Yazın Estetik Ameliyatı Olunur Mu?

Yazın Estetik Ameliyatı Olunur Mu?

Yazın Estetik Ameliyatı Olunur Mu?

Bizi Takip Et


Yaz denilince akla hemen deniz ve tatil geliyor. Gönül isterdi ki bütün yaz tatil olsun. Ancak çoğu kişi bir iki haftalık tatil dışında normal hayatına devam ediyor. Peki, bir şehir efsanesi olan ‘yazın ameliyat olmaz’ yargısı doğru mu? İşin uzmanına sorduk. Estetik Plastik ve Rekonstruktif Cerrah olan Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu: “Yazın ameliyat olunur. Ameliyat olmadığına dair inanış eski ve yanlıştır. Biz cerrahlar olarak her mevsim ameliyat yapmaktayız. Ancak ameliyat sonrası hastanın kendisini belirli bir süre koruması çok önemli. ” diyerek konuya açıklık getiriyor.

YAZIN AMELİYAT OLUR!

Shambala Clinic Medikal Direktörü Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu yaz günlerinde çok sayıda ameliyat yaptıklarını ifade ediyor: “Özellikle yağ aldırma (liposuction), meme küçültme ve büyültme gibi cerrahi uygulamalar sıklıkla yaptığımız işlemler. Mevsime bağlı olarak kişiler sarkmalar ve fazlalıklar için bize geliyor. En çok karın, bel ve kalça bölgelerindeki yağ fazlalıkları sıkıntı yaratıyor.”

GÜNEŞLE OLAN İLİŞKİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN!

Op. Dr. Bayraktaroğlu; “Ameliyat sonrası güneşle ilişkinizi düzenlemek zorundasınız. Meme ameliyatı sonrasında üstsüz güneşlenmek ya da karın ameliyatından sonra düşük belli bikiniler kullanmak doğru değil. Koruma faktörü yüksek güneş kremi kullanımı ise ihmal edilmemesi gereken önemli bir konu.” diye devam ediyor.

İYİLEŞME SÜRELERİ KISALDI

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu cerrahi uygulamalar sonrasında kişilerin kısa sürede normal hayatlarına döndüğünü belirtiyor: “İlerleyen tıp teknolojisi sayesinde ameliyatların iyileşme süresi daha kısaldı. Örneğin, tatilden yaklaşık 3-4 hafta öncesinde meme operasyonları yapmak için ideal. Ameliyatlar sonrasında hastaların 2-3 haftalık korse, sutyen kullanmaları yetiyor. Bu ameliyatlar hızla iyileştiği için hasta rahatlıkla 3 hafta sonra kısa süreler için denize girebiliyor. Ancak kesinlikle güneşlemeyi önermiyorum.”

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SERBEST, DALIŞ YASAK!

Op. Dr. Bayraktaroğlu burun ameliyatlarında ise hastanın 3 hafta sonra güneş gözlüğü takabildiğini, spor yapabildiğini söylüyor: “Hasta kısa sürelerle yüzebiliyor ancak dalış ve güneşlenmek yasak. Yine burun ameliyatlarının iki ay sonrasında ise tamamen normal hayata dönülüyor. Hastanın güneşin yoğun olduğu 10 ile 16 saatleri arasında dışarı çıkmaması, koruyucu ve şapka kullanılması çok önemli.” Kısacası, ameliyat olan kişiler doktor tavsiyelerine uygun hareket etmeleri halinde her mevsim sağlıklarını koruyabiliyorlar.


İçeriği Paylaşın