Sigarayı Bıraktı Sağlığını Kazandı

Sigarayı Bıraktı Sağlığını Kazandı

Sigarayı Bıraktı Sağlığını Kazandı

Bizi Takip Et


RÖPORTAJ: Demet DEMİRKIR

Edirne Türk Müziği Topluluğu Devlet Sanatçısı 38 yaşındaki Gül Güldaş, 19 yıldır içtiği sigarayı bırakmak için çeşitli yollar deniyor ama bir türlü başaramıyor… Ta ki üç ay öncesine kadar.

“Sigara, benim için bir tutkuydu; aşk gibiydi” diyen Güldaş, üç ay kadar önce oturup sigarayla olan ilişkisini düşünüyor ve  tek taraflı bir aşk yaşadığına, bu ilişkinin kendisine zarar verdiğine karar veriyor. Kararın ardından, “O zaman neden bu zararlı ilişkiyi devam ettireyim” diyor ve sigarayı bırakıyor. Gül Güldaş’ın anlatımıyla, severken ayrılmış…

Gül Güldaş, sigarayı nasıl bıraktığını Sağlığım İçin Her Şey Com’a anlattı.

. Kaç yıldır sigara içiyordunuz, sigara içmeye nasıl başlamıştınız?

Sigarayı 1993 yılından beri içiyordum. Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’na başladığım zaman evde beş bayan kalıyorduk. Onların hepsi sigara içiyordu, ben de büyüme arzusuyla ve özentiyle sigaraya başlamış oldum. Nasıl olsa istediğim zaman sigarayı bırakırım, bir şey olmaz diye düşündüm ama bırakamadım.

. Sigaranın size ne gibi zararları dokundu?

Sigaranın zararları en başta kendini öksürük ve balgamla gösterdi ve bu çok uzun süredir devam ediyordu. Bir de boğaz kuruluğu oluşmuştu; kuru kuru öksürüyordum. Yürürken ve koşarkenki performansımı da olumsuz yönde etkilemişti.

. Peki, sigarayı bırakmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz? Sizi teşvik eden ne oldu?
Teşvik eden çok kişi vardı ailem, arkadaşlarım. 2001 senesinde oğlum dünyaya geldi ve ben 2001 senesinden beri sigarayı bırakmayı istiyordum. İstanbul’da çalıştığım bir dönem Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne sigarayı bırakma polikliniğine gitmiştim, yine bırakamadım. Sigarayı bırakmak için 12 yıldır doktorlu ve doktorsuz her yolu denedim. En son geçen yıl Temiz Nefes Sigarasız Yaşam Derneği’nden Prof. Dr. Celal Karlıkaya ile görüştüm ve Celal Bey’den çok güzel bir destek alarak sigarayı geçen yıl bıraktım ama sigarayı bırakmam çok kötü bir döneme denk geldiğinden tekrar başlamıştım.

Şimdi ise yine Prof. Dr. Celal Karlıkaya’nın desteğiyle ve kullanmış olduğum bir ilaçla çok rahat bir şekilde sigarayı bıraktım. Sigarayı bırakalı üç aydan fazla oluyor.

“CANIM HİÇ SİGARA İSTEMEDİ DİYEMEM AMA KARARLIYDIM”

. Peki, kullandığınız ilaç yan etki yaptı mı? Sigarayı bırakmakta zorlandınız mı?
Şimdiye kadar denediğim tüm yöntemlerin içinde yoksunluk belirtisini en az hissettiğim yöntem bu oldu. Kullandığım ilacın yan etkisi oldu tabii, depresyona soktu beni ama yine doktor kontrolünde başka bir ilaç daha kullandım, o ilacı baskılaması için.

Ama ben o kadar kararlıydım ki sigarayı bırakma konusunda “O ilacı bırak” dediklerinde, “Ben sigarayı bırakacağım, bu ilacı bırakmayacağım” diyordum.

Açıkçası sigarayı bırakırken bahsedilen yoksunluk belirtilerinden olan sinirliliği ben hiç yaşamadım. Daha çok ter basması, ateş, bulanıklık, dikkat eksikliği oluyordu ama bu defa olmadı.

Sigarayı bıraktığımın üçüncü gününden itibaren gözlerimin daha net gördüğünü fark ettim. Bir de sigarayı bıraktıktan sonra beynim çok berraklaştı, “Ne kadar uyuşuk geziyormuşum eskiden” dedim kendi kendime…

Tabii canım hiç sigara istemedi de diyemem ama ben kararlıydım.

. Genelde insanlar sigarayı bırakmaya çalışılınca oyalanmak için kuruyemiş, sakız gibi şeylere yönelir. Siz de bu kendini nasıl gösterdi?

Ben nikotin sakızı çiğniyordum daha sonra bunu normal sakıza çevirdim ağzımın içi bayağı bir yara oldu, nikotin sakızındaki nikotin bile acı gelmeye başladı onu da bıraktım. Kullandığım ilacı bıraktığım andan itibaren de hızlı bir şekilde çikolata yemeye başladım ve birdenbire kilo aldım.

“SİGARAYI BIRAKTIM ALDIĞIM KİLO BENİ ÜZMÜYOR”

. Sigarayı bırakan kişilerden sıkça duyulan bir şikayet vardır ki o da kilo alma. Sizin de başınıza geldi mi? Ne yapmayı planlıyorsunuz?
Üç aydır her şey yolundaydı ama bir iki haftada birdenbire 2-3 kilo aldım toplamda ise 5-6 kilo aldım. Normalde 50 kiloydum ama benim için sigarayı bırakmak daha zordu, kilo da verilir önemli değil.

Normalde 1-2 kilo bile alsam çok üzülürdüm, hemen depresyona girerdim ama sigarayı bıraktığımdan dolayı kilo aldığım için kendimi kötü hissetmiyorum.

Aldığım kiloları vermeyi planlıyorum ama şu an değil, öncelikle kendimi sigarayı bıraktığım için ödüllendirmem gerek diye düşünüyorum. Çikolataya devam, sonra zayıflarım.

“SİGARA KRİZİNİ UYKUYLA ATLATTIM”

. Sigarayı bıraktıktan sonra ne gibi yoksunluk belirtileriyle karşılaştınız? Sinirlilik, iştah artması, anksiyete gibi… Bu yoksunluk belirtileriyle nasıl başa çıktınız?
Sadece çok fazla uyuma ihtiyacı hissettim. Sigarayı bıraktığım ilk 1 buçuk ayın yüzde 80’ini uyuyarak geçirdim. Kendimi bir kaçış gibi uyuttum. Uyku belki de benim psikolojimle alakalıydı, hani insan depresyondayken hep yatar ya… Sigara krizini uykuyla atlattım diye düşünüyorum.

Yoksunluk belirtisi hissetmedim ama ilk zamanlar rüyamda kendimi sigara içerken görüyordum, öyle biz özlemle sigara içiyordum ki… Bir de bilinçaltıma öylesine yerleşmiş ki sigarayı içtikten sonra kendi kendime kızıyordum. Uyandığım zaman ise iyi ki rüyaymış, iyi ki sigara içmedim diyordum.

. Sigarayı bırakmak için dışarıdan herhangi bir destek aldınız mı? Manevi anlamda aileden, arkadaşlardan…

Arada bir Doktor Celal Karlıkaya’yı aradım, ona devam etmediğim halde yardımını çok gördüm. Ailem zaten sigarayı bırakmamı çok istiyordu, arkadaşlarım ise kötü bir içici olduğumu biliyorlardı. “Eğer sen sigarayı bırakırsan; biz de bırakırız” dediler.

Hiçbiri bana inanıp güvenmedi ama şimdi de ben onları sıkıştıracağım.

. Peki, arkadaşlarınızın tepkisi şimdi nasıl?
Onlar sigarayı bıraktığıma çok şaşırıyor, inanamıyorlar. Şimdi “Biraz daha senden emin olalım, biz de sigarayı bırakacağız” diyorlar.

“DAHA NET GÖRÜYORUM”

. Sigarayı bıraktıktan sonra sağlığınızda nasıl bir düzelme oldu? Sesiniz ve sağlığınız ne yönde iyileşti?
Gözümdeki bulanıklık yok oldu bilmiyorum bu başkalarında da oldu mu ama her şeyi daha net görmeye başladım. Bilincim açıldı, konuşurken hafif bir hırıltı vardı onlar gitti, kuru öksürükler yok oldu, sesim daha net daha pürüzsüz oldu.

Eskiden koşarken hemen yoruluyordum, hemen fark etti aslında şimdi yorulmuyorum.

. Edirne Devlet Korosu sanatçısısınız, kanun çalıyorsunuz. Müziğin sigarayı bırakmaya olumlu anlamda etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?
Müziğin pek çok şeyde etkisi olduğunu düşünüyorum. Genel düşünmek lazım, mesela sigarayı bırakınca ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinden olan stres, gerginlik yaşayan kişilerin sakinleştirici, melodi aralıkları az olan ve hafif tempolu rahatlatıcı müzikler dinlemesi gerekir.

“SİGARA BENİM İÇİN TEK TARAFLI BİR AŞKTI”

. Sigarayı bırakmanın başka ne gibi avantajları oldu?
Sigaranın benim için ne ifade ettiğini düşündüm, benim için sigara bir tutkuydu aşk gibiydi. Sonra tek taraflı bir aşk yaşadığımı düşündüm ve o ilişkinin bana zarar verdiğini düşündüm. Normalde bu bir insan olsa onu terk edersin, o zaman neden bu zararlı ilişkiyi devam ettireyim dedim ve sanki severken ayrılmış gibi düşünerek sigarayı bıraktım. Severek ayrılmış gibi depresyonunu, acısını, üzüntüsünü yaşadım ama özlemden kimse ölmemiş mantığıyla düşündüm ve bıraktım. Sigarayı bırakmamla ilgili sanki aşk şiiri yazıyormuş gibi sigaraya şiir yazdım. Şiiri okuyan onu bir erkek zanneder ama bana zarar veren bir şeydi o.

Kendime daha çok vakit kaldı sigarayı bıraktıktan sonra, uyku dönemlerinden sonra canım her sigara içmeyi çektiğinde daha çok müziğe, kanun çalmaya yöneldim. Müziğin o anlamda da bana ciddi takviyesi oldu, dinlemekten ziyade çaldım.

. Son olarak sigara içenlere ne öneriyorsunuz?
“Allah kurtarsın” diyorum. Ben, inanılmaz bir özgürlük hissediyorum. İnsanın kendini takdir etme duygusu çok güzel bir şey. Kendime çok güveniyorum ve takdir ediyorum. Benim için her şey bir bahaneydi eskiden sigara içmek için… Şimdi ise inanılmaz bir zaman kalıyor, konsantrasyonum daha iyi… Sigarayı bırakmak çok büyük bir mutluluk, herkesin yaşaması lazım.


İçeriği Paylaşın