TKD: Her 3 Erişkinden 1'i Yüksek Tansiyon Hastası!

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), dünyada ve ülkemizdeki birincil ölüm nedeninin hala kalp-damar ve dolaşım sistemi hastalıkları olduğunu

TKD: Her 3 Erişkinden 1'i  Yüksek Tansiyon Hastası!

Bizi Takip Et


17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü kapsamında Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) kardiyovasküler hastalıklar için en önemli risk faktörlerinden biri olarak kabul edilen “hipertansiyon”a ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

TOPLUMSAL BİLİNCİ YÜKSELTMEMİZ GEREKİYOR

Türkiye’de erişkin her 3 kişiden 1’inin yüksek tansiyon hastası olduğuna dikkat çeken TKD Başkanı Prof. Dr. Vedat Aytekin, “Hipertansiyon; görülme sıklığı son derece yüksek olan, çok yaygın bir hastalık. Hipertansiyondan muzdarip birçok insan, semptomları olmadığından, hipertansiyona sahip olduğunun bile farkında değil. Maalesef çoğu zaman, insanlar kalp krizi veya felç geçirdikten sonra bu acı gerçeği öğreniyor.

140/90 mmHg eşik değer alındığında ülkemizde erişkin nüfusun %31,2’sinde hipertansiyon mevcut. Yani her üç erişkinden biri hipertansif. Yaşla görülme oranıysa giderek daha da artıyor, 70’li yaşlarda her üç kişiden ikisi hipertansif hale geliyor” diye konuştu.

BEYİN KANAMASI YA DA FELCE KADAR GÖTÜREN, SİNSİ SEYİRLİ BİR HASTALIK

Hipertansiyonun dünya genelinde erişkinlerde ölüme yol açan risk faktörleri arasında ilk sırada olmasının, erişkinler açısından belki de en önemli halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Vedat Aytekin, “Hipertansiyon sinsi seyirli bir hastalıktır ve belirtileri son derece siliktir. Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması gibi genel belirtiler verebilir ancak kronik yükseklikte bu belirtiler de olmayabilir. Bu durum da tanı konmayan hastaların tedavisiz yaşamalarına yol açıyor. Ancak kronik kan basıncı yüksekliği, kalp damar hastalığı, böbrek yetersizliği, kalp yetersizliği, beyin kanamaları ve felç için ana risk faktörünü oluşturuyor” dedi.

“KAN BASINCINI ÖLÇ: DEĞERİNİ BİL”

Hastalığın teşhisindeki en önemli adımın kan basıncının ölçülmesi (tansiyon ölçümü) olduğunun altını çizen Prof. Dr. Vedat Aytekin, “Hipertansiyon tanısının konabilmesi içinde ilk adım olarak kan basıncını ölçmek, bunun değerini bilmek gerekiyor. Biz de Türk Kardiyoloji Derneği olarak 3 yıl önce ‘Değerini Bil Kampanyası’nı başlattık. Halkımıza ‘kan basıncını ölç veya ölçtür, değerini bil, hipertansiyonun varsa erken tanın konsun, önlemleri erken al tedavine erken başla ki kalp krizi, beyin kanaması, böbrek yetersizliği, felç geçirme ve görme kaybı riskin azalsın’ diyoruz. Amacımız toplumumuzda hipertansiyon tanı ve tedavi oranlarının artırılarak buna bağlı risklerin en aza indirilmesidir” diye konuştu.

ERKEKLERİN YÜZDE 59’U KADINLARIN İSE YÜZDE 33’Ü HİPERTANSİYON HASTASI OLDUĞUNU BİLMİYOR

Ülkemizde her 100 hipertansiyon hastasından yüzde 45’inin tansiyonunun yüksek olduğunun farkında olmadığını belirten Prof. Dr. Vedat Aytekin, “Hipertansiyonun silik semptomlarından dolayı tanı oranları da düşük oluyor. Birçok hipertansiyonlu hasta hiç tanı almadan yaşamaya devam ediyor. Ülkemizde hipertansiyondan haberdar olma oranlarında eskiye göre bir miktar düzelme olmakla birlikte hipertansiyonu olan hastaların ancak %55’i, tansiyonunun yüksek olduğunu biliyor.

Yani her 100 hipertansiyonlu vatandaşımızın 45’i tansiyonunun yüksek olduğunun farkında dahi değil. Bu oran erkeklerde, kadınlara göre daha da kötü; erkeklerimizin %59’u, kadınların ise %33’ü hipertansiyon hastası olduğundan haberdar değil. Görüldüğü üzere önemli bir hasta grubu tansiyon yüksekliğinin farkında dahi değil. Tabi ki bu hastalar tanı alamadıkları için tedavi de göremiyorlar. Hedefimiz elbette bu hastaların tamamının tanısının vaktinde konulması ve uygun tedavilerinin yapılarak ülke düzeyinde riskin minimuma indirilmesidir” diye konuştu.

TUZSUZ YEMEK VE KİLO VERMEK ÇOK MÜHİM

Hipertansiyon tedavisinin yalnızca ilaç kullanımından ibaret olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Vedat Aytekin “Hipertansiyon tedavisi denildiğinde ise sadece ilaçlar akla gelmemelidir. Yaşam biçiminin düzeltilmesi; tuzsuz diyet, sigara ve alkolün bırakılması, düzenli spor yapılması, fazla kilolu kişilerin kilo vermesi, her hipertansiyon hastasının mutlaka uyması gereken önlemlerdir. Sadece tuzsuz yemek ile veya kilolu adlandırılan bir hastanın 10 kilo vermesiyle bile, bir antihipertansif ilacın etkisi kadar kan basıncında düşüş sağlanabilir. Dolayısı ile bu önlemler yabana atılmamalıdır” dedi.


İçeriği Paylaşın