1 Ton 800 Kilo Tütün Tükettim

1 Ton 800 Kilo Tütün Tükettim

1 Ton 800 Kilo Tütün Tükettim

Bizi Takip Et


Memorial Hastanesi KVC Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından ameliyat edilerek 3 damarı değiştirilen 53 yaşındaki Dursun Demirkol 38 yıllık sigara tiryakisi. Kendi hesabı ile bugüne kadar 1 ton 800 kilo tütün tüketmiş. Dursun Demirkol ile 38 yıllık sigara arkadaşlığını konuştuk.

Dursun Bey kendinizden bahseder misiniz?
53 yaşındayım ve 17 yıl Norveç’te yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Şu anda hem Türk hem de Norveç vatandaşıyım. Çocuklarımın daha mutlu olduğunu gördüğüm için Türkiye’ye kesin dönüş yapacağım.

Sigara içmeye ne zaman başladınız? Bugüne kadar tükettiğiniz tütün miktarını nasıl hesapladınız?

1968 yılında sigara içmeye başladım. İlk 6 ay bir paket içiyordum, ikinci altı ay bu, 2 pakete çıktı ve daha sonra da 3 pakete. Yurt dışına çıktıktan sonra günde 4-5 paket içmeye başladım. Geceleri sabahlara kadar kitap okuma alışkanlığım da beni sigara içmeye yöneltti. Kaba bir hesap çıkardım, bu zamana kadar, 1 ton 800 kilo tütün içmişim.

Nasıl başladı kalple ilgili sorunlarınız?
Yine gecenin birinde kitap okurken birden göğsümde bir yanma hissettim. Sabah oluyordu zaten, bıraktım ve yattım. Bir saat sonra kalktım ve iş görüşmeme gittim. Görüşmemi yaptıktan sonra o gün içinde yanmalar devam etti. Kalp krizi olduğunu bilmiyordum, maç seyretmeye gittim. Ama kendimi birden çok kötü hissederek evime geldim. Bir anda nefes alamaz oldum. Ailem hemen hastaneye getirdi ve orada kalbimin iflas ettiğini öğrendim. Ve Bingür Hocam tarafından ameliyat edildim.

Şu anda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
Gayet iyiyim. Biraz öksürüyorum ama bu kadar sigara tükettikten sonra bu durum da benim için normal. Zaten vücudumdaki başka damarlarım da sigara yüzünden tıkanmıştı. Bunun için Norveç’te ameliyat oldum.

Türkiye’de, Memorial Hastanesi’nde ameliyat olmaktan memnun musunuz?

Türkiye’de, gerek tıpta gerek insani ilişkileri yakalayabilme temelinde çok büyük gelişmeler var. Memorial Hastanesi’ndeki hemşire ve doktorların hastalara yaklaşımları ve insani ilişkilerini gördüğüm zaman çok mutlu oldum. Eskiden hastanelerde çok farklı davranışlar ile karşılaşıyorduk. Türkiye’de insan olgusunun kurumlaşma temelinden gelişeceğine inanıyorum. Yeter ki gelişmelere dört elle sarılalım. Burada deneyimli bir ekip ile ameliyat edilmem ve daha sonrasında hastanenin iyi hizmet koşullarından en iyi şekilde yararlanmam, ruhen de beni çok rahatlattı.

Artık sigara içmemeniz gerekiyor? Sigaradan vazgeçebilecek misiniz?

Canım artık sigara istemiyor. Sigara da beni istemiyor. Sigaraya tekrar geri dönüşüm olabilir, bundan da çekiniyorum. Yapma bir sigara hayal ediyorum
onu ağzıma alarak, güya içime çekerek kitap okumak istiyorum.

İLK ÜÇ AY ÇOK ÖNEMLİ
Memorial Hastanesi KVC Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Dursun Demirkol’un durumu ile ilgili bilgi verdi.
“Hastanın tıkalı olan üç damarını değiştirdik. Aşırı derecede sigara içtiği için diğer by-pass hastalarına göre iyileşme süreci biraz daha uzun. Hastayı 8 gün ameliyata hazırladık. Bronş genişletici ve temizleyici ilaçlar verdik. Normalde bir hastanın anjiyosunu çekip, ertesi gün ameliyat edebiliyoruz. Ama bu durum bu hasta için geçerli değildi. Şu anda Dursun’un göğüs kemiği biraz geç iyileşecek ve göğüs kemiğini korumak için üç ay korse kullanacak. Tamamen çok sigara içmesine bağlı olarak biraz geç iyileşecek. Normal bir hastadan 5-6 kat daha fazla öksürüyor. Hasta için önemli olan 3 aylık süre. Bu süre içinde kesinlikle sigara içmemesi gerekiyor. Çünkü bizim araştırmalarımıza göre, hastalarımızın yüzde 32’si ilk üç ay yeniden sigaraya başlayabiliyor.”

Kaynak: Memorial Hastanesi web sitesi
(www.memorial.com.tr)


İçeriği Paylaşın