Son Dönemlerin Popüler Uygulaması Olan Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı uygulaması son zamanlarda oldukça ilgi görüyor. Özellikle bu sürecin evreleri ise uygulamayı yaptırmak isteyenler için en merak edilen konular arasında yer alıyor. Hem yurt içinde hem de yurt dışındaki pek çok hasta için merak edilen tasarım aşamalarını Diş Hekimi Nazan Nur Arık anlattı.

Son Dönemlerin Popüler Uygulaması Olan Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bizi Takip Et


Gülüş tasarımı uygulamasına olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Gülüş tasarımı, genel anlamda estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önüne alınarak doğal ve güzel bir görünüme kavuşması için uygulanan bir işlemdir.

Hem yurt içinde hem de yurt dışındaki pek çok hasta tarafından rağbet gören bu uygulamanın aşamalarını Diş Hekimi Nazan Nur Arık sizler için anlattı. 

Gülüş tasarımı yapılırken hastanın ağız diş fotoğrafları çekilerek diş ölçüleri alınır. Hastanın isteği ve şikayetleri de dinlenilerek gülüş tasarımı gerçekleştirilir. Kişinin de onayı alınarak hazırlanır ve estetik işlemler kalıcı olarak uygulanır. 

Arık, “Gülüş tasarımında genel prosedür 3 veya daha fazla seans öngörür fakat tedavinin uygulanacağı diş sayısı arttığında seans sayıları da artabiliyor. Ben genellikle 5 seansta bu prosedürü tamamlayabiliyorum. Kısacası Gülüş Tasarımı uygulaması için ortalama 5 seans gerekir diyebiliriz çünkü bu süreç 3 seansta da bitebiliyor, 5 ya da bazen 7 seansta da bitebiliyor. Bu süreç tamamen vakanın durumuna ve yapılacak uygulamalara göre değişim gösteriyor.” dedi. 

GÜLÜŞ TASARIMINDA SEANS SAYISININ ARTMASI OLUMSUZ BİR DURUM OLMAYABİLİR

Nazan Nur Arık seans sayısı konusunda önemli bir konunun da altını çizdi.

Arık, “Şunu unutmamalıyız, seans sayısının artması olumsuz bir durum değildir. Seans sayısı ne kadar artar ise bilin ki hekiminiz bu işlem üzerinde oldukça titiz çalışıyor ve sizin için extra çaba sarf ediyor olabilir”dedi.

GÜLÜŞ TASARIMI SEANSLARININ AYRINTILARI NELERDİR?

Nazan Nur Arık, Gülüş Tasarımı prosedürünün aşamalarını ise şöyle açıklıyor;

“İlk aşama olan birinci seans, hastamız ile tanışma, fotoğraf analizi, hastaların çenesinden alınan bir ölçü ve ölçü analizini içeriyor. Bu analizden sonra hastalarımızın elimizdeki ölçü modellerine, dişlerin bitimiş halini tasarlıyoruz. Labaratuvar ortamında tasarlanan bu modele biz Wax-up modeli diyoruz. Wax up tasarımından sonraki ikinci seansımızda Mock-up dediğimiz bir prosedür ile hastaların ağızına dişlerin final halini uyguluyor ve hastalarımızın onayına sunuyoruz. Eğer, bu tasarım mükemmel, süper, hadi başlayalım diyebiliyorsak üçüncü aşamaya geçiyoruz.

Üçüncü aşamada uyguladığımız Mock-up üzerinden dişten minimum madde kaldırarak ufak bir preparasyon yapıyoruz ve böylece sadece dişin ön yüzeyinden bir aşındırma gerçekleşmiş oluyor. Daha sonra aynı gün ölçü alıyoruz. Bu seanstan sonra porselen lamineler yapılmaya başlıyor. Dördüncü seansta ben bir prova görmek istiyorum. Bu provada dişlerin uyumuna, ağıza oturuşuna, şekline ve her ayrıntıya bakıyoruz eğer her şey uygunsa beşinci seans olan simantasyon aşamasına geçiyoruz.

Simantasyon aşaması ve bu aşamanın ayrıntılarından ise Nazan Nur Arık kısaca şöyle bahsetti: 

“Simantasyon dediğimiz uygulama, porselen lamina dişlerin kendi dişlerinize daimi olarak yapıştırılması işlemidir. Ben bu seansa bütün günümü ayırıyorum. Bu sebeple prova haricinde ayrı bir gün bu uygulamayı yapmayı daha uygun buluyorum fakat tabii ki yurtdışından gelen hastalarımız için daha hızlı bir prosedür uygulayabiliyoruz.”


İçeriği Paylaşın