Yaz Aylarında Gözlerinizi Korumak İçin Almanız Gereken Önlemler

Liv Hospital Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İhsan Yılmaz, "yaz aylarında etkili göz koruması için almanız gereken önlemler neler?" sorusuna yanıt verdi.

Yaz Aylarında Gözlerinizi Korumak İçin Almanız Gereken Önlemler

Bizi Takip Et


Yaz aylarında göz koruması, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından kaynaklanan hasarı önlemek ve genel göz sağlığını korumak için çok önemlidir. Peki yaz aylarında etkili göz koruması için almanız gereken önlemler neler? Liv Hospital Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İhsan Yılmaz anlattı.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKIN

Hem UVA hem de UVB ışınlarını %100 engelleyen güneş gözlüklerini seçin. Etrafı saran stiller, gözlerin yanlarını da kapladıkları için en iyi korumayı sunar.

ŞAPKA KULLANIN

Gözünüze ulaşabilecek UV ışınlarının miktarını azaltmak için geniş kenarlı bir şapka takın.

GÜNEŞİN YOĞUN SAATLERİNDEN KAÇININ

Güneşin yoğun olduğu saatlerde, genellikle sabah 10'dan öğleden sonra 2'ye kadar içeride kalmaya veya gölge aramaya çalışın.

NEMLİ KALIN

Uygun hidrasyon, gözlerinizdeki nem seviyelerinin korunmasına yardımcı olarak kuruluk ve tahrişi önler. Özellikle ekran kullanımı fazlaysa suni gözyaşları gibi damla takviyelerle göz kuruluğunu önlemek önemlidir. Ayrıca ekran koruyucuları kullanın ve gözlerinizi dinlendirmek için ara verin.

KORUYUCU GÖZLÜK KULLANIN

Yüzme gibi su sporları yaparken gözlerinizi klor ve diğer kimyasallardan korumak için gözlük takın. 

Bu ipuçlarını takip ederek gözlerinizi olası hasarlardan koruyabilir ve yaz boyunca sağlıklı kalmalarını sağlayabilirsiniz.


İçeriği Paylaşın