Yağ Dokusu Nakli İle Meme Büyütme

Yağ Dokusu Nakli İle Meme Büyütme

Yağ Dokusu Nakli İle Meme Büyütme

Bizi Takip Et


Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 34. Ulusal Kurultayı’nda yeni yönetim kurulunu seçti. Yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:

“Dr. İsmail Kuran başkanlığında; Dr. Murat Topalan, Dr. Sühan Ayhan, Dr. Reha Yavuzer, Dr. Derya Özçelik, Dr. Hüseyin Borman, Dr. Mustafa Yılmaz, Dr. Eksal Kargi, ve Dr. Özay Özkaya.”

551 kişinin katılımıile gerçekleşen Kurultay’da 90 yerli, 8 yabancı konuşmacı ile sektördeki son gelişmeler ve ilerlemeler paylaşıldı. Kurultay esnasında; yüz transplantasyonu ve yağ enjeksiyonları gibi konular öne çıktı.

YAĞ DOKUSU TRANSFERİ (NAKLİ) MEME PROTEZLERİNİN YERİNİ Mİ ALIYOR?

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin Ulusal kurultayında, yurtdışından ve yurt içinden bilim adamları, kök hücre içeren yağ dokusunun meme büyütme ameliyatlarında kullanılmasını tartıştılar. Türtışmalarda şu bilgiler verildi:
“Son yıllarda, yağ dokusunun yüze ve vücudun diğer bölgelerinde dolgu malzemesi olarak başarı ile kullanılmaktadır. Bu ameliyatın meme büyütmede uygun vakalarda kullanabileceği vurgulanmakla birlikte, meme protez uygulamalarının hala günümüzde seçkin bir ameliyat olduğu bilinmektedir.

Son yıllarda yağ dokusunun yüz ve vücudun diğer bölgelerinde başarılı şekilde dolgu olarak uygulanması bu dokunun meme büyütme amacıyla da kullanılabileceği fikrini doğurmuştur. Yağ transferi tekniklerindeki gelişmeler ve kök hücre teknikleriyle beraber gündeme oturmuş, halen üzerinde çalışılan bir konu haline gelmiştir.

Unutulmamalıdır ki; meme büyütmede kullanılan diğer yöntemler halen geçerli olan uygulamalardır. Bu uygulamalara alternatif bir teknik olarak veya silikon istemeyen kadınlarda yağ dokusu kullanılabilir.

Memeye yağ dokusu verilmesindeki problemlerden biri de yağ hücrelerinin kalsifikasyonudur. Bu durum kanser taramalarında problem yaratmakta ve karmaşaya neden olmaktadır. Transfer edilen yağ miktarının her memede öngörülememesi ve sınırlı miktarda enjeksiyon yapılması ve birkaç tekrar gerektirmesi gibi handikapları da vardır.

KADIN MEMESI SADECE YAĞDAN İBARET DEĞİLDİR

Meme bir organ olarak kadınlar için dişiliğin, anneliğin, cinselliğin, bereketin, doğurganlığın sembolüdür. Zannedilenin aksine kadın memesi meme dokusu ve değişen oranlarda yağ dokusundan oluşur. Gerçekte hormonal etkilere cevap veren bir endokrin hedef organdır.

Bu kadar önemli bir organın Meme kanseri nedeni ile kaybedilmesi, bir kadın için çok ciddi ve önemlidir. Burada kadının vücut bütünlüğünün tekrar yerine konması, ancak onarım ilkelerini ve her türlü onarım seçeneklerini yapabilen Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahların işidir. Günümüzde memesi alınan bir kadına aynı seansta rekonstrüksiyon yapılabilmektedir. Böylece memesini kaybeden bir kadın, ameliyatta uyandığında bir bütün olarak uyanabilmektedir.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, memesini kaybeden veya kaybetme olasılığı ile karşı karşıya kalan her kadının, onarım seçeneklerini ve imkanını değerlendirebilmek için bir Plastik Cerraha danışılmasını öngörür.”


İçeriği Paylaşın