Türk Cerrahi Derneği Sağlık Çalışanlarına Yönelik Her Türlü Şiddeti Kınıyor

Türk Cerrahi Derneği Sağlık Çalışanlarına Yönelik Her Türlü Şiddeti Kınıyor

Türk Cerrahi Derneği Sağlık Çalışanlarına Yönelik Her Türlü Şiddeti Kınıyor

Bizi Takip Et


Neredeyse her gün sağlık çalışanlarına yönelmiş bir şiddet haberiyle sarsılıyoruz. Şiddetin yeri ve zamanı değişiyor, dozu artarak büyüyor. Son olarak 29 Mart 2017 tarihinde akşam saatlerinde hasta yakınları, Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde görev yapan ve aynı zamanda Türk Cerrahi Derneği üyesi olan Dr. Mustafa Erdem’in evini basarak meslektaşımızı ve eşini darp ve ölümle tehdit etmiştir.  Dr. Mustafa Erdem’e ve tüm sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Hiçbir acı ya da bir nedenle duyulan öfke, şiddeti haklı kılmaz. Bugün toplumumuzun “şiddet toplumuna” dönüştüğünü, şiddet mağdurlarının telaffuz etmek istemeyeceğimiz oranlara ulaştığını, sağlık çalışanlarının da bundan hatırı sayılır biçimde payını aldığını üzülerek izliyoruz.

Bilinmelidir ki şiddet çözüm değil, yeni sorunlar, yeni acılar üretir. Bunun kimseye yararı yoktur.

Nitelikli sağlık hizmeti, ancak huzurlu ve güvenli ortamlarda üretilir. Sağlıkları ve yaşamları tehlike altında olan sağlık çalışanlarının, hasta yararına iyi bir sağlık hizmeti sunmaları nasıl beklenebilir? Şiddet, sağlık hizmetini kesintiye uğratır; mağdurunun temel haklarını ihlal ettiği gibi, diğer hastaların sağlık hizmeti alma haklarını da ihlal eder.

Şiddetin önlenmesi için, mutlak kararlılık bildiren güçlü devlet politikalarına ihtiyacımız var. Bu nedenle idarecilerimizi önlem almaya, toplumumuzu sağduyulu olmaya davet ediyoruz.

Prof. Dr.  Çağatay Çifter

Türk Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


İçeriği Paylaşın