Cezayirli Hasta Zahia Zaid, Yeniden Görebilecek

Cezayirli Hasta Zahia Zaid, Yeniden Görebilecek

Cezayirli Hasta Zahia Zaid, Yeniden Görebilecek

Bizi Takip Et


En büyük hayali üniversiteden mezun olup dil öğretmenliği yapmak olan Zahia Zaid, Paris’te kendisi için düzenlenen yardım gecesinde toplanan yardımlar sayesinde Türkiye’ye geldi. Dünyagöz Etiler’in uzman hekimi Op. Dr. Fevzi Akkan tarafından başarıyla gerçekleştiren ameliyatın ardından, 22 yaşındaki genç hayata gözlerini yeniden açtı.

EN BÜYÜK HAYALİ DİL ÖĞRETMENİ OLMAK

Cezayir’in Tizi Ouzou bölgesindeki Tizi Ameur köyünde doğan ve kalıtsal damar hastalığı sebebiyle sol gözündeki görme yetisini tamamen kaybeden Zahia Zaid, Dünyagöz’de gerçekleştirilen ameliyat ile sağ gözüyle ışığı yeniden gördü. Görmesinin azalması sebebiyle psikolojisinin bozulan Zaid, babasının arkadaşlarının girişimi ile Paris’te bir dernek tarafından gerçekleştirilen gecede, ameliyatını Türkiye’de olmak için yeteri kadar yardım toplayabildi. Okulda arkadaşlarının kendisine yardımcı olduğunu belirten Zaid, en büyük hayalinin ise üniversiteden mezun olmak ve dil öğretmenliği yapmak olduğunu söyledi.

ZORLU OPERASYON BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Cezayirli hastanın durumu ve yapılan müdahale ile ilgili bilgiler paylaşan Op. Dr. Fevzi Akkan, “Hastamız, ilk kez 6 yaşında fark edilen ve ailede daha önce dayısında da görülen kalıtsal damar hastalığı sebebiyle sol gözündeki görme yetisini 10 yıl önce tamamen kaybetmiş. Hastanemize geldiğinde sağ gözünün görme seviyesi de yüzde 1’lere kadar gerileyen hastamız, ameliyattan önce yeniden görmek için en ufak bir şansı dahi var ise bunu değerlendirmek istediğini söyledi. Ayrıca Zahia, ilkini 7 yaşında olmak üzere sağ gözünden daha önce 4 kez ameliyat geçirdiği için, yaptığımız bu operasyon daha da büyük bir önem taşıyordu. Daha önceki ameliyatlarını Paris’te olan Zahia için daha fazla yapılabilecek bir şey olmadığını söyleseler de Zahia ve ailesi umutlarını kaybetmeyerek bizlere ulaştı. Yaptığımız detaylı muayenelerinin ardından ameliyata karar verdik. Zahia’nın zorlu ameliyatı çok başarılı geçti ve görmesi yüzde 20’ye çıktı. İlerleyen dönemlerde görme seviyelerinin yüzde 40’a kadar yükselmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.


İçeriği Paylaşın