Çapraz Nakille Böbrek Kardeşi Oldular

Çapraz Nakille Böbrek Kardeşi Oldular

Çapraz Nakille Böbrek Kardeşi Oldular

Bizi Takip Et


Van’dan gelen Şaide Özüoral’ın (48) böbreği Sivas’tan gelen Şadi Sönmezcan’a (53), Safigül Sönmezcan’ın (48) böbreği de Şaide Özüoral’ın (48) oğlu Mehmet Zeki Özüoral’a (29) nakledildi.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde başarıyla gerçekleşen çapraz nakille hayata yeniden başlayan Özüoral ve Sönmezcan aileleri, artık böbrek kardeşi olduklarını söylediler.

Van’da inşaat işleriyle geçimini sağlayan 29 yaşındaki Mehmet Zeki Özüoral’ı, 2008 yılında mide ameliyatı için gittiği hastanede, doktorlar şüphelenerek nefroloji bölümüne yönlendirdi. Burada böbrek yetmezliği teşhisi konan Mehmet Zeki Özüoral, daha iyi tedavi olabilmek için İ“Bana önce idrar kaçağı teşhisi kondu. Çalıştığım için sağlığımla ilgilenemedim, ilaçlarımı almayınca sağlığım kötüye gitti ve şubat ayında Van’da başvurduğum hastanede böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Meğer 1.5 yıldır böbrek yetmezliği olduğunu bilmeden hayatıma devam ediyormuşum. Van’daki doktorlar çapraz nakli önerince iyi bir tedavi görebilmek için İstanbul’a geldim, İzmit’e yerleştim. 3 ay diyalize girdim ve sonrasında nakil olmaya karar verdim” dedi.

BANA OĞLU GİBİ BAKIYOR

Mehmet Zeki Özüoral, “Kardeşlerim genç olduğu için annem böbreğini bağışlamak istedi; ancak annemin kanı uymayınca kadavra ve çapraz nakle yazıldık. Kısa sürede çapraz nakil haberi geldi. Şimdi annem yerine Safigül Hanım’ın böbreğini taşıyorum. Bana oğlu gibi bakıyor. Burada aile gibi olduk” şeklinde konuştu.

Oğlu için böbreğini veren ve böbreği Şadi Sönmezcan’a nakledilen ev hanımı anne Şaide Özüoral da duygularını şöyle ifade etti:

“10 çocuğum var ve Mehmet çok genç. Gözümün önünde her geçen gün eriyordu. Hiç tereddüt etmeden verdim böbreğimi ve şimdi tanımadığım bir aileye nakledildi. Önemli olan oğlumun sağlığı. Böbreğimi oğluma vermiş gibi hissediyorum.”

“İKİ AİLE ARTIK BÖBREK KARDEŞİ OLDUK”

Şaide Özüoral’ın böbreğiyle yeni bir hayata başlayan 53 yaşındaki 5 çocuk babası Şadi Sönmezcan ise kendisine bir yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konduğunu belirterek, şunları anlattı:

“Diyaliz tedavisi çok ağır geçince nakil olmak istedim ve çapraza yazıldık. Sivas’ta çapraz nakli kimse bilmiyor. Çoğu hasta nakil olmamam diye diyalize giriyor. Ben hemen çapraza yazıldım ve nakil olabildim. Eşime minnettarım. Benim için böbreğini verdi ve bir başkasının hayatını kurtardı. Biz artık böbrek kardeşi olduk.”

Böbreği Mehmet Zeki Özüoral’a nakledilen Safigül Sönmezcan da eşinin yeniden sağlığına kavuşmasından dolayı mutluluğunu şu sözlerle ifade etti:
“Ben sadece eşimin değil Mehmet’in eşi ve çocuklarının da hayatını kurtarmış oldum. Herkes eşini ve çocuklarını organ bağışlayarak kurtarsın. Biz artık Özüoral ilesi ile böbrek kardeşiyiz. Onlarla ailecek görüşmek istiyoruz” dedi.

AVRUPA’DA EN ÇOK ÇAPRAZ NAKİL YAPAN EKİP

Çapraz naklin, ülkemizdeki böbrek verici teminindeki yetersizliğe bir açılım getirdiğini belirten Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif şöyle konuştu:

“Çapraz nakil için canlı vericisi olan ve kan gurubu olmayan tüm hastaların bu konudan haberdar edilmesi gerekiyor. Bize başvuran hastalarımıza gönüllü çapraz yöntemini de uyguluyoruz. Bir süre sonra çapraz ve gönüllü çapraz yöntemiyle nakil olan hastalarımızın birbirleriyle dost olduklarını, hatta kontrol günlerini bile aynı güne denk getirerek bir aileye dönüştüklerini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

“BÖBREK YETMEZLİĞİNDE DİYALİZ BİR TEDAVİ DEĞİL”

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç Dr. Serdar Kaçar ise şu bilgileri verdi:

“Yaptığımız bu çapraz nakilde; farklı aileden iki kadın hastamız, biri oğluna bir diğeri de eşine böbreğini vermek istiyordu ancak doku uyuşmazlığı nedeniyle bağışta bulunamıyordu. Biz de dokuları uyan diğer kişileri çapraz nakille eşleştirerek nakillerini gerçekleştirdik. Çapraz nakil yöntemini bilmeyen birçok hastanın diyalize devam ediyor. Şu bilinmelidir ki; böbrek yetmezliğinde tek tedavi yöntemi böbrek nakildir. Diyaliz bir tedavi değildir.”


İçeriği Paylaşın