Annesinin Böbreğiyle Sağlığına Kavuştu

Annesinin Böbreğiyle Sağlığına Kavuştu

Annesinin Böbreğiyle Sağlığına Kavuştu

Bizi Takip Et


37 yaşındaki Tekin Aydın, 63 yaşındaki annesinin bağışladığı böbrekle sağlıklı bir hayata kavuştu. Böbrek nakli, Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde yapıldı.

Almanya’da yaşayan Tekin Aydın (37) iki yıl önce burun kanaması ve baş dönmesi şikayeti ile gittiği hastanede böbrek yetmezliğinin olduğunu öğrendi. İki yıl Almanya’da diyaliz tedavisi gören Tekin Aydın, organ nakli olmak için Türkiye’deki hastaneleri araştırmaya başladı. Türkiye’deki yakınları aracılığıyla Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’ne başvuran Tekin Aydın’a yapılan tetkikler sonucunda, 63 yaşındaki annesi Ayşe Aydın’ın böbreğinin uygun olduğu tespit edildi. Anne Ayşe Aydın bir an bile tereddüt etmeden oğlu Tekin Aydın’a böbreğini bağışlayarak hayata yeniden tutunmasını sağladı.

“BU MUTLULUK ÇOK FARKLI”

Afyon’da yaşayan 63 yaşındaki anne Ayşe Aydın, bir oğlu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Böbreğimi vermek istediğimde yakınlarımdan karşı çıkanlar oldu. Ben ise oğlumun her gün gözümün önünde çektiği sıkıntılara dayanamadım. Onu nakilden sonra böyle sağlıklı gördükçe çok mutlu oluyorum. Nakil bekleyen herkese öncelikle yakınları bağışta bulunmalı. Bu mutluluk çok farklı.”

“ARTIK NORMAL BİR HAYATIM OLACAK”

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nden taburcu olan Tekin Aydın, sağlıklı bir hayata kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek, duygularını şöyle ifade etti: “Nakil olmak için Türkiye’yi tercih ettim. Yakınlarım aracılığı ile Medical Park Göztepe Hastanesi’ne geldik. Diyalizde her şeyi saatli yapmak zorunda kalıyorsun. İşini de aksatıyorsun. Özgürlüğün engelleniyor. Şimdi hem çok mutluyum. Annem beni çok sevindirdi, adeta yeniden doğmuş gibiyim. Çocuklarımla ilgilenebileceğim, artık normal bir hayatım olabileceği için çok mutluyum.”

Nakli gerçekleştiren Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar da böbrek yetmezliğinde zamanın çok önemli bir faktör olduğunun altını çizdi. Doç. Dr. Kaçar, “Tekin, iki yıl gibi kısa bir diyaliz sürecinin ardından nakil olmaya karar veren bir hastamız. Kısa sürede gerçekleştirilen nakillerin başarı oranı çok daha yüksek. Tekin Aydın da annesi Ayşe Hanım’dan yapılan böbrek naklinin ardından çok kısa bir sürede sağlığına kavuştu” dedi.

“ÖMRÜ DİYALİZ HASTASINA GÖRE İKİ KAT ARTACAK”

Nakil olmanın bireyin yaşam kalitesini artırdığını belirten Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif  de, böbrek yetmezliğiyle yaşayan hastaların sorunlarına dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Eğer evde, böbrek yetmezliği olan biri varsa anne, baba, kardeşler aynı yemeği yiyemez, aynı lokmayı paylaşamaz hatta suyu bile aynı sofrada birlikte içemezler. Burada da anne Ayşe Aydın, yapabileceği en büyük fedakarlığı yaparak, vücudundan bir parçayı oğluna vererek, oğluyla ve ailesiyle birlikte geçireceği zamanı uzatmıştır. Böylece artık haftanın yedi günü sağlıklı bir yaşam sürerek paylaşımlarını artırma şansını sağlamış oldu.”


İçeriği Paylaşın