Annesine Böbreğini Verdi

Annesine Böbreğini Verdi

Annesine Böbreğini Verdi

Bizi Takip Et


Oğlu, böbrek hastası annesi Mesrure Özen’e böbreğini verdi. Oğuldan anneye yapılan böbrek nakli sonrasında her ikisinin de sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Büyükada’da yaşayan üç çocuk annesi 58 yaşındaki Mesrure Özen, yaptırdığı tahlillerde kreatini yüksek çıkınca doktorunun kendisini başka bir hastaneye yönlendirmesi sonucu böbrek yetmezliği olduğunu öğrendi. Kendisine diyaliz önerilen anne Mesrure Özen, nakil konusunda araştırma yaparken kadavra listesinde nakil bekleyen yakınları aracılığı ile Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu.

Özen’e yapılan tetkikler sonucunda, 40 yaşındaki oğlu Haydar Özen’in böbreğinin uygun olduğu tespit edildi. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar ve ekibi tarafından gerçekleşen başarılı bir operasyonla oğlu Haydar Özen’den alınan böbrek, Mesrure Özen’e başarıyla nakledildi. Haydar Özen, annesine böbreğini bağışlayarak hayata yeniden tutunmasını sağladı.

“EVLATLIK GÖREVİMDİ”

İstanbul’da esnaflık yapan üç çocuk babası Haydar Özen, “Annemin böbrek yetmezliği olduğunu öğrendiğimde detaylı bir şekilde araştırmak istedim. Çünkü başınıza gelmediğinde bildikleriniz de çok sınırlı oluyor. Araştırdığımızda diyalizin zorlu bir süreç olduğu sonucuna vardık. Görüştüğümüz doktorlar da nakil olmamızı tavsiye ettiler. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif ile tanışınca hemen böbreğimi bağışlamaya karar verdim. Şimdi son derece sağlıklıyım. Bana can veren anneme, bir böbrek bağışlamak benim evlatlık görevimdi. Şimdi annem de ben de sağlıklıyız.”

“ŞANSLI BİR HASTAYIM”

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nden taburcu olan Mesrure Özen, sağlıklı bir hayata kavuştuğu için mutlu olduğunu söyleyerek duygularını şöyle ifade etti:

“Diyalize girmem gerektiğinde annem böreğini vermek istedi ancak kan uyumsuzluğu çıktı ve oğlum böbreğini bağışladı. Ben bir anne ve bir hasta olarak şanslıyım. Bana böbreğini bağışlayan bir oğlum var ve sorunsuz bir şekilde tedavim sürüyor. Herkes benim kadar şanslı değil, bazen en yakınlarınız yanlış bilgiler nedeniyle bağış yapmayabiliyor, herkese tavsiyem sevdiklerine böbreklerini bağışlamaları.”

“NORMAL HAYATINA DEVEM EDEBİLECEK”

Nakil olmanın bireyin yaşam kalitesini artırdığını belirten Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif de, böbrek yetmezliğiyle yaşayan hastaların sorunlarına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Hastamıza önce annesi böbrek vermek istedi. Yapılan incelemede annesi verici olmaya uygun bulunmadı. Hep söylediğimiz gibi esas olan vericidir. Vericiye en ufak bir zarar gelmesi durumunda böbrek veremez. Hastaya oğlundan nakil yaptık. Şanslıydı hastamız. Çünkü hiç diyalize girmemişti. Yani organlarında hiç yıpranma olmadan nakil oldu. Hastamız eskisi gibi normal hayatına devam edebilecek.”


İçeriği Paylaşın