AB, 180 Milyon Doz Omicron Aşısını Önden Satın Aldı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Pfizer-BioNTech'in koronavirüsün Omicron varyantına karşı geliştireceği uyumlandırılmış aşılardan 180 milyon doz almak üzere anlaştı.

AB, 180 Milyon Doz Omicron Aşısını Önden Satın Aldı

Bizi Takip Et


AB Liderler Zirvesi'nden koronavirüsün yeni varyantı Omicron ile ilgili yeni kararlar çıktı. AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, 14 saatten uzun süren toplantının ardından açıklama yaparak, Covid-19 salgını, Omicron varyantının yayılması,covid-19 aşıları ve ilaçlarıyla ilgili değerlendirme yaptıklarını söyledi.

AB Komisyonu'nun ortak aşı alımı için firmalarla yaptığı sözleşmeler hakkında liderleri bilgilendirdiğini aktaran von der Leyen, talep etmeleri halinde Omicron gibi yeni varyantlara karşı uyumlandırılmış aşıların firmalarca 100 gün içinde geliştirilmesine dair sözleşmelerde şart bulunduğunu bildirdi.

Von der Leyen, "Üye ülkeler, Pfizer-BioNTech ile üçüncü sözleşme kapsamında uyumlandırılmış aşıdan ilave 180 milyon dozluk ilk kısım teminini başlatma konusunda anlaştı." dedi.
AB'nin Pfizer-BioNTech ile geçen yaz yaptığı üçüncü sözleşme 1,8 milyar doz aşı alımını içeriyordu.
AŞI KAMPANYALARI HIZLANACAK
Von der Leyen ayrıca AB içinde ayda 300 milyon doz aşı üretildiğini, bugüne kadar üye ülkelere 1 milyar dozdan fazla aşı gönderildiğini belirterek, Omicron varyantının yayılmasına karşı takviye dozların yapılması için AB ülkelerinin aşı kampanyalarını hızlandırmasını istedi.

Takviye dozların tam aşılamadan 6 ay sonra yapılmasının tavsiye edildiğini hatırlatan von der Leyen, sertifikaların tam aşılamanın üzerinden geçen 6 ayın dışında takviye doz yapılana kadar fazladan 3 ay daha geçerli olacağını ifade etti.

İçeriği Paylaşın