Akıllı Telefonların Yol Açtığı Duruş Bozukluklarına Karşı Öneriler

Akıllı telefonların yoğun kullanımı nedeniyle oluşan duruş bozukluklarının yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına neden olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, önemli önerilerde bulundu.

Akıllı Telefonların Yol Açtığı Duruş Bozukluklarına Karşı Öneriler

Bizi Takip Et


Akıllı telefonların yoğun kullanımı nedeniyle oluşan duruş bozuklukları, yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına neden oluyor. Telefon kullanımı sırasında genellikle sırt ve boyun kötü pozisyonda öne eğik durumda oluyor; el bilekleri ve el parmakları da uzun süre bükülü şekilde duruyor bu durum da zaman içinde ağrılara yol açıyor. 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, akıllı telefonların kullanımından kaynaklanan ağrılara işaret ederek önemli tavsiyelerde bulundu.

Özaras, telefonun yüksekte tutulmasını, böylece sırt ve boynun dik durmasının sağlanmasını, kullanımın her seferinde 15 dakika ile sınırlandırılmasını, sık sık duruş ve oturuş pozisyonunun değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

AKILLI TELEFONLARIN KULLANIMI YAYGINLAŞTI

Yoğun kullanım nedeniyle oluşan duruş bozukluklarının yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına sebep olduğunu belirten Prof. Dr. Nihal Özaras, sosyal medya kullanımının artmasıyla akıllı telefonların da yoğun olarak kullanıldığına dikkat çekti.

SIRT VE BOYUN ÖNE EĞİK DURUYOR

Prof. Dr. Nihal Özaras, özellikle gençlerin bazen saatler boyunca telefonlarını ellerinden düşürmediğini vurgulayarak 

“Kullanım sırasında genellikle sırt ve boyun kötü pozisyonda öne eğik durumda oluyor; el bilekleri ve el parmakları da uzun süre bükülü şekilde duruyor. Yapılan araştırmalar yoğun akıllı telefon kullanımının yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına neden olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

TELEFON YÜKSEKTE TUTULMALI

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, bu ağrılardan kurtulmak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

  • Telefon yüksekte tutulmalı, sırt ve boynun dik durması sağlanmalı.
  • Hep aynı noktaların zorlanmasını önlemek için sık sık duruş ve oturuş pozisyonu değiştirilmeli.
  • Telefon hep aynı elde tutulmamalı, arada diğer ele alınarak kas ve eklemlerin dinlenmesine izin verilmeli.
  • Mümkünse telefon tutucu gibi destekler kullanılarak kol ve eller dinlendirilmeli.
  • Kullanım her seferinde 15 dakika ile sınırlandırılmalı.
  • Uzun kullanımlarda ara ara boyun ve sırt bölgesine yönelik germe egzersizleri yapılmalı.

İçeriği Paylaşın