Universal Çamlıca`da Böbrek Nakli

Universal Çamlıca`da Böbrek Nakli

Universal Çamlıca`da Böbrek Nakli

Bizi Takip Et


48 yaşında beyin kanamasından hayatını kaybeden B.B. iki kronik böbrek hastasına hayat verdi. Beyin ölümünün gelişmesinin ardından böbrekler, Universal Hastaneler Grubu’na bağlı Universal Çamlıca Hastanesi Organ Nakli Merkezinin kadavra bekleme listesindeki böbrek yetmezliği hastaları Erdal Yenilmez ve Meryem Güler ile uyumlu çıkınca, aynı gün nakil için ameliyata alındılar.

35 yaşında 2 çocuk babası Erdal Yenilmez, genetik bir hastalık olan polikistik böbrek hastalığı sebebiyle böbrek yetmezliği yaşıyordu. Ailesinden nakile uygun böbrek vericisi çıkmadığı için 9 yıldır diyaliz makinesine bağlı olarak hayatını sürdürdü. Nakil listesine yazıldıktan sonra 2 kere uygun böbrek haberi için hastaneden gelen çağrıyla umutlanan Yenilmez, nakil olamadan evine geri dönmüştü. Universal Çamlıca Hastanesi’nden gelen son telefon Yenilmez’e nakil yapılabileceği müjdesini veriyordu.

EŞİNE BÖBREĞİNİ VERMEK İSTEDİ, PATRONU “OLMAZ” DEDİ

37 yaşında 2 çocuk annesi Meryem Güler ise yüksek tansiyon nedeniyle böbrek yetmezliği yaşıyordu. 3,5 yıl diyaliz makinesine bağlı olarak hayatına devam eden Güler’in kocası Lokman Güler’in böbrek vericisi böbrek vericisi olmasına engel bir durum yoktu. İş makinası operatörlüğü yaparak hayatını kazanan Lokman Güler’in iş yeri sahibi böbrek verici olmasına karşı çıktı. Meryem Güler’in tedavisi devam ederken işini kaybetme riskini göze alamayan eş, istemeyerek de olsa verici olmaktan vazgeçmek zorunda kaldı. Ailesinden başka uygun verici çıkmayan Meryem Güler, kadavradan böbrek nakli listesine yazılarak beklemeye başladı.

Erdal Yenilmez ve Meryem Güler’in nakil ameliyatları aynı gün, Universal Hastaneler Grubu’nun Organ Nakli Merkezi olan Universal Çamlıca Hastanesi’nin Genel Cerrahi Uzmanları Prof. Dr. Alp Gürkan ve Op. Dr. Can Varılsüha tarafından gerçekleştirildi.

“20.000 KİŞİ BÖBREK NAKLİ İÇİN SIRA BEKLİYOR”  

Organ Nakli Ekibi adına konuşan Prof. Dr. Alp Gürkan “Ülkemizde kadavradan nakil için sırada bekleyen 20bin civarında böbrek yetmezliği hastası var. Organ bağışı bilincinin gelişmesi ve yayınlaşması için devlet, sivil toplum kuruluşları, tüm hastaneler birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Beyin ölümü gelişen hiç kimse tekrar hayata dönmez. Organ bağışı, beyin ölümü ile yaşamlarını kaybeden insanlar için yapacakları son iyilik olacaktır. Bu nedenle insan hayatta iken organ bağışı hakkında kararını vermeli ve bunu gururla yakınlarıyla paylaşmalıdır” dedi.

Heyecanla evine, çocuklarına dönmeyi bekleyen Erdal Yenilmez “Çok şükür çok iyiyim. Ameliyatlarım başarılı geçti. Hem Alp Bey hem de Can Bey benimle çok ilgilendiler. Yeliz Hanım’da sürekli durumumu soruyordu. Kısa sürede toparlandım. Güler ailesiyle artık biz de aile gibi olduk. Sürekli görüşüyoruz. Taburcu olduktan sonra da haberleşmeye devam edeceğiz inşallah” dedi. Meryem Güler ise “Çocukları toplamış köye gönderiyordum. Tam onlarla birlikte ben de gidecektim ki uygun böbrek bulundu diye haber geldi. İnanamadım. Bu gerçekten benim için bir mucize. Doktorlarıma çok teşekkür ederim. Bana dünyaları verdiler” dedi.


İçeriği Paylaşın