Çapraz Böbrek Nakliyle 3 Hayat Kurtuldu

Çapraz Böbrek Nakliyle 3 Hayat Kurtuldu

Çapraz Böbrek Nakliyle 3 Hayat Kurtuldu

Bizi Takip Et


Emine Hanım kızına böbreğini verecekti. Ancak doktorlar devreye girdi, kızı yerine başkasına böbreğini verirse üç hayatı kurtaracağını söyledi. Yürekli anne teklifi kabul etti. İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital’da gerçekleştirilen üçlü çapraz nakille, üç kişi sağlığına kavuştu, üç aile birbirine bağlandı.

Adana’da böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren 23 yaşındaki Esra Karaca ile 24 yaşındaki Yağmur Yıldız’ın kaderi hastanede tanışmalarıyla değişti. 3 yıldır diyalize giren Esra iyileşmeyince annesi Emine Karaca kızına böbreğini vermek istedi. B kan grubu olan Esra şanslıydı çünkü annesi 0 kan grubu olduğu için nakil yapılabilecekti. Oysa Yağmur 9 yaşından bu yana böbrek hastasıydı ve böbrekleri iflas ettiği için 6 aydır diyaliz tedavisi görüyordu. 0 kan grubu olduğu için de uygun böbrek bulunamıyordu. Yağmur hastanede tanıştığı Esra’nın B grubu bir vericiye uygun olduğunu öğrendi. Babası B grubuydu ve Esra’ya çapraz nakil önerdi. Yani Esra’nın annesi Yağmur’a, Yağmur’un babası da Esra’ya böbreğini verecekti ama önemli bir engelle karşılaştılar. Yağmur’un babasına prostat kanseri teşhisi kondu. İkili çapraz olanağı ortadan kalkınca Esra ve Yağmur için B grubu bir verici aranmaya başlandı.

BÜYÜK BİR AİLE OLDULAR…

Bu kişi çapraz nakli kabul eden ve vericisi bir ömrü paylaştığı eşi Zahide Hanım olan Efendi Toğaçtı. Zahide Hanım B grubu olduğu için, Esra’ya böbreğini vermeyi kabul etti. A grubu olan ve böbrek bekleyen Efendi Toğaç’ın vericisi ise A grubu olan Yağmur’un annesi Selma Çelik oldu. Böylece böbrek bekleyen 3 kişi, İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir Organ Nakli Merkezi tarafından koordine edilen ve uygulanan üçlü çapraz nakille 6 kişilik bir aile olarak hayata yeniden merhaba dedi.

“ALLAH 1 DEĞİL 3 CAN BAĞIŞLADI”

Yağmur’un annesi Selma Çelik, “Kızım evlendi 3 ay sonra diyalize girmeye başladı. Zor günler yaşadık. Bu süreçte Esra’nın ve annesinin gösterdiği sabır ve inanç da bize güç verdi. Nihayetinde istese Emine Hanım hemen kızına böbreğini verebilirdi ama o bekledi. Allah da bize bu süreçte bir değil, üç can bağışladı” dedi. Üçlü Çapraz Nakli gerçekleştiren İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan ise şunları söyledi: “Günümüzde çapraz nakiller en çok böbrek nakli alanında uygulanıyor. Genellikle kan grubu uyumsuzluğu veya alıcıların kanlarında oluşan antikorlardan kaynaklı nakil gerçekleştirilemediğinde çapraz nakiller gerçekleştirilir. Bu vakalarımızı başlangıçta ikili çapraz olarak planlamıştık ama daha sonra üçlü çapraza dönüştü. Gerekli hazırlıklar yapılarak başarılı operasyonlar gerçekleşti ve sonuçta nakil olma şansı olmayan üç kişi yaşama bağlanmış oldu.”


İçeriği Paylaşın