10 Soruda Burun Estetiği

10 Soruda Burun Estetiği

10 Soruda Burun Estetiği

Bizi Takip Et


İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir’den Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Harun Çöloğlu burun estetiği konusunda merak edilenleri anlattı.

BURUN ESTETİĞİ NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Burun estetiği nedir?
Burun görüntüsü ile ilgili problemlerin düzeltilmesine için yapılan ameliyata burun estetiği denilir. Yani kişi normal burun şeklini beğenmiyorsa onu daha güzel daha çarpıcı aynı zamanda doğal bir sonuç elde etmek üzere uygulanan operasyona burun estetiği denir.

Burun estetiğinde bir yaş sınırı var mıdır?
Burun estetiği yapmak için kişinin burun gelişiminin tama yakın ya da tamamlanmış olması gerekir. Burun gelişimi tamamlanmadan burun estetiği yapmak doğru olmaz. Bu gelişim kadınlarda 17, erkeklerde ise 18 yaş gibi tamamlanmaktadır.

Burun estetiğinin bir mevsimi var mı?
Burun estetiği yaz, kış yapılabilir. Yazın yapılmışsa ve burun ameliyatı sonrası morluk, şişlik varsa güneşe maruziyet sonrası leke bırakabilir. Buna dikkat edilmelidir. Bu yüzden yazın yapıldığı zaman güneş koruyucu krem, şapka kullanmaları gerekir. Şu an teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yapılan burun estetiği ameliyatlarında da aslında çok fazla morluk, şişlik görülmemektedir Bunu için yaz ya da kış ayrımı artık kalmadı.

AÇIK VE KAPALI BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği nasıl yapılıyor? Hangi yöntemler var?
Burun estetiği ana olarak iki şekilde açık ve kapalı olarak yapılır. Kapalı yöntemde burun dışından herhangi bir kesi olmaz. Açık yöntemde ise burnun hemen tabanında bir kesi vardır. Bu cerrahın deneyimine göre kapalı veya açık yapılabilir.

Açık ve kapalı cerrahi arasındaki en belirgin farklar nelerdir? Daha çok hangi yöntemi kullanıyorsunuz?
Burun estetiğini kapalı olarak yapmak daha güzel sonuçlar verebilir. Ama bu cerrahide deneyimli olmak gerekir. Kapalı yaparken endoskopi aletleri kullanılır. Kapalı burun ameliyatları sonrası iyileşme daha hızlı olur, ödem ve şişlik ise daha az olur. Açık ameliyatta ise ödem, şişlik, morluk biraz daha fazla olabiliyor. Dışarıdan görünen bir iz olabiliyor.

İki yöntemde de burun estetiğinde kanama oluyor mu?
Kanamanın az olması içi ayrı teknikler var. Burun ameliyatına başlamadan önce kanamayı azaltıcı ilaçlar kullanılabiliyor. Tansiyon düşük tutuluyor ve özel bir anestezi tekniği uygulanıyor. Kansız bir çalışma yapmak önemlidir; çünkü ameliyat sonrası kanamanın az olması morluk, şişliğin de çok az olmasına yol açar. Eğer dikkat edilmezse hasta birkaç hafta morluklarla gezmek zorunda kalabilir. Eğer kanamayı azaltan teknikler doğru uygulanırsa ise çok az bir kanama ile burun ameliyatını gerçekleştirmek mümkündür. Bu hastanın konforu açısından da önemlidir.

Doç. Dr. Harun Çöloğlu

BURUN ESTETİĞİ SONRASI İZ KALIR MI?

Burun estetiği sonrasında iz kalıyor mu? Morarma ya da şişlik olursa ne zaman geçiyor?
Kapalı yapılan operasyonlarda görünen bir iz, kesi olmadığı için olmaz. Ameliyat sonrası çok morluk, şişlik varsa güneşten korunmak ve koruyucu krem kullanmak gerekir. Aksi takdirde o morluklar lekelenme tarzında bir görüntü yaratabilir. Bu aslında yapısal bir durumdur. Örneğin dikkat edilmezse bazı kişiler yapısı gereği daha fazla morarıp, lekelenebilir. Bazı kişiler ise hiç dikkat etmese bile leke kalmayabilir. Bu kişiye göre değişebilen bir durumdur. Kansız çalışmak bunun için çok önemlidir.

BURUN UCU ESTETİĞİ NEDİR?

Burun ucu estetiği nedir?
Nadiren olsa da sadece kemiğe dokunmadan; yani kemiği kesmeden burun ucu estetiği yapılabiliyor. Genelde burun ucu düzelttirmek için gelen hastaların çoğuna komple bir burun estetiği yapılıyor. Çünkü sadece burun ucu estetiği yapıldığında burun biraz uyumsuz hale gelebiliyor ve orantıları değişiyor. Doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkabiliyor.

Burun eti ya da burun tıkanıklığı problemleri aynı zamanda burun estetiği ile cerrahi olarak halledilebilir mi? Problem giderilebilir mi?
Birçok burun estetiği hastasının eğrilik ya da etlerinde büyüme problemleri de olur. Bunlar burun estetiği operasyonu sırasında düzeltilebilir. Yani aynı seansta hem estetik hem de bu problemler giderilebilir.

Yurtdışından burun estetiği için gelen hastalar bu operasyon için kaç günlerini ayırmalı? Onlara neler önermek istersiniz?
Ülkemizde bu konuda deneyimli birçok cerrah var. Hatsalar, seçecekleri hekimi ve hastaneyi iyi araştırmalıdırlar. Hastanın yatışının yapıldığı gün hazırlık işlemleri, tahliller yapılır. Ameliyat sonrası 3. gün varsa tamponları alınır. Operasyondan sonra 6-7. Günde plastik alçı varsa o çıkarılır. Hasta 7. Günden sonra ülkesine dönebilir.


İçeriği Paylaşın