Tüp Mide Ameliyatından Sonra Cinsel Yaşam Ne Zaman Başlamalı?

Tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki sakıncalı mıdır?, Tüp mide ameliyatı olan hasta ne zaman cinsel ilişkiye girebilir? İşte tüp mide ameliyatı sonrası cinsel yaşam hakkında merak edilenler...

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Cinsel Yaşam Ne Zaman Başlamalı?

Bizi Takip Et


Mide küçültme ameliyatı hastaların hayatını büyük ölçüde değiştiren niteliğe sahiptir. Tüp mide ameliyatı olmayı düşünen birçok kişi bu operasyon sonrasıyla ilgili soru işaretlerine sahip olabilir. Bunlardan bazıları da "Tüp mide ameliyatından sonra cinsel yaşam ne zaman başlamalı?",“Tüp Mide Ameliyatı Olan Hasta Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girebilir?" ve "Mide küçültme ameliyatı cinsel yaşamı etkiler mi?” sorularıdır.

Öncellikle tüm cerrahi operasyonlarda iyileşme sürecinin kişiden kişiye değiştiğini göz önünde bulundurmak şart. Uzmanlar genellikle tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişkiyi ilk haftalarda kişinin sağlığı açısından önermiyor. Genellikle mide küçültme ameliyatından 3–4 hafta sonra cinsel birliktelik tavsiye ediliyor. 

SİGARA VE ALKOL TÜKETİMİ

Uzmanlar, tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme döneminde sigara içilmemesini tavsiye ediyor. Çünkü sigaranın yara iyileşmesini bozduğu, enfeksiyon riskini artırdığı, ülser ve kanamaya neden olabildiği biliniyor. Benzer şekilde alkol tüketimi de istenmeyen bir durum. Alkolün etkilerinin ameliyat öncesine göre daha hızlı ve güçlü olduğunu bilmek önemli. 

Doktorunuz aksini önermedikçe, ilaçlarınızı ameliyat öncesi ve sonrasında kullanmaya devam etmelisiniz. Tip 2 diyabetli hastalar ameliyattan 2 hafta sonra bir endokrinolog tarafından muayene edilmelidir. Ameliyat sonrası sabit bir hızla düzelmesi beklenen yüksek tansiyon, yüksek kan lipitleri, uyku sorunları ve depresyon gibi hastalıklar için ihtiyaç duyulan tedaviler ilgili uzmanlar tarafından yeniden düzenlenmelidir.

BESLENME DÜZENİ NASIL OLMALI?

Mide ameliyatı sonrası ilk ay günde en az 1,5 litre (3 küçük şişe) su için. Bir ay yanınızda şişe taşıyın ve aralıklarla 1-2 bardak su için. Operasyondan sonraki ilk ay beslenmeye uyum dönemidir. İlk iki hafta sulu yiyecekler, sonraki iki hafta ezilmiş yiyecekler tüketin.

Katı yiyeceklere geçtikten sonra karıncalanma hissederseniz hemen kontrole gitmeniz önerilir. Zorlayıcı hareketlerden uzak durmaya çalışın. Mide ameliyatı sonrası beslenme oldukça büyük önem taşır. Otururken dahi dikkatli olun. Katı ve sıvı yiyecekleri ayrı tüketmeye özen gösterin.

AMELİYATLI BÖLGEDE SIZINTI DURUMU

Özellikle tüp mide ameliyatından sonraki ilk hafta boyunca dikiş yerinden sızıntı riski vardır. Ancak bu durum çok nadir yaşanır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki konusundan uzak durmanız gerekir.

Çarpıntılar için bir kalp atış hızı monitörünüzün (dijital tansiyon aleti gibi) olduğundan emin olun. Huzursuzluk, ateş, çarpıntı veya karın ağrısı gibi semptomlar yaşarsanız, ateşinizi ve kalp atış hızınızı hemen ölçün. Dinlenme sıcaklığınız 38 dereceyi aşarsa ve kalp atış hızınız 100’ü aşarsa, derhal doktorunuza başvurun. Sızıntı erken tespit edilirse tedavisi daha kolay olacaktır.

tüp_mide

FAZLA KİLO CİNSEL YAŞAMI ETKİLER Mİ?

Cinsellik, fazla kilo sorunu olan hastaların konuşmaktan kaçındıkları konulardan biridir. Özellikle görünüşlerinden korkan hastalar çekici olmadıklarını düşünebiliyor. Bu özgüven eksikliğinin yanı sıra hareket kısıtlaması, aşırı terleme ve yorgunluk da cinsel yaşamı olumsuz etkiler. 

Obezite ile cinsel yaşam arasındaki ilişki, hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Hareketi kısıtlayan fazla kilo sorununun yanı sıra hormonlar üzerindeki etkiler, cinsel yaşamın hastanın hayatının arka planında kalmasını sağlar. Tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki durumunda iktidarsızlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

FİZİKSEL AKTİVİTELER NASIL OLMALI?

Ameliyat sonrası iyileşme süreci başlar. Meyve ve sebze bazlı bir diyete başlanır. Protein alımı artırılır ve karbonhidrat alımı azaltılır. Doktor tavsiyesi üzerine alınan bazı vitamin takviyeleri ile yorgunluk ve diğer memnuniyetsizlikler azalmaya başlar. Hastanın hareket açıklığı artar ve yorgunluk azalır. Diyet sporla destekleniyorsa tedavi sürecinde hastanın görünümüne ve sosyal yaşamına kolayca uyum sağlayacaktır. Kişi kendisiyle barışır ve güvenini yeniden kazanır.

Fazla kilo tedavisinden sonra, doktorlar ve hastalar cinsel yaşamın başlangıcını belirlemek için birlikte çalışırlar. Ameliyat sonrası hasta, ameliyat edilen yaranın iyileşmesini ve iyileşme sürecinin hızında cinsel hayata dönmeyi bekleyebilir. Bu durum kişiden kişiye değişmekle birlikte günler veya haftalar sürebilir. İyileşme süreci doktor ile devam ettirilebilir. Cinsel aktivite sırasında karın ağrısı veya ağrı hissediliyorsa, hasta henüz cinsel aktiviteye hazır değildir.

Ameliyat sonrası cinsel yaşamınız ve onu nasıl sürdüreceğiniz konusunda endişelenmenize gerek olmadığını söyleyen Clinic Expert uzmanları "Ameliyatın cinsel hayata etkisi genellikle düşüktür ancak iyileşme sürecinde hastalar arasında farklılıklar olabilmektedir" diyor.

Mide ameliyatı olanlar için, ameliyat ve ameliyattan sonraki tüm gelişmeler birbirine paraleldir. Ameliyat sonrası tedavi, beslenme ve egzersiz fiziksel zindeliği iyileştirir, ancak görünüm ve libidodaki değişiklikler cinsel davranışı aktif olarak değiştirir.

Tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki üzerindeki etkileri göz ardı edilemez. Hastalar tedavi süresince doktor tavsiyelerine göre hareket ederek sabır ve emek sonucunda kendileriyle barışık olacaktır. 

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI  İYİLEŞME NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, tüp mide ameliyatından sonra iyileşme süresi kişiseldir. Bu kişiden kişiye değişir. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah ve ekibi hastaya iyileşme süreci hakkında gerekli bilgileri verecek ve hastaya işlem sırasında hastanın vücudunu dikkatle dinlemesini tavsiye edecektir.

Ameliyat sonrası fiziksel aktiviteye devam etmenin genel kuralları şu şekildedir: Hasta ağrı veya rahatsızlık hissetmiyorsa, yoğunluğunu kademeli olarak artırarak günlük hayatına dönebilir. Ancak hasta tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki veya diğer yorucu egzersizler sırasında rahatsızlık hissediyorsa, biraz daha beklemeli ve dinlenmelidir.


İçeriği Paylaşın