Bir İnsan Öldü Ve Bana Can Verdi

Bir İnsan Öldü Ve Bana Can Verdi

Bir İnsan Öldü Ve Bana Can Verdi

Bizi Takip Et


Memorial Hastanesi Genel Cerrahi, Organ Nakli ve Çocuk Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Koray Acarlı, Doç. Dr. Turan Kanmaz, Op. Dr. Yücel Yankol, Op. Dr. Ebru Şen Oran ve Op. Dr. Barış Tüzün tarafından gerçekleştirilen karaciğer nakliyle 17 yaşındaki Demet Perçin için hayat ikinci kez başladı.

Henüz 17 yaşındayken yakalandığı amansız hastalık Demet’in gülen yüzünü soldurmuştu. Tek tedavi şansı ise organ nakliydi. Tam umutlar tükeniyor derken Adana’da yaşayan 16 yaşındaki Mustafa Gölgeli’nin organları onun güzel gözlerini yeniden güldürdü.

Tek umut karaciğer nakli
Perçin Ailesi’nin mutlu süren hayatları Demet’in ansızın ortaya çıkan rahatsızlığıyla kabusa döndü. Hastalığın tedavisi için gitmedikleri doktor kalmadı. Ancak doğru teşhis bir ayın sonunda koyulabildi. Demet’in karaciğerinde kanser tümörü vardı. Hastalığa bir çare arayan Baba Varol Perçin kızının tedavisi için çalmadık kapı bırakmadı. En son Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölümü’ne gelen Demet için tek kurtuluş yolunun karaciğer nakli olduğu belirlendi. Uygun karaciğerin bulunması için tüm aile seferber oldu. İlk önce kız kardeşi ardından ise erkek kardeşinin karaciğerlerine bakıldı. Ancak her ikisinin karaciğerinin de nakil için uygun olmadığı belirlendi. Daha sonra ise halası Demet’e karaciğerinin bir bölümünü vermek için gerekli testlerden geçti. Fakat aynı olumsuz sonuç orda da karşılarına çıktı. Onun karaciğeri de nakil için uygun değildi. Dayısının oğlu Okan Özdemir, Demet için son şanstı. Okan Özdemir gerekli tahlillerden geçti ve nakil için uygun olduğu belirlendi.

Buruk bir mutluluk
Alınan bu mutlu haberin ardından Demet’e kuzeni Okan Özdemir’in karaciğerinin bir bölümünün takılacağı kesinleşmişti. Demet ve Okan tam hastaneye yatmaya hazırlanırken bir aileyi üzen bir diğerine ise buruk bir mutluluk yaşatan bir olay gerçekleşti. Mersin’de karbondioksit gazından zehirlenen 16 yaşındaki lise öğrencisi Mustafa Gölgeli hayatını kaybetmiş, ailesi ise örnek bir davranış sergileyerek evlatlarının organlarını bağışlamıştı. Mustafa Gölgeli’nin organları Demet’in yanı sıra iki hastanın daha hayatını kurtardı. Uçakla İstanbul’a gelen karaciğer Memorial Hastanesi Organ Nakli Bölümü tarafından gerçekleştirilen ameliyatla 17 yaşındaki Demet’e takıldı. 8 saat süren başarılı ameliyatın ardından Demet, ikinci yaşamına merhaba dedi.

13 gün sonra taburcu oldu
Ameliyattan çok kısa bir süre sonra ayağa kalkan Demet, 3 Mayıs 2007 günü hastaneden gülen gözlerle çıkıp evine gitti. Doktorlarıyla hatıra fotoğrafı çektiren 17 yaşındaki Demet en çok deniz kenarında yürümeyi özlemişti. Duygularını “ Kendimi çok iyi hissediyorum. Önceden organ bağışının öneminin bu kadar farkında değildim. Ama şimdi durum çok farklı. Bir insan öldü ve bana can verdi. Bu yüzden mutluluğum içinde biraz da hüzün var.” Varol Perçin ise kendini ikinci kez baba olmuş gibi hissettiğini belirtirken “ Doğru zamanda doğru yerde olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Tüm doktorlara ve hastaneye minnettarım. Organ bağışlayan aileyle de sık sık telefonla görüşüyoruz. Demet onlara da anne, baba diyor. Ara ara kıskandığım dahi oluyor” dedi. Memorial Hastanesi Genel Cerrahi, Organ Nakli ve Çocuk Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, “ Demet’in ameliyatı çok başarılı geçti. Organ nakli bir ekip işi. Ancak bu işin en zor tarafı, Demet için uygun karaciğerin bulunması. Biz oğullarının karaciğerini bağışlayan aileye çok teşekkür ederiz. Demet hepimizin çocuğu. Türkiye’de Demet gibi organ bekleyen 40 bin kişi var. Biz her 100 karaciğer hastasından sadece 7’sine yardım edebiliyoruz, 93’ü hayatını kaybediyor. Lütfen organlarınızı bağışlayın. Organ bağışı hayat kurtarır.”

Kaynak: Memorial Hastanesi web sitesi
(www.memorial.com.tr)


İçeriği Paylaşın