Tiroid Kanseri Belirtileri! Sesteki Değişiklikler ve Diğer Uyarılar

Tiroid kanseri oranları artıyor, bu da herkesin en yaygın semptomların farkında olması gerektiği anlamına geliyor. İlk uyarı işareti, genellikle boynunuzda bir ağrı ve şişlik...

Tiroid Kanseri Belirtileri! Sesteki Değişiklikler ve Diğer Uyarılar

Bizi Takip Et


Tiroid kanseri oranları artıyor ve birçok uzman, yeni teknoloji sayesinde tiroid kanserini teşhis etmenin daha kolay olduğunu söylüyor.

Tiroid, boynun altında bulunan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Kalp atış hızını, kan basıncını, kiloyu ve vücut ısını düzenleyen hormonları kontrol etmekten sorumludur.

2016-2018 yılları arasında Britanya'da kanser araştırmaları verilerine göre, insidans oranları en yüksek 65-69 yaş arası kişilerde ve kadınlarda daha yaygın.

Tiroid kanserinin erken evreleri herhangi bir belirtiye neden olmayabilir ve ilk uyarı işareti genellikle boyunda ağrı ve şişliktir.

Diğer semptomlar şöyle:

* Artan ses kısıklığı da dahil olmak üzere sesteki değişiklikler
* Yutma güçlüğü
* Boynunuzdaki deriden hissedebilecek bir yumru (nodül)
* Boynuda şişmiş lenf düğümleri
* Öksürük

TİROİD KANSERİ TEDAVİ EDİLEBİLİR

İleri bir aşamada bile tiroid kanseri yüksek oranda tedavi edilebilir bir hastalık. Ancak teşhis ne kadar erken konursa iyileşme o kadar hızlı oluyor.

Tiroid kanseri, genellikle 60'lı veya 70'li yaşlarında olan erkeklerden daha fazla kadını etkiliyor.

TİROİD KANSERİ ÇEŞİTLERİ

Papiller tiroid kanseri: En yaygın olanı, tüm tiroid kanseri vakalarının yüzde 80'ini oluşturuyor. Genellikle yavaş büyüyor, ancak sıklıkla boynundaki lenf düğümlerine yayılıyor.

Foliküler tiroid kanseri: İkinci en yaygın form. Lenf düğümlerine yayılabilir ve ayrıca kan damarlarına yayılma olasılığı daha yüksek.

Medüller kanser: Çok daha nadir, tüm vakaların sadece yüzde 4'ünü oluşturuyor. Erken bir aşamada bulunma olasılığı daha yüksek, çünkü kalsitonin adı verilen ve doktorların kan testi sonuçlarında dikkat ettiği bir hormon üretir.

Anaplastik tiroid kanseri: Vücudun diğer bölgelerine yayılmada agresif olduğu için genellikle en şiddetlisidir. Tedavisi en zor olanıdır, ancak neyse ki nadirdir.

TİROİD KANSERİNE NE SEBEP OLUYOR?

Tiroid kanserinin açık bir sebebi yok; ancak radyasyona maruz kalma, iyot eksikliği ve bazı kalıtsal genetik sendromlar dahil olmak üzere bazı faktörler tiroid kanseri olasılığını artırabilir.


İçeriği Paylaşın