani uyarıcı niteliği taşıyan ve vücutta üretilmesi gereken bir madde daha az üretilmeye başlar.

İkincisi gözle görülür olarak damar sisteminde halk arasında damar sertliği denilen olaya da ön ayak olur ve başlatır. Bunun da başlattığı beslenme ya da kan akışı bozukluğu ki yine cinsel organlarda kanlanmayı azaltacaktır, bu kadınlar için de erkekler için de geçerlidir. O bölgenin kanlanmasının azalması uyarılmayı güçleştiren unsurlardandır. Sigaranın şu anda tespit edilmiş en önemli etkisi damar üzerine olan olumsuz etkisidir. Kadın için bunları söyleyebiliriz.”

“ERKEKLERDE SERTLEŞME SORUNUNA YOL AÇIYOR”

Sigara içmenin erkeklerde ise damar sistemini etkilemesiyle ya da yine nitrik oksit maddesinin üretiminde azalmaya yol açmasıyla ereksiyon yani sertleşme probleminin ortaya çıktığını vurgulalan Prof. Dr. Alıcı, “Sertleşme sorunu olan hastalarımızda sorguladığımız alışkanlıklardan bir tanesi de sigara ve alkol alışkanlığıdır. Her ikisi de doku ölümünü veya sinir sisteminin uyarılma kısmıyla ilgili olan bölümünü olumsuz etkilediği için eğer yoğun sigara kullanımı söz konusuysa hastaya sigarayı bıraktırma yönünü tercih ediyoruz” dedi.

“MESANE KANSERİNE YOL AÇIYOR”

İdrar kesesinde tümörler yani kanserlerin oluşumunda da sigaranın önemli bir etkisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Alıcı şöyle anlattı:

“Nikotin maddesi ve yan maddelerin vücuttan atılımı elbette idrar yoluyla da olacaktır ve bunların en çok birikip de depolandığı yer idrar kesesidir. Orada bu madde ile doku sürekli temas halinde kaldığı için örneğin mesane tümörleri için ciddi bir risktir. Mesane tümörü teşhisi konulmuş hastalarda ilk söylediğimiz şey sigarayı kesinlikle bırakmaları gerektiğidir. Bu bilimsel olarak da gösterilmiştir, sigara içmeye devam eden kişilerde tümörün tekrar etme olasılığı diğer kişilere göre en az 4-5 misli daha fazladır. En büyük etkisi kanser yaratmasıdır özellikle de mesane kanseri.”

“SAĞLIKLI BİR CİNSEL YAŞAM İÇİN ‘SİGARAYI BIRAKIN’”

Prof. Dr. Bülent Alıcı, sigaranın keyif gibi algılansa da aslında nikotinin vücudun ürettiği bir maddenin baskılanmasına neden olduğunu hatırlatarak şu bilgiyi veriyor:

”Nikotin aslında bizim için gerekli bir madde, sigara yoluyla biz bunu dışarıdan alıyoruz, almadığımız zaman başlangıçta nikotin yoksunluğu ortaya çıkabilir fakat vücut kendi nikotinini kendisi üretir. Sigarayı Bırakma Günü’nde ‘Ben bunu bırakamam, bu bir alışkanlık’ denilmesi aslında nikotin eksikliğinin tolere edilememesi yani onunla baş edilememesine bağlıdır. Kendi sağlığımız açısından öncelikle akciğer kanseri ikincisi idrar yolunun kanserlerini önlemek adına ondan da önemlisi daha ileri yaşam da sağlıklı bir cinsel yaşam için herkese sigarayı bırakmasını öneriyorum.”


İçeriği Paylaşın