DSÖ Uyardı: Covid-19 Vakaları Artıyor, Salgın Henüz Bitmedi!

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) Covid-19 salgınıyla ilgili yeni bir uyarı geldi. DSÖ, 110 ülkede vaka sayısının arttığına dikkat çekti ve pandeminin henüz bitmediğine dair uyarıda bulundu.

DSÖ Uyardı: Covid-19 Vakaları Artıyor, Salgın Henüz Bitmedi!

Bizi Takip Et


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 vakalarının 110 ülkede arttığını söyleyerek salgının bitmediği uyarısında bulundu.

Covid-19 vakalarına dair son gelişmeleri değerlendiren DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus,  “Küresel vaka artışlarında yüzde 20 yükselme görülürken DSÖ’nün 3 bölgesinde ölüm oranları arttı. Salgın değişim gösteriyor. Virüsle mücadelede ilerleme kat ettik fakat salgın henüz bitmedi” açıklamasında bulundu.

“ANALİZ GİDEREK ZORLAŞIYOR”

“Mevcut Omicron varyantının takibi ve bundan sonra belirecek varyantların analizi giderek zorlaşıyor" diyen Ghebreyesus, mevcut vaka artışlarının Covid-19’u daha tehlikeli hale getirmemesi için aşılamanın önemine dikkati çekerek, “son 18 ayda dünyada 12 milyardan fazla aşı dozunun dağıtıldığı” bilgisini paylaştı.

Dünya genelinde sağlık çalışanları ve 60 yaş üzeri kişilerin aşılanma oranının yüzde 75 olduğunu kaydeden Ghebreyesus, ülkelere “nüfuslarının en az yüzde 70’ini aşılama” çağrısında bulundu.

TÜRKİYE’DE DE VAKALAR ARTIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın son haftalık Covid-19 tablosuna göre Türkiye’de 20-26 Haziran tarihleri arasında 26 bin 635 yeni corona virüs vakası tespit edildi. Aynı tarihlerde 17 kişi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. 

Haziranın ilk yarısında 7 bin 500 civarında seyreden haftalık vaka sayıları, bu hafta yüzde 45 arttı.


İçeriği Paylaşın