2050'de Dünya Nüfusunun Yarısı Gözlük Takmak Zorunda Kalacak!

Yapılan yeni bir çalışma, ekrana uzun süre bakmanın düşünülünden daha büyük zararları olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun ortalama yarısının miyop olabileceği uyarısında bulundu.

2050'de Dünya Nüfusunun Yarısı Gözlük Takmak Zorunda Kalacak!
gözlük

Bizi Takip Et


2050 yılına kadar 5 milyar kadar insanı miyop sorunuyla karşı karşıya kalacağı yapılan bir araştırmayla ortaya çıktı. Uzun süre telefon, tablet ve bilgisayar ekranına bakmak sanıldığından daha ciddi sorunlara neden olabiliyor.  Uzmanlar, 'fark edilmeyen' bu sağlık sorununun düşünüldüğünden daha tehlikeli olduğu konusunda uyarıyor.

MİYOP NEDİR?

Miyop, uzaktaki nesnelerin bulanık görünmesine neden olan ve yakındaki nesnelerin net bir şekilde görülebilmesine neden olan çok yaygın bir göz rahatsızlığıdır.

MİYOP OLMA RİSKİ YÜZDE 80

Yapılan araştırma, telefona ve tablete uzun süre bakmanın miyop riskini yüzde 30 oranında artırdığını ortaya koydu. Bu durumun bir de bilgisayar kullanımıyla birleştirilmesinin riski yüzde 80’e kadar çıkarıyor.

Uzmanlar, bu durumun 2050 yılına kadar beş milyar insanın (dünya nüfusunun ortalama yarısı) miyop olabileceği anlamına geldiğini açıkladı.

Araştırma, Anglia Ruskin Üniversitesi, Singapur Göz Araştırma Enstitüsü ve Avustralya Göz Araştırmaları Merkezi’ndeki göz sağlığı uzmanları tarafından ortak gerçekleştirildi.

Anglia Ruskin Üniversitesi’nden araştırma yazarı Profesör Rupert Bourne, “2050 yılına kadar küresel nüfusun yaklaşık yarısının miyopiye (uzak görüşte eksiklik) sahip olması bekleniyor. Bu çok ciddi bir sağlık sorunu” ifadelerini kullandı. Bourne sözlerini, “Çalışmamız bu konudaki en kapsamlı çalışmadır ve genç insanlarda ekran başında geçirilen süre ile miyop arasında potansiyel bir bağlantı olduğunu göstermektedir” ifadeleriyle sürdürdü. Profesör, “Bu araştırma, okulların kapanması nedeniyle çocuklarımızın ekranlara her zamankinden daha fazla zaman ayırdığı bir zamanda gerçekleştirildi” dedi.
İçeriği Paylaşın