Amgen’den Multipl Miyelom Hastalığıyla İlgili Çalışmalara Tam Destek

Amgen’den Multipl Miyelom Hastalığıyla İlgili Çalışmalara Tam Destek

Amgen’den Multipl Miyelom Hastalığıyla İlgili Çalışmalara Tam Destek

Bizi Takip Et


Kanser Savaşçıları Derneği’nin Dünya Multipl Miyelom Farkındalık Ayı dolayısıyla düzenlediği “İstanbul Miyelom Günü” adlı hasta okuluna destek veren Amgen, en sık rastlanan kan kanserleri arasında ikinci sırada yer alan multipl miyelomla mücadeleye katkıda bulundu.

Amgen tarafından da desteklenen, Kanser Savaşçıları Derneği’nin düzenlediği “İstanbul Miyelom Günü” adlı hasta okulunda uzman hekimler hasta ve hasta yakınları ile multiple miyelomun tanı ve tedavisiyle ilgili en güncel bilgileri paylaştı.

Yaklaşık 70 hasta ve hasta yakınının katılımıyla gerçekleşen hasta okulu kapsamında multipl miyelomun belirtilerinin sık karşılaşılan sağlık problemlerinin semptomlarıyla ortak olduğundan bahsedilerek tanı konulması ve tedavi konusunda hekimlerin takibinin önemi vurgulandı. İstanbul, Cerrahpaşa, Marmara ve Koç üniversitelerinin tıp fakültelerinden değerli akademisyenlerin konuşmacı olarak katıldığı hasta okulunda Prof. Dr. Mehmet Çetiner, Prof. Dr. Yıldız Aydın, Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık, Prof. Dr. Tülin Tuğlular, Prof. Dr. Murat Bezer, Doç. Dr. Kıvanç Bektaş Kayhan ve diyetisyen Tuğçe Aytulu hastalara ve hasta yakınlarına bilgiler verdi.

Kanser Savaşçıları Derneği’nin İstanbul Miyelom Grubu uzmanlarının rehberliğinde ve Amgen’in katkılarıyla gerçekleştirdiği hasta okulu vesilesiyle kanserle mücadelenin önemine değinen Amgen Onkoloji ve Hematoloji Terapötik Alan Müdürü Dr. Mutlu Yeşilboğaz, dünya genelinde her yıl 8.8 milyon insanın kanser nedeniyle kaybedildiğine değindi. Kanser ile ilgili farkındalığın artırılması yoluyla önlenebilir milyonlarca kaybın önüne geçilmesinin son derece değerli olduğunu dile getiren Yeşilboğaz, “Amgen Türkiye olarak kanser hakkında farkındalığı artırmayı amaçlayan böyle özel projelerin bir parçası olmaktan kıvanç duyuyoruz. Sağlıklı ve kansersiz bir dünya için el ele çalışmayı çok önemsiyoruz,” dedi.


İçeriği Paylaşın