Araştırma: Akdeniz Diyeti Bunamaya Karşı Yüzde 25 Koruyor

Yapılan yeni bir araştırma, bir kişinin genetik riskinden bağımsız olarak, çok sayıda bitki bazlı gıda tüketmesinin bunamaya karşı "koruyucu bir etkiye" sahip olabileceğini gösterdi.

Araştırma: Akdeniz Diyeti Bunamaya Karşı Yüzde 25 Koruyor

Bizi Takip Et


Yeni önleyici tedavilerin önünü açabilecek umut verici yeni bir araştırmalara göre, fındık, deniz ürünleri, kepekli tahıllar ve sebzelerden oluşan bir Akdeniz diyeti, bunama riskini neredeyse yüzde 25 azaltabilir. Veriler, bir kişinin genetik riskinden bağımsız olarak, çok sayıda bitki bazlı gıda yemenin bunamaya karşı "koruyucu bir etkiye" sahip olabileceğini gösterdi.

Exeter Üniversitesi'nden Dr Janice Ranson, "Bu geniş popülasyon temelli çalışmanın bulguları, zengin bir Akdeniz diyeti tüketmenin beyin sağlığına uzun vadeli faydalarının altını çiziyor. Bu diyetin bunamaya karşı koruyucu etkisi, bir kişinin genetik riskinden bağımsız olarak ortadaydı. Bu nedenle, sağlıklı beslenme seçimleri yapmak ve bunama riskini azaltmak isteyen insanlar için bu muhtemelen yararlı bir yaşam tarzı seçimi olacaktır" dedi. 

60 BİNDEN FAZLA KİŞİ İNCELENDİ 

BMC Medicine dergisinde yayınlanan bulgular, Birleşik Krallık bioverilerinden 60 binden fazla kişinin yaşam tarzı incelenerek elde edildi. 

Birleşik Krallık'taki Alzheimer Araştırmaları Derneği Başkanı Susan Mitchell, araştırmanın "ilgi çekici" olduğu söyledi. Henüz bunamayı önlemenin "kesin yolları" olmadığını söylyen Mitchell "Sağlıklı ve dengeli beslenmenin bilişsel gerileme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair çok sayıda kanıt var." diye konuştu. 

UCL Genetik Enstitüsü'nden Profesör David Curtis, çalışmanın, Akdeniz diyeti uygulayan kişilerin genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu gerçeğini yansıtmadığını ve bu nedenle, diyetin kendisinin demans riskini azaltıp azaltmadığını netleştirmediğini söyledi.

Aston Üniversitesi'nde diyetisyen ve öğretim görevlisi olan Dr Duane Mellor da Akdeniz diyetinin temel bir özelliği olarak kabul edilen yemek yemenin sosyal yönünü de kapsamadığını ve insanlarla etkileşimi artırarak bunamaya karşı koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: the guardian


İçeriği Paylaşın