Almanya Sağlık Bakanı’ndan XXB.1.5 Alt Varyant Uyarısı

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, koronavirüsün Omicron varyantının alt varyantı XXB.1.5 ile ilgili açıklama yaptı. Lauterbach, "XXB.1.5’in Almanya’da da görülüp görülmeyeceğinizi takip ediyoruz" dedi.

Almanya Sağlık Bakanı’ndan XXB.1.5 Alt Varyant Uyarısı

Bizi Takip Et


Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD’de ortaya çıkan koronavirüsün Omicron varyantının alt varyantı XXB.1.5 ile ilgili açıklamalarda bulundu.

XXB.1.5 alt varyantının ABD’de enfeksiyon sayısında artışa yol açtığını belirten Lauterbach, “XXB.1.5’in Almanya’da da görülüp görülmeyeceğinizi takip ediyoruz” dedi.

DW Türkçe’nin haberine göre Lauterbach, söz konusu varyantın Almanya’da yayılmaya başlamadan kışı geçirmeyi umduklarını söyledi. ABD’de hızla yayılan XXB.1.5, şu ana kadar aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu toplam 29 ülkede tespit edildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüs salgınıyla mücadele programı yöneticisi Maria Van Kerkhove’nin açıklamasına göre, XXB.1.5 şimdiye kadar tespit edilen alt varyantlar arasında ‘en hızlı yayılanı’. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom da geçen haftalarda ABD’nin özellikle grip salgınının da etkili olduğu kuzey bölgelerinde yeni alt varyant nedeniyle ‘hastaneye sevk edilen vakaların’ artış gösterdiğini söyleyerek bunun sağlık sistemi üzerindeki yükü artırdığına işaret etti. ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) verdiği bilgilere göre, 2022’nin son haftasında yeni koronavirüs vakalarının yüzde 40.5’ini yeni alt varyant oluşturdu.


İçeriği Paylaşın