Aynı Kişiye Hem Böbrek Hem de Pankreas Nakli Yapıldı

Aynı Kişiye Hem Böbrek Hem de Pankreas Nakli Yapıldı

Aynı Kişiye Hem Böbrek Hem de Pankreas Nakli Yapıldı

Bizi Takip Et


Geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 20 yaşındaki Erol Bayram`ın organları, Memorial Hastanesi’nde iki kişiye hayat verdi. 18 Ocak 2008 Salı gecesi gerçekleşen operasyonla 14 yıldır şeker hastası olan ve bu nedenle böbrek yetmezliği yaşayan İrfan Öge’ye böbrek ve pankreas nakli yapıldı. Bayram’ın karaciğeri ise 18 yaşındaki Mustafa Kaplan’a nakledildi.

28 yaşındaki İrfan Öge, 14 yıldır şeker hastasıydı, ayrıca diyabete bağlı böbrek yetmezliği nedeniyle de 9 aydır diyalize giriyordu. Organ nakli olabilmek için Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvuran Öge’ye çok kısa bir süre sonra mutlu haber geldi. Hem de bu haberin için de iki güzel olay vardı. İrfan Öge hem diyaliz hem de diyabetten aynı anda kurtulacaktı.

Memorial Hastanesi Üroloji ve Organ Nakli Merkezi’nden Op. Dr. Burak Koçak tarafından gerçekleştirilen operasyonla İrfan Öge’ye hem böbrek hem de pankreas nakli yapıldı. Başarılı geçen operasyonun ardından Öge, “5 senedir bu anı bekliyordum. İstanbul’a böbrek nakli yaptırabilmek umuduyla gelmiştim. Gittiğim bazı hastanelerde bana pankreas naklinin yapılamadığı söylenmişti. Umudumu kaybettiğim anlar oldu. Ancak burada nakil olan başka bir arkadaşımın tavsiyesiyle Memorial Hastanesi’ne başvurdum. Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Hem diyalizden, hem de diyabetten kurtuldum.” diye konuştu.

Pankreas nakli çok az yapılıyor
Nakli gerçekleştiren, Memorial Hastanesi Böbrek Nakli ve Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Burak Koçak ise “Türkiye’de maalesef çok az sayıda pankreas nakli yapılabiliyor. Halbuki şeker hastalığı en tehlikeli hastalıklardan biri. İrfan Bey’in zaman içerisinde bütün vücut fonksiyonları etkilenmiş ve diyabet nedeniyle böbrek yetmezliği oluşmuş. Bu tür hastalar için en uygun tedavi yöntemi böbrek ve pankreas naklini birlikte yapmaktır. Sadece böbrek nakli yapsaydık şeker hastalığını tedavi etmemiş olurduk ve bir süre sonra nakil yapılan böbrek yeniden zarar görürdü. İrfan Bey’e hem pankreas hem de böbrek nakli yaparak onu iki hastalıktan birden kurtarmış olduk. Bundan sonra diyalize girmeyeceği gibi, insülin almak zorunda da kalmayacak” dedi.

Kaynak: Memorial Hastanesi web sitesi
(www.memorial.com.tr)


İçeriği Paylaşın