Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…


Bizi Takip Et


Aslında ben hep senin gibi kadınlara hayranlık duydum. Güçlü… Tek başına ayakları üzerinde durabilen… Kimseye muhtaç olmadan, kimselerden bir şey istemeden yaşayabilen… Omuzlarında taşıdığı tüm zorluklara rağmen gülümseyebilen, gülebilen ve güldürebilen…

Toplumsal baskılara rağmen babamdan boşanma cesaretini bulduğun 60’lı yıllarda henüz 1,5 yaşında bir bebektim. Hem anne, hem baba, hem de arkadaş oldun bana…  Tek kişi çıktığın aile evine minik bir kız çocuğuyla döndüğünde, babana yük olmamak için öğretmenliğe başladın.

Bir kız çocuğunu babası olmadan büyütmek hiç kolay değildi senin gibi onurlu, gururlu kadınlar için. Beni okutabilmek için gün oldu özel ders verdin; gün oldu ressam babandan miras kalan değerli tabloları satmak zorunda kaldın. Migrenim tuttuğunda, romatizmadan ağrıyan ellerine rağmen boynuma dakikalarca masaj yaptın. Canın çok acıdı, ellerin yorgun düştü ama ağrımı dindirmek için bir an bile duraksamadan saç diplerime masaj yapmaya devam ettin.

Artık yaşlandın. Eski enerjin yok. Unutkanlıkların başladı. Huysuzlaştın da biraz… Denge problemin, diyabete bağlı kan şekerindeki oynamalar, romatizman ve aşırı kilon nedeniyle yürümekte zorlanıyorsun. İlaçlarını da karıştırıyorsun.

Şimdi roller değişti.  Sen çocuk, ben anne oldum. Yaşamın tüm zorluklarında, acılarında, annesinin kollarına sığınmaya alışmış içimdeki çocuk bazen bu duruma uyum sağlamakta zorlanıyor.  Rollerin değişmesini, hayran olduğu annesinin minik bir bebek gibi her geçen gün ilgiye ve bakıma muhtaç olmasını kimi zaman kabullenemiyor. Biliyorum senin gibi her işini kendi yapmaya, her sorunu kendi çözmeye alışan güçlü kadınlar içinde zor bir durum yaşlanmak… Saçlara ak düşmesi değil de, başkalarından destek istemek zorunda olmak…

İtiraf etmeliyim!  İçimdeki çocuk her gece yatmadan uykuda annesini izliyor, nefesini dinliyor. Ve Tanrı’ya seninle geçirdiği günler için şükrediyor. Sağlık diliyor. Sen uyurken bazen minik bir öpücük konduruyor saçlarına; bazen uzaktan seni sevdiğini fısıldıyor.

esrako@gmail.com
www.esrakazancibasiilesaglik.com


İçeriği Paylaşın