Türkiye Dünyanın En Fazla Sigara Tüketen 10 Ülkesinden Biri

Türkiye Dünyanın En Fazla Sigara Tüketen 10 Ülkesinden Biri

Türkiye Dünyanın En Fazla Sigara Tüketen 10 Ülkesinden Biri

Bizi Takip Et


Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, tütün epidemiği ve buna bağlı gelişen önlenebilir hastalıklara ve ölümlere dikkat çekmek amacıyla ilan edilen 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla sigaradan bir nefes çektikten sonra vücutta neler yaşandığına ilişkin çarpıcı bilgiler paylaştı. Abdi İbrahim Medikal Direktörü Dr. Recep Erşahin “Uzun vadede tütün ürünlerini kullanmak kalp hastalığı ve inme geçirme riskini 2 ile 4 kat artırıyor. Tütün ürünleri kullanmak genel sağlığın bozulmasına, iş günleri kaybına ve sağlık harcamalarının artmasına yol açıyor” dedi.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’nde, Türkiye’de 2017 verilerine göre Türk halkının yaklaşık yüzde 40’ının tütün ürünleri kullandığına dikkat çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tütün epidemiği ve buna bağlı gelişen önlenebilir hastalıklara ve ölümlere dikkat çekmek için Dünya Sigarasız Günü’nde herkesi bir günlüğüne tütün kullanmamaya çağırıyor.

TÜRKİYE’DE HER İKİ ERKEKTEN BİRİ SİGARA TÜKETİYOR

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, 2017 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yayınladığı raporda, Türk halkının yüzde 30.9’unun tütün ürünleri kullandığı belirtiliyor. Rapora göre, Türk erkeklerinin yüzde 43.7’si tütün ürünleri kullanıyor. Yani neredeyse her iki erkekten biri sigara tüketiyor. Kadınlarda tütün ürünleri tüketimi ise yüzde 18.2.

Türkiye’nin dünyanın en fazla sigara tüketen 10 ülkesinden biri olduğunu belirten  Dr. Recep Erşahin “Son yıllarda konu üzerine veri yayınlanmamış olsa da 2012 verilerine göre sigaraya bağlı hastalıkların SGK üzerindeki yükü 2.8 milyar TL’yi aşmış durumda. Kabaca tarif etmek gerekirse toplam sağlık harcamalarımızın yüzde 9’u tütün ürünlerine bağlı gelişen hastalıkların tedavisine harcanıyor” dedi.

SİGARADAN BİR NEFES ÇEKTİKTEN SONRA VÜCUTTA NELER OLUYOR?

Tek bir nefes sigaranın iki güne kadar süren etkileri olduğunu belirten Erşahin, “İlk saniyelerde burun ve yemek borusunun içi irrite olur, ağız kuruluğu başlar ve dişler sararır. 20 dakika sonra tansiyon ve nabız yükselmeye başlar. Beyinde iyi hissetmenizi sağlayan kimyasal aracılar salgılanır ve bu aracılar duygu salınımlarına, iştah ile ilgili etkilere sebep olur. Akciğerler kendilerine zarar veren bu zehirli dumana karşı balgam üretimini hızla artırır. 8. saat ile 48. saat arasında ilk sigaranın ilk nefesindeki karbon monoksit (soba zehirlenmelerine sebep olan gaz) vücudu terk etmeye başlar. Akciğerlerde fazladan üretilen balgamın bir kısmı emilir. Tat alma, koku alma ve duyma gibi hisler geri gelmeye başlar. Egzersiz kapasitesi de yavaş yavaş yükselir. Tabi bu düzelmelerin hepsi başka bir sigara içmemeniz halinde gerçekleşir” dedi.

Uzun vadede tütün ürünlerini kullanmanın kalp hastalığı ve inme geçirme riskini 2 ile 4 kat, erkeklerin akciğer kanseri geliştirme riskini 25 kat ve kadınların akciğer kanseri geliştirme riskini ise 25.7 kat artırdığını vurgulayan Dr. Erşahin, ayrıca tütün ürünleri kullanmanın genel sağlığın bozulmasına, iş günleri kaybına ve sağlık harcamalarının artmasına sebep olduğunu vurguluyor.

Neden olduğu önlenebilir ölüm ve hastalıklara dikkat çekmek üzere herkesi 31 Mayıs’ta tütünü bırakmaya davet eden Dr. Erşahin, “Abdi İbrahim olarak toplumu tütün kullanımı ve pasif etkilenimin zararları hakkında bilgilendirerek, tütünün tehlikeleri hakkında uyarmak konusunda üzerimize düşen görevi yapmak için tutkuyla çalışıyoruz” dedi.


İçeriği Paylaşın