Acil Serviste Covid-19 Şüphesi Olanlar İçin Ayrı Alan Oluşturuldu

Acil Serviste Covid-19 Şüphesi Olanlar İçin Ayrı Alan Oluşturuldu

Acil Serviste Covid-19 Şüphesi Olanlar İçin Ayrı Alan Oluşturuldu

Bizi Takip Et


Uğur Genç

Memorial Sağlık Grubu CEO’su

“Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle hastalarımız ile yakınlarının ve çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için pek çok uygulamayı hayata geçirdik. Bir sağlık kuruluşu olarak acil servislerimiz, poliklinik hizmetlerimiz, cerrahi merkezlerimiz ve tüm birimlerimizle, her branşta tanı ve tedavi süreçlerimizi yürütmeye devam ediyoruz. Enfeksiyon kontrol komitelerimiz ile işbirliği halinde, Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği rehberler doğrultusunda gerekli tüm tedbirleri almış bulunuyoruz.

Hastanelerimizde görev yapan tüm sağlık çalışanlarının sürekli eğitimlerine ek olarak, bu konuda kriz öncesi ‘enfeksiyon kontrol kuralları’ çerçevesinde verilen eğitimler de tekrarlandı. Hastane giriş kapılarımızın sayıları sınırlandırıldı. Covid-19 pozitif ve negatif yatan hastaların katları, girişim alanları, ameliyathane ve yoğun bakım salonları ile bu bölümlere gidiş yolları ayrıştırıldı. Hasta ziyaretleri yasaklandı. Yatan hasta katları, yoğun bakım üniteleri ve palyatif bakım servisleri de dahil olmak üzere hiçbir bölüme ziyaretçi alınmıyor. Refakatçi sayısı sınırlandırıldı. Yatan hastalarımıza sabit ve ‘bir’ refakatçi eşlik edebiliyor. 18 yaş altı refakatçi kabul edilmiyor. Bu bölümlerde çalışan personeller de farklı gruplara ayrıldı ve çalışma alanları sabitlendi. Birbirine temas edebilecekleri ortak alanlar da bulunmuyor. Tüm sağlık çalışanlarımız ve personelimiz uygun ekipman ve kıyafetlerle hizmet sunuyor. Covid-19 sonrası ‘enfeksiyon kontrol kuralları’ çerçevesinde başlatılan çok daha sık rutin dezenfeksiyon tedbirleri dışında, her hastadan sonra her alet, her cihaz ve hastanın temas edebileceği her yüzey tekrar dezenfekte ediliyor.

Uğur Genç

SAĞLAM ÇOCUK-HASTA ÇOCUK BÖLÜMLERİ AYRILDI

Acil serviste Covid-19 şüphesi ile gelen hastalarımız için ayrı bir alan oluşturuldu. Başvuruda bulunan hastalarımızın ilk olarak ateş ölçümü yapılıyor. Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleri sorgulandıktan sonra ateşi yüksek olanlar, Covid-19 tespiti veya şüphesi olanlar corona virüsü tetkiki için ayrılmış alana, farklı bir hastalık grubu olduğu düşünülenler ise ilgili alana yönlendiriliyor. Çalışanlarımızın ve hastalarımızın sağlığı ve güvenliği için genel olarak aldığımız diğer tedbirler ise şöyle:

Hastane girişinde, çalışanlarımıza ve hastalarımıza ateş ölçümü yapan hemşireler görevlendirildi. Yüksek ateş tespit edilen kişiler, belirlenen tıbbi alanlara yönlendiriliyor. Öksürük, ateş ve nefes darlığı ile yurt dışı teması bulunan, riskli ve şüpheli görülen vakalar, diğer hastalarımızla teması önleyecek şekilde konumlandırdığımız, farklı tıbbi alanlara izole edilerek yönlendiriliyor. Pediatri polikliniklerimizde, sağlam çocuk ve hasta çocuk bölümleri ayrıldı.

Çalışanlarımız, hastalarımızla sosyal iletişimde 1,5 metre ‘koruma mesafesi’ uyguluyor. Bekleme alanlarındaki sandalye ve koltuklar mümkün olduğunca birbirinden uzaklaştırıldı. Bulaş riskini minimalize etmek için hastane içindeki dergi, gazete, broşür, menü gibi tüm basılı materyaller enfeksiyon kuralları gereği toplatıldı. Ayrıca çocuk oyun alanları kullanıma kapatıldı.

TÜM ÇALIŞANLARIMIZIN SAĞLIK DURUMU YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Hastanelerimizde, enfeksiyon tedbirleri ve hijyen uygulamaları kapsamında; poliklinikler, bekleme alanları, koridorlar, asansör, tuvalet, ibadethane gibi alanların düzenli olarak dezenfeksiyonu sağlanıyor. El hijyenine yönelik, ortak alanlardaki el dezenfektanları artırıldı. Tüm çalışanlarımızın sağlık durumu yakından takip ediliyor ve çalışanlarımız, gerekli önlemleri almaları için periyodik olarak bilgilendiriliyor.

Temizlik personellerimize enfeksiyon ekiplerimiz tarafından hijyen kurallarına yönelik, temizlik sırasında tek kullanımlık eldiven kuralına uymaları yönünde bilgilendirme yapılıyor. Buna göre; oda içleri ve bekleme alanlarındaki mobilya, televizyon kumandası, tekerlerli sandalye, sedye, kapılar, halılar ve tekstil ürünleri gibi ortak kullanımda olan tüm ekipmanların temizliği, uygun ürünler kullanılarak daha sık gerçekleştiriliyor. Ambulansların, servislerin ve binek araçlarının ilgili firmalar tarafından dezenfeksiyonu sağlanıyor.

E-DOKTOR UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRDİK

Bu süreçte hastalarımıza güvenli sağlık hizmeti sunabilmek adına e-Doktor uygulamasını hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Bu uygulama ile hastalarımızın ihtiyacı olan sağlık hizmetine artık evlerinden çıkmadan ulaşabilmesini sağlıyoruz. Çeşitli sağlık problemleri, kronik hastalıkların takibi ve desteğe ihtiyaç duyulan her türlü sağlık sorunu için hastaneye gitmeye gerek kalmadan, istenilen branştaki hekimimizle akıllı telefonunuz üzerinden görüntülü görüşme imkanı sağlıyoruz.

Evde bakım hizmetlerimizle de her türlü sağlık sorunu için uzman doktor muayenesi, hemşirelik hizmetleri, laboratuvar ve radyoloji tetkikleri dahil pek çok hizmeti hastaneye gitmenize gerek kalmadan, evlerinde veya işyerlerinde hastalarımıza sunabiliyoruz. Bebeklerin rutin takip ve aşı uygulamalarının aksatılmaması için uzman hekim ve hemşirelerimizle evlerinde değerlendirme yapıyoruz.”


İçeriği Paylaşın