Ağız Hijyeni İçin Oil Pulling /Yağ Çekme Önerisi

Wellbeing Uzmanı ve Chef Pelin Bozkurt Bilgiç,  ağız ve diş sağlığı için dil sıyırıcı kullanmayı ve oil pulling (yağ çekme) uygulamasını tavsiye etti. 

Ağız Hijyeni İçin Oil Pulling /Yağ Çekme Önerisi

Bizi Takip Et


Wellbeing Uzmanı ve Chef Pelin Bozkurt Bilgiç,  ağız ve diş sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Ağız Hijyenine dikkat etmemenin kilo problemlerini beraberinde getirdiğini söyleyen Bilgiç, diş fırçalamanın yanı sıra dil sıyırıcı kullanmayı ve oil pulling uygulamasını tavsiye etti. 

AĞIZ HİJYENİ KİLOYU ETKİLER Mİ?

Tartının cesaret kırıcı bir şekilde yukarı yönde hareket ettiğini fark ettiyseniz, şüpheli kim olabilir! Ağzınız olabilir mi? Yapılan birçok çalışma, diş eti hastalığının vücuttaki hastalıklar ve rahatsızlıklar için önemli bir risk faktörü olduğunu gösteriyor.

Temel olarak, kötü ağız hijyeni, bu yumuşak dokularda bakterilerin oluşmasına neden olarak enfeksiyona neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon dişlerinizi destekleyen kemiklere bile yayılabilir.

Ancak, ağız hijyeni kalçanızı nasıl etkileyebilir? Mesele şu ki, bu zararlı bakterilerin varlığı ağzınızda iltihaba yol açabilir. Bu yayılabilir ve tüm vücudunuzu etkileyen kronik ltihaplanmaya neden olabilir.

Vücudunuzun herhangi bir yerindeki iltihaplanma, vücudunuzun sinyal verir. Ağzınızda yetersiz ağız hijyeninden kaynaklanan iltihaplanma varsa, vücudunuz bu iltihaplanmaya karşı koymak için tepki vermeye devam eder. Ne yazık ki, bu da daha sonra vücudunuzda kilonuzu korumada ve enerji kullanımını izlemede (metabolizmanızı etkileyebilir) yardımcı olmaktan sorumlu olan önemli hormonların işlevini engelleyebilir.

Biliyoruz ki vücudun herhangi bir yerindeki iltihaplanma, yorgunluğa sebep oluyor ve gün içindeki hareketinizi azaltıyor. Ağızda oluşan kötü bakterilerin metabolik işlev bozukluğuna neden olduğu ve  bağırsak bakterilerinin yapısını değiştirebildiği de bilinen bir gerçek. Uzun süreli enfeksiyon, insülin direncine bile yol açabilir. Çoğu zaman insülin direnci diyabetle ilişkilidir, ancak insülin, ağız sağlığı ile kilo alımı arasındaki ilişkiyi tam olarak anlamamıza yardımcı olabilecek bir odak noktası olabilir.

DİLDEKİ TAT RESEPTÖRLERİ TEMİZLENDİĞİNDE DOYMA HİSSİ ARTAR

Dilimiz tüm sindirim organları arasında gördüğümüz ve müdahale edebildiğimiz tek organ. Ağız hijyeninde uygulananlar ile  sabah güne başlarken tüm sindirim organları uyarılır, masaj etkisi yaratılır. Bu da dışkı tahliyesini hızlandırır. Ağzımıza aldığımız lokmaları uzun süre çiğnediğimizde tükürük bezlerinden kimyasal enzimler ile  daha kolay sindirilir ve metabolize olmasını sağlar. Ağzımıza özen gösterdiğimizde daha az yeriz. Dilimizin üzerindeki tat reseptörlerini temizlediğimizde beynin tat alma, doyma ve yemekten zevk alma hisleri artar. Böylece doygunluk hissi daha erken beyne gider. Zaman içinde aburcubur yeme isteği azalır.

Peki ağzınızın ve vücudunuzun sağlıklı olması için ne yapabilirsiniz? İşte Pelin Bozkurt Bilgiç'ten ağız hijyeni için öneriler...

DİL SIYIRICI İLE GÜNE BAŞLAYIN

Sabah uyandığınızda acımsı, kekremsi bir tat hissediyor musunuz? Bu tüm gece boyunca bedenden tahliye edildiğinde ortaya çıkan toksik tabakadır. Gün içerisinde bir çok besin tüketiyoruz. Hepsinin de ilk durağı ağzımız. Her akşam diş fırçalamak ağzımızı rahatlatır, ancak sindirim sistemimiz ve sonrasında detoks sistemimiz biz uyurken çalışmaya devam eder.

Bedenimiz toksinleri atma ve absorbe etme yeteneğine sahip, ancak gün içindeki yanlış beslenme ve fazla  kimyasala maruz kalma sonucunda bizim de ona destek olmamız şart. Dil sıyırıcı ile  temizlenmezse sadece ağız sağlığımız değil, sindirim ve solunum sağlığımız da etkilenir.

DİL SIYIRICI UYGULAMASI

*Dilinizi dışarı çıkartın.

*Aparatı arkadan öne doğru nazikçe, bastırmadan hareket ettirin.

*Her sıyırışta üzerinde birikenleri temizleyip, işlemi 6-8 kere dilinizi pembe görene kadar tekrarlayın.

*Dil sıyırıcı aparatınız yoksa çelik tatlı kaşığını tersten kulanın. İlk defa alacaksanız kalaysız bakır aparatı tercih edin.

AĞIZ HİJYENİ İÇİN YAĞ ÇALKALAMA (OİL PULLING)

Soğuk sıkım hindistancevizi yağı veya susam yağı ağzınız ve diş etlerinizdeki bakterilerin, toksik atıkların temizlenmesini sağlayan bir başka kadim uygulamadır. Bedenin detoks mekanizması için gittikçe önem kazanmıştır.

Susam Yağının Nedeni:

*Kimyasal maddeleri mıknatıs gibi çeker.

*Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hindistancevizi Yağının Nedeni:

*Antiinflamatuardır.

*Hafif tatlı olduğundan şeker ihtiyacını azaltır.

Yağ Çalkalama Uygulaması

*Dilinizi sıyırdıktan sonra 1 çorba kaşığı soğuk sıkım yağınızı ağzınıza alın ve öne arkaya, sağa sola gargara yapın. Kesinlikle yutmuyoruz.

*İlk tecrübeye 2-3 dakika ile başlayıp, 5 dakikadan 30 dakikaya kadar kademeli çıkartabilirsiniz.

*Bir süre sonra yağ beyaz, köpüğümsü bir hal alacak. Bu doğru yaptığınızı gösterir.

*Bu köpüğü bir peçeteye çıkarıp (yağ olduğundan suları kirletmeyelim)  çöpe atalım. 

AĞIZ HİJYENİ İÇİN DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN

Tamam, çoğumuz için fırçalamak normal bir alışkanlıktır çünkü……kim dişlerini fırçalamaz ki??

AMA... yeterince doğru fırçalıyor musunuz? İlk okul öğretmenim devasa bir diş fırçası ve devasa bir ağızla sınıfta anlattığı günleri hatırlıyorum. Sabahları, yatmadan önce ve hatta yemeklerden sonra fırçalamanın önemini vurgulardı. Peki, neden daha ilkokuldayken beynimize ağız sağlığı işlendi? Bu noktaya kadar makalede okuduğunuz her şey için!

Ağız hijyeni, ağzınızdan çok daha fazlasını etkiler. Tüm vücudunuzun sağlığı ağzınıza bağlıdır! Diş fırçalama süresi 2 dakikadan az olmamalı ve her dişin üzerine 5-6 kere gidilmeli. Diş etinize uygun diş fırçası seçmek çok önemli. Diş fırçası dişe paralel tutulur ve diş etinden aşağıya doğru fırçalanır. Dişin arkası da dipten aşağıya doğru hareket  edilir. Diş macunumuz florürsüz, mümkünse doğal olmalı.

AĞIZ HİJYENİ İÇİN DİŞ İPİ KULLANIN

Diş ipi kullanmak diş fırçalamak kadar önemlidir.

Makarayı açmak, koparmak ve diş ipi kullanmak sizin için bir zorluk olarak görünüyorsa, unutmayın, diş ipi kullanmayı çocuk oyuncağı haline getiren bir dizi yeni ürün var.

Küçük diş ipi penalarından, uçlarına diş ipi yapıştırılmış diş fırçası boyutundaki tutacaklara kadar, sizin için işe yarayan bir ürün arayın ve ona bağlı kalın!

Yiyecekler, şekerler, bakteriler, mikroplar; hepsi dişlerinizin arasına sıkışıp orada saklanarak enfeksiyonun tüm ağzınıza yayılmasına neden olabilir.

Bu dar alanlara diş fırçalamak tek başına ulaşamaz, bu da diş eti hastalığından korunmak ve sağlıklı bir ağız sağlamak için diş ipi kullanmayı gerekli bir adım haline getirir.

AĞIZ HİJYENİ İÇİN ILIK LİMONLU SU İLE GÜNE BAŞLAYIN ÖNERİSİ

"Tüm gece boşalan sindirim sistemimizi temizlemek için oda sıcaklığından biraz daha sıcak limonlu su ile tüm organlarımız adeta yıkanır. Ağız kuruluğu ve dehidrasyon, sağlıklı ağız bakterilerinin dengesizliğine de yol açabilir. Uygun hidrasyon, ağzınızdaki pH seviyelerini dengede tutan yeterli miktarda tükürüğünüz olmasını sağlar. Ağzınızdaki pH seviyelerindeki dengesizlikler, zararlı bakterilerin gelişebileceği ve enfeksiyona yol açabileceği bir ortam anlamına gelebilir.  Limon asidik olsa da yapısı itibariyle mideye girdiğinde detoks etkisi yapar. Uzun zamandır mideye ilk giren olduğunda dışkı için de destek olur."


İçeriği Paylaşın