120 Kiloydu: Kapalı By-Pass İle Sağlığına Kavuştu

Meme kanseri geçiren, KOAH ve şeker hastalığı bulunan 120 kilo olması nedeniyle yürümekte dahi zorlanan Hatice Mutlu, tüm endişelere rağmen İstanbul’a gelerek Prof. Dr. Barış Çaynak'a başvurdu ve kapalı by-pass ile sağlığına yeniden kavuştu.

120 Kiloydu: Kapalı By-Pass İle Sağlığına Kavuştu

Bizi Takip Et


55 yaşında dört çocuk sahibi olan Hatice Mutlu, 120 kilo ve hem şeker, hem de KOAH hastası. Yolda yürürken tıkanıyordu, diz kapaklarında sorun olduğu için yürürken tıkanmalar ve erken yorulmalar yaşıyordu. Tüm bu şikayetlerinin hepsini gittiği doktorlar aşırı kiloya bağlıyorlardı. Ancak geçtiğimiz yıl kalp krizi geçirmesinin ardından kalp hastası olduğu anlaşıldı. Kalp damarlarının tıkalı olduğu, krizin hemen ertesinde anjiyo yapıldıktan sonra ortaya çıktı. Anjiyo sonucunda kalp damarları tıkalı olduğu için çok riskli bir hasta olduğundan hemen ameliyat önerildi.

Hatice Mutlu, 15 yıl evvel yüz felci geçirdi ve bu esnada beyninde pıhtı olduğu tespit edildi. Ancak o zaman gittiği nöroloji uzmanı beyinde bu şekilde pıhtı varken ameliyat izni vermedi. Beyindeki pıhtının dağılması için damar açıcı ilaçları verildi. Aradan bir yıl geçtikten sonra Hatice Mutlu ilaçlarını çok düzgün kullanmasına rağmen nefes almakta iyice zorlandı, iki adım atınca yürüyemez hale gelip nefes darlığı çekmeye başladı.

“AMELİYATI KALDIRABİLECEK MİSİN?”

Gittiği doktoru, “Ben ameliyatı başarı ile yapacağıma inanıyorum ama göğüs kafesin açılacağı için çok acılar çekersin, ben bu ameliyatları daha genç hastalarda yaptığımda bile zor dayanıyorlar. Kilo, diyabet, KOAH... Ameliyat sonrası siz bunlara nasıl dayanacaksınız? Bunu kaldırabilecek misiniz? Tek endişemiz bu” diyerek bir hafta sonra ameliyat olmak üzere eve gönderdi.  

Hatice Mutlu, televizyonda kapalı kalp ameliyatı yöntemini görüp araştırdı.Yaşadıkları şehirde üç ayrı doktora danıştığında, doktorlar kapalı by-pass ameliyatı için Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak ismini önerdi. 

Mutlu, Prof. Dr. Barış Çaynak ile irtibata geçti, Çarşamba günü ilk muayenesini oldu, Perşembe günü sonuçlarını aldı ve Cuma günü ameliyatı gerçekleşti.

Dört gün hastanede yoğun bakımda kaldıktan sonra beşinci gün taburcu oldu. Ameliyat yerine dair ne bir ağrı, ne bir baskı hiçbir şey hissetmediğini dile getiren Mutlu, 10 günün ardından doktorunun önerdiği kısa aralıklarla yürüyüşlerini yaptı ardından taburcu oldu.

YÜRÜMEKTE DAHİ ZORLANIYORDU

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, ameliyat süreciyle ilgili, “Hastamız Hatice Mutlu 55 yaşında, meme kanseri geçiriyor, meme kanserinde kullanılan ilaçlar diz kapaklarındaki rahatsızlıkların ilerlemesine de sebep oluyor. Kanserden sonra hücre yenilenmemesi için ilaç kullanıyor, diz kapaklarından bir tanesi ameliyat ediliyor, ikincisi ameliyat edilmiyor. 1.55 boyunda ve 120 kilo, hem kilosundan dolayı hem de diz kapaklarındaki sorunlardan dolayı yürümekte çok zorlanıyordu. Bunca sağlık problemine ve kilosuna rağmen çok başarılı bir kapalı by-pass ameliyatıyla sağlığına kavuştu, şifa ile taburcu oldu, memleketine döndü” açıklamasında bulundu.


İçeriği Paylaşın