İkinci Kez Böbrek Nakil İle Hayata Döndü

İkinci Kez Böbrek Nakil İle Hayata Döndü

İkinci Kez Böbrek Nakil İle Hayata Döndü

Bizi Takip Et


1986 yılında böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyalize girmeye başlayan 33 yaşındaki Bülent Seyrek, 1992 yılında annesinden aldığı böbrek ile hayata tutunmuştu. Bir talihsizlik sonucu bu böbreği kaybeden Seyrek, yeniden periton diyalizine girmeye başladı ve Hepatit C virüsü kaptığı için kendisine yeniden nakil olamayacağı söylenmişti. Ancak Universal Çamlıca Hastanesi’nde böbrek nakli gerçekleşen Bülent Seyrek, şimdi hayata ikinci kez abisinden aldığı böbrek ile tutundu.

Universal Çamlıca Hastanesi Organ Nakli biriminde tekrarlanan tahlillerde Bülent Seyrek’in gerçekten daha önce Hepatit C virüsüyle karşılaşmış olduğu, ama artık virüsün ortadan kaybolduğu saptandı. Bülent Seyrek, hızla böbrek nakline hazırlandı. Başarılı bir nakilden sonra verici ağabey taburcu olurken Bülent Seyrek sağlıklı insanlar arasına katılmanın mutluluğunu yaşıyor.

Universal Çamlıca Hastanesi Organ Nakli ekibinden Prof. Dr Alp Gürkan ve Op. Dr. Can Varılsüha bu hastalıkla ilgili şunları söyledi:
“Böbrek nakline uygun her hastaya böbrek nakli öneriyoruz. Hem daha sağlıklı ve uzun yaşarlar, hem de zamanlarını diyalize değil kendilerine ve işlerine ayırma şansı bulurlar. Bizim hastamız artık virüs taşımıyordu ama Hepatit C’ li hastalar için de durum çok farklı değil. Hepatit C virüsünü taşımakta olan hastalara interferon tedavisi yapıyoruz, virüs kaybolursa hemen nakil öneriyoruz.

Bazı hastalarımızda Hepatit C interferona cevap vermiyor, virüs kaybolmuyor. Biz bu durumlarda da karaciğer fonksiyonlarını değerlendirip,  gerekirse karaciğer biyopsisi yaparak yine nakil öneriyoruz. Çünkü deneyimler göstermiştir ki, karaciğer sirozu açısından risk taşıyan hepatitli hastalarda bile böbrek nakli diyalizden daha iyi sonuç vermektedir. Bu ağır hepatitli hastalar için karaciğer nakli seçeneğini de akılda tutmalıdır.”


İçeriği Paylaşın