Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Bizi Takip Et


Tüp Bebek Tedavisinde Gerçek Başarı Şansınız?

Anne ve baba olmak her kadın ve erkeğin hayali. Ancak bu hayali gerçekleştirmek her çift için çok kolay değil. Günümüzde 6 çiftten biri kısırlık riski ile karşı karşıya. Bu çiftlerin önemli bir bölümünün umudu ise tüp bebek yöntemi. İşte bu noktada çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek merkezlerine koşuyor. Oysa tüp bebek yönteminde de yüzde yüz başarı sağlamak imkansız. Farklı merkezler de birbirinden çok değişik istatistik rakamlar açıklıyor. Bu durumda çiftler merkez seçimi konusunda kararsız kalıyorlar.

Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Cem Demirel “Tüp bebek tedavisi ile şansınızın ne kadar olabileceği size anlatılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.” diyerek şöyle devam ediyor: “Tüp bebek merkezleri kimi zaman başarı oranlarını duyururken tedavi sonrası kanda ölçülen gebelik testinin yüksekliğini temel alırlar. Ancak, kanda gebelik testinin yükselmesi her zaman bu gebeliğin doğum aşamasına kadar gideceğini göstermez. Bazı durumlarda kanda gebelik testinin yükselmesine rağmen, gebelik kesesi hiçbir zaman ultrasonografide belirlenemeyebilir ya da gebelik kesesi gözlense bile içinde kalp atımı olan bir bebek gelişmeyebilir. Bu nedenlerle tüp bebek tedavisi ile başarılı olabilme şansını değerlendirirken, her başlanan tedavi denemesinden kaçının canlı doğum ile sonuçlanacağının dikkate alınması daha doğru ve gerçekçi bir yaklaşımdır.”

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok etmen var. Doç. Dr. Demirel faktörleri şöyle sıralıyor:

-Kadının yaşı: Erkek faktörü de dahil olmak üzere tüp bebek uygulamasını gerektiren tüm durumlarda başarıyı etkileyen en önemli faktörlerin başında kadının yaşı geliyor. Öyle ki 35 yaş altı kadınlarda başarı oranı yüzde 44.2 iken 42 yaş ve üstü kadınlarda yüzde 13’lere kadar düşüyor.

-Kadının yumurtalık rezervi :Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, çeşitli hormon ve ultrasonografik incelemeler ile belirlenen bu durum tedavi sonucunu etkiliyor.

- İnfertilite (kısırlık) nedeni: Çeşitli çalışmalar, tüp bebek tedavisindeki başarı şansının, çiftin çocuk sahibi olmasını engelleyen probleme göre farklılık gösterdiğini ortaya koyuyor.

-Daha önce gerçekleştirilen başarısız tüp bebek uygulamalarının sayısı: Deneyimli merkezlerde yapılan ilk dört uygulamadaki başarı şansı her bir uygulama için aynı iken dördüncü uygulamadan sonra başarılı sonuç alma ihtimali düşüş gösteriyor. Ancak deneyimli ellerde ve uygun hasta gruplarında uygulama başına çiftin gebe kalma ihtimali yüzde 50-60’lara kadar çıkıyor. Üç uygulama sonrası bir çiftin gebeliğe ulaşma şansının yüzde 75-80’lere dek çıkması mümkün. Sağlıklı bir çiftin her ay gebe kalma şansının % 20’ler civarında olduğunu göz önüne alındığında, rakamların sevindirici olduğu görülüyor.

Yenilenme kapsamında yapılanları ise şöyle sıralıyor:

-Hasta odaları tekrar düzenlendi ve tüp bebek işlemi gören hastaların işlem öncesi ve sonrasında dinlenebileceği tek kişilik özel odalar oluşturuldu.

-Merkezin yatak sayısı arttırılarak aynı anda yatırılabilecek hasta sayısı yükseltildi.

-Hasta bekleme alanları yeniden düzenlendi ve hastaların rahat bir ortamda strese girmeden tedavi süreçlerini geçirmeleri hedeflendi.

Kaynak: Acıbadem Hastanesi web sitesi
(www.acibadem.com.tr)


İçeriği Paylaşın