Süt Dişlerindeki Çürükler Tedavi Edilebilir mi?

Üsküdar Diş Hastanesi Çocuk Diş Hekimi Doç. Dr. Barış Karabulut çocuklarda süt dişlerinin önemini anlattı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Süt Dişlerindeki Çürükler Tedavi Edilebilir mi?

Bizi Takip Et


Süt dişlerinin sanılanın aksine çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, en küçük bir çürükte bile hekime başvurmak gerektiğini söylüyor. Çocuk Diş Hekimi Doç. Dr. Barış Karabulut kalıcı dişlerin doğru zamanda ve doğru yönde sürmeleri için süt dişlerinin rehberlik yaptığını belirtiyor. Süt dişlerinin erken çekiminin çocuklarda travmaya neden olabileceğinin altını çizen Karabulut, bu dişlerde çok hızlı ilerleyen çürükler oluştuğu konusunda uyarıyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Çocuk Diş Hekimi Doç. Dr. Barış Karabulut çocuklarda süt dişlerinin önemini anlattı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

KALICI DİŞLERİN DÜZGÜN SIRALANMASI İÇİN SÜT DİŞLERİNİN SAĞLIKLI TUTULMALARI GEREKİR

Süt dişlerinin zannedildiğinden çok daha fazla önemli olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Çocuk Diş Hekimi Doç. Dr. Barış Karabulut, “Bu dişler kalıcı dişlerin rehberleridir. Kalıcı dişlerin doğru zamanda, doğru yönde ve doğru bir biçimde sürmeleri için süt dişleri rehberlik yapar. Dolayısıyla kalıcı dişlerin düzgün sıralanması, ortodontik tedavilerin çok fazla oluşmaması için süt dişlerinin normal düşme zamanlarına kadar ağızda sağlıklı tutulmaları gerekir.” dedi.

KALICI DİŞLERE UYGULANAN TÜM TEDAVİLER SÜT DİŞLERİNE DE UYGULANABİLİR

Süt dişlerinde oluşan en küçük çürükte bile bir hekime başvurmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Karabulut, “Süt dişlerinde, yapıları itibarı ile çok hızlı ilerleyen çürükler oluşur. Bu çürükler çocuklarda ciddi ağrılara neden olur. Tedavisi geciktiği durumlarda da dişler çekilir. Kalıcı dişlere uygulanan tüm tedaviler süt dişlerine de uygulanabilir ve hatta daha önemli bir yer kaplar.” şeklinde konuştu.

SÜT DİŞLERİNİN ÇEKİMİ ÇOCUKLARDA TRAVMAYA SEBEP OLABİLİYOR

Süt dişlerinin erken çekiminin çocuklarda travmaya sebep olabileceğini kaydeden Karabulut, “Çekilen dişlerin yerine teller yapılır ve bu teller çocuğun ağzında uzun süre kalır. Ancak, erken müdahale edilirse basit dolgularla, çocuğun canı yanmadan süt dişlerini ağızda tutmak mümkün. Süt dişlerinin kendiliğinden ve zamanında düşmelerini sağlamak, hem çekim ve erken dönem tel tedavilerini hem de ilerde oluşabilecek olan ortodontik problemleri engeller.” açıklamasında bulundu.

TEDAVİNİN YÜKSEK STANDARTLAR İLE DONATILMIŞ ORTAMLARDA YAPILMASI ÖNEMLİ

Çocuklarda süt dişlerinin tedavisinin yüksek standartlar ile donatılmış hastane ve kliniklerde, özellikle fakülte ortamlarında yapılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Çocuk Diş Hekimi Doç. Dr. Barış Karabulut, sözlerini şöyle tamamladı:

“Fakültelerde birçok branş iç içedir ve bazen farklı branşlardan konsültasyon almak gerekebilir. Koltukta tedavisi mümkün olmayacak hastalar ise genel anestezi ve sedasyon gibi uygulamalarla, hastane bünyesinde güvenli ve rahat bir ortamda tedavi edilmeliler.”


İçeriği Paylaşın