Soğuk Havalara Özel Beslenme

Soğuk Havalara Özel Beslenme

Soğuk Havalara Özel Beslenme

Bizi Takip Et


Kış aylarında soğuk havanın etkisiyle metabolizma kendini koruma altına alır. Vücut soğuğa karşı kendini korumak için enerji yakmak istemez. İnsan vücudu yağlanma isteği içerisine girer. Soğuğa karşı metabolizma kendini korumak için sürekli yeme ihtiyacı oluşturur. Kişiler diyet yapmakta zorlanabilir. Diyet için şart olan suyu içmekte zorlanabilirler.  Ayrıca kişiler kışın zamanını daha çok evlerinde ya da kapalı mekanlarda geçirdikleri için fiziksel aktivitelerin azalması ile kilo artışı olabilir. İyi ayarlanmış bir beslenme programı ile kesin kilo verimi mümkündür.  Kilo almamak hatta kilo verebilmek için kışın uygulamamız gereken beslenme programı şu şekilde olmalıdır:

1- Açlık duygusunu bastırabilmek ve yiyebiliyorum duygusunu yaratabilmek için en az 5-6 öğünde beslenin.

2-  Kış aylarında kan şekerini kontrol altında tutabilmek çok önemlidir.  Bunun için menünüzde zengin yiyecekler olmalıdır.Bu yiyeceklerden;et,balık,tavuk,yoğurt ve sütü sayabiliriz. Ayrıca aşırı açlık hissediyorsanız menünüzde proteinli yiyeceklerle karbonhidratlı yiyecekleri karışık yiyiniz.  Et,balık,tavukla birlikte ekmek ya da çorba olabilir. Et,balık ve tavukla birlikte bulgur pilavi yiyebilirsiniz. (Bulgur hem vitamin değeri,hem posa içeriği hem de kan şekerini kontrol altında tutabilmek adına faydalı bir yiyecektir)

Ara öğünlerde yoğurt+meyve
peynir+bol tahıllı ekmek
1 tost
süt+diyet bisküvileri tercih edebilirsiniz.

3- Bağışıklık sisteminizi korumak metabolizmanız için de çok önemlidir.Metabolizmanın iyi çalışması için C vitamini yönünden zengin besinleri tercih edin. Portakal,mandalina,greyfurt,kivi,biber,soğan,sarmısağı bol miktarda yiyebilirsiniz.

4-Mide,barsak sisteminin iyi çalışması için sıcak sıvılar içiniz. Suyu da mümkün olduğunca sıcak içmeye çalışın. Sıcak bitkisel çaylar da içebilirsiniz. En çok rezene,adaçayı ve yeşil çayı öneririm. Ya da sıcak suyu kant şeklinde limonlu içebilirsiniz. Sıcak içecekler kışın mide barsak sistemini yumuşatıp sindirimi kolaylaştırarak kabızlığı önler.

5-Kış aylarında susamasanız da 2-2,5 lt.su içiniz.

6-Gece evde oturmaları uzun olduğundan atıştırma alışkanlıklarınıza dikkat edin. Gece öğününüzde açlığınızı bastırmak için meyveli yoğurt, 1 bardak sıcak süt(içine bir miktar kakao atabilirsiniz), 1 çay bardağı leblebi, 2 grissini+peyniri tercih edebilirsiniz.

7-Kilo veriminizin devam etmesi ve açlığınızın bastırılması için haftada 3 gün öğle öğününde bulgur pilavı ya da makarna yemelisiniz.

8-Bağışıklık sisteminizi korumak için ayrıca günde 1000 mg.C vitamini takviyesi kullanmanızda fayda var.

Beslenme ve Diyet Uzmanı BANU KAZANÇ
www.banukazanc.com


İçeriği Paylaşın