Partnerle Uyumanın Uyku Kalitesini Artırdığı Ortaya Çıktı

ABD’deki Arizona Üniversitesi’nden bilim insanları, rüyalara dalarken yanında bir partner bulundurmanın uyku kalitesini artırdığını açıkladı.

Partnerle Uyumanın Uyku Kalitesini Artırdığı Ortaya Çıktı

Bizi Takip Et


Sleep adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, partneriyle aynı yatağı paylaşanların uykuya daha hızlı daldığı ve uyku apnesi riskinin daha az olduğu belirlendi. 

Çalışmada 1007 yetişkin incelendi. Katılımcılar ankette “Kimle uyuyorsunuz?” sorusunu yanıtladı. Sunulan şıklar arasında “partnerimle”, “çocuğumla”, “evcil hayvanımla” ve “yalnız” seçenekleri vardı.

Araştırma ekibi uykusuzluk, uyku kalitesi ve yorgunluk ve uyku apnesi hakkındaki bilgileri de ölçtü. Bulgular, partneriyle uyuyanların daha uzun süre uyuduğunu, daha az yorgunluk ve uykusuzluk çektiğini gösterdi.

PARTNERLE UYUMAK STRESİ AZALTIYOR

Partneriyle aynı yatağı paylaşanların uykuya daha hızlı daldığı ve uyku apnesi riskinin daha az olduğu belirlendi. Araştırmacılar, partnerle uyumanın daha düşük depresyon, kaygı ve stres riskiyle ilişkili olduğunu buldu.

Çocuğuyla uyuyan kişilerin uykusuzlukla mücadele ettiği ve uyku apnesinden mustarip olma ihtimalinin daha fazla olduğu görüldü. Bu kişilerin daha fazla stresli olduğu da tespit edildi.

Araştırma ekibinden Brandon Fuentes, bir partnerle uyumanın uykuya büyük faydalar sağladığının görüldüğünü vurguladı.

Makalede imza atan isimlerden Michael Grandner, birisiyle veya yalnız uyumanın uyku sağlığını etkilediğini söyledi. Grandner, “Bunun ne kadar önemli olabileceğini öğrenince çok şaşırdık” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Independent 


İçeriği Paylaşın