Yüksek Kolesterolü Ayaklar Ele Veriyor

Uzmanlar, kırılgan veya yavaş uzayan ayak tırnaklarının yüksek kolesterolün belirtisi olabildiğini söylüyor.

Yüksek Kolesterolü Ayaklar Ele Veriyor

Bizi Takip Et


Kolesterol kanda bulunan ve başta karaciğerde olmak üzere bütün hücreler tarafından doğal olarak üretilen, mumsu yapıya sahip yağ türüdür. Kolesterol, metabolizmanın çalışmasına yardımcı olduğu için vücutta önemli bir rol oynasa da, yüksek seviyeler çıktığında kalp rahatsızlıkları veya felç gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Yüksek kolesterol ayrıca, arterleri tıkayan ve bacak kaslarına kan akışını durduran periferik arter hastalığı (PAD) riskini de artırıyor.
PERİFERİK ARTER HASTALIĞI NEDİR?
PAD'ın belirtileri ise ayak tırnaklarında görülebiliyor. Bu hastalk doğrudan yaşamı tehdit etmese de, buna neden olan ateroskleroz süreci, bazen bacaklara kan akışının ciddi şekilde kısıtlanması durumunda ortaya çıkan kritik uzuv iskemisi gibi ciddi ve ölümcül sorunlara yol açabilmektedir.
Semptomlar istirahat halindeyken bile bacaklarda ve ayaklarda şiddetli yanma ağrısı,cildin soluk, parlak, pürüzsüz ve kuru hale gelmesi ve bacaklarda kas kütlesi kaybı olarak sıralanıyor.
Diğer semptomlar arasında  ise, ayak ve bacaklarda iyileşmeyen açık yaralar ve ayak derisinin soğuk, uyuşmuş ve kırmızıya dönmesi veya şişmeye ve kokulu irin üretmeye başlaması bulunuyor.
Belirtilerin görülmesi durumunda asıl tanının konabilmesi için kan testi yapılmasını önerilmektedir.  Bu, yaşınıza, kilonuza, sigara içme durumunuza, şeker hastalığınız olup olmadığına veya ailede yüksek kolesterol veya kalp sorunları öyküsü olup olmadığına bağlı olacaktır. 

İçeriği Paylaşın