Covid'in En Tehlikeli Varyantı! AIDS'li Hastada Mutasyona Uğramış

Koronavirüs salgınıyla ilgili endişe verici bir keşife imza atıldı. Bilim insanları Afrika'nın güneyinde bulunan Botsvana'da Covid-19'un en çok mutasyona uğramış varyantını tespit etti. Bu varyantı NU ismi verildi...

Covid'in En Tehlikeli Varyantı! AIDS'li Hastada Mutasyona Uğramış

Bizi Takip Et


Bilim insanları Botsvana’da Covid-19’un şu ana kadar en çok mutasyona uğramış varyantını tespit etti. Resmi olarak B.1.1.529 koduyla bilinen bu varyantı ise “Nu varyantı” adı verildi.

NU VARYANTI 32 MUTASYONA UĞRAMIŞ

Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, Nu varyantının koronavirüs aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu.

AIDS'Lİ HASTAYA BULAŞAN VİRÜS NEDENİYLE MUTASYONA UĞRAMIŞ OLABİLİR

Bilim insanları, “Bu varyant şu ana kadar karşılaştıklarımız arasında en tehlikelisi olabilir” yorumunu yaparken şu ana kadar sadece 10 vaka tespit edildiği belirtildi. Üç farklı ülkede bulunduğunu açıklayan London College Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Profesör François Balloux, “Bu varyant muhtemelen teşhis konulmayan bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradı” dedi.

Sözcü'de yer alan habere göre; Genetik mutasyon dolayısıyla şu an geliştirilen aşıların bu varyanta karşı etkisinin daha az olabileceğini aktaran uzmanlardan Dr. Tom Peacock İngiliz Daily Mail gazetesine, “Bu varyantın mutasyon kombinasyonu korkunç” dedi. Peacock, “Bu varyant kağıt üstünde Delta varyantı da dahil olmak üzere karşılaştığımız en kötü şey olabilir” diye konuştu.

Nu varyantı olarak bilinen bu virüsün şu an dengesiz olduğunu ve bunun da hastalıkla mücadelede daha büyük zorluk çıkarabileceğini açıklayan uzmanlar, “3 varyant Botsvana’da tespit edildi 6 vaka da Güney Afrika’da. Hong Kong’da yaşayan 36 yaşındaki bir adamda da bu hastalık tespit edildi” ifadelerini kullandı.


İçeriği Paylaşın